Zawiadomienie
Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 września br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 września br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.
25 października 2023 r. o godz. 12:00 odbędzie się drugi z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Gościem specjalnym tej edycji będzie dr Laura Millar – niezależna kanadyjska konsultantka i badaczka zajmująca się archiwami oraz zarządzaniem dokumentacją i informacją.
W dniu 15 września 2023 r., zastępca dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi dr Maciej Janik brał udział w VII Kongresie Krajoznawstwa Polskiego. Organizatorem tego wydarzenia było Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, który udzielił gościny uczestnikom Kongresu. Tego typu spotkania odbywają się od 1929 r. Tegoroczne zbiegło się z stopięćdziesiątą rocznicą powstania Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, które stało się zaczynem nowoczesnego, zorganizowanego ruchu krajoznawczego na obszarze podzielonej przez zaborców Polski. Przyświecało mu hasło „Krajoznawstwo wobec tradycji i wyzwań współczesności”.
W dniu 15 września br. w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się gala wręczenia nagród dla laureatów oraz wyróżnionych w II edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W dniu 9 września 2023 r. miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania, której lekturą była powieść Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem.
W tym roku wydarzenie odbyło się w ponad 6 tysiącach miejsc w Polsce i na świecie. Akcja, która została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków.
W dniu 6 września br. w Archiwum Narodowym w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Nurtem Łódki. 60 przystanków dziejowych z 600-letniej historii miasta”.
W dniu 31 sierpnia 2023 r., w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały zorganizowane zajęcia dla Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team.
W dniu 29 sierpnia 2023 r. odbyły się główne uroczystości upamiętniające 79. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto. Obchody rozpoczęło uroczyste otwarcie wystawy pt. "Dziedzictwo łódzkich Żydów", w domu Przedpogrzebowym na terenie Cmentarza Żydowskiego, przy ul. Brackiej 40. Następnie odbyły się uroczystości religijne, połączone z symbolicznym zapaleniem zniczy pod pomnikiem pamięci łódzkich Żydów. W dalszej części wydarzenia na Stacji Radegast, nastąpiło składanie kwiatów i zniczy ku pamięci ofiar Litzmannstadt Getto.
W dniach 24-25 oraz 28 sierpnia 2023 r., w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, zostały zorganizowane warsztaty genealogiczne „Poszukiwanie śladów przeszłości”.
Przygotowana przez Archiwa Państwowe z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika wystawa plenerowa „Kiedy Ziemia przestała być centrum Wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych” jest już dostępna w Łodzi.
W ramach tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego w 103. Rocznicę Bitwy Warszawskiej, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie, zaplanowało na terenie całego kraju w dniach 12-15 sierpnia 2023 roku blisko 70 pikników wojskowych pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”.
Z okazji 600-lecia nadania praw miejskich Łodzi Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę pt. "Nurtem Łódki. 60 przystanków dziejowych z 600-letniej historii miasta".
W dniach 7-11 lipca br. pracownica APŁ kustosz dr Kamila Pawełczyk-Dura uczestniczyła w Szkole Letniej InterPARES.
15 lipca br. o godzinie 11.00 wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Łódzkiego zapraszamy na otwarcie wystawy pt. "Łódź Poprzez Wieki", na której zaprezentowane zostaną m.in. źródła związane z dziejami naszego miasta.
W 2023 roku Łódź obchodzi wyjątkowy jubileusz, 600-lecia nadania praw miejskich. Z tej okazji od 30 czerwca do 14 lipca 2023 r. na dziedzińcu Archiwum Państwowego w Koszalinie, w ramach działań sieci Archiwów Państwowych, prezentowana będzie wystawa plenerowa, która przybliży i zaprezentuje część historii naszego miasta, pt. „XIX i XX-wieczny marketing. Druki firmowe przedsiębiorstw jako przykład reklamy”.
Uprzejmie informujemy, że w miesiącach lipiec-sierpień w czytelni nie będą obowiązywać godziny dyżurów popołudniowych. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 20 czerwca 2023 r., w Sali Senatu Uniwersytetu Łodzkiego odbyło się inauguracyjne posiedzenie Rady Partnerów Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.
W dniu 16 czerwca 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla studentów III roku kierunku Planowanie Przestrzenne Politechniki Łódzkiej.
W dniu 14 czerwca w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 gościła grupa podopiecznych ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Pokój” w Łodzi.
Poniżej prezentujemy fotorelację z Międzynarodowego Dnia Archiwów, który odbył się w Archiwum Państwowym w Łodzi w dniu 9 czerwca.
Z okazji przypadającego 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów, Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało program, na który składają się dwie atrakcje.
W dniu 6 czerwca 2023 r. w siedzibie Kuratorium Oświaty w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ramach konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” finalistom etapu wojewódzkiego.
W dniach 1-2 czerwca 2023 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a odbyła się VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Oblicza Wojny” pt. Społeczne skutki wojen. Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.
W dniu 30 maja br. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy placu Wolności 1 odbyło się spotkanie informacyjne pracowników Oddziału II ewidencji i opracowania zasobu archiwalnego z przedstawicielami Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi, poświęcone opracowaniu materiałów archiwalnych w Archiwach Państwowych. Podczas prelekcji kustosz dr Kamila Pawełczyk-Dura i starszy kustosz Agnieszka Janik przybliżyły zainteresowanym najważniejsze zasady porządkowania i inwentaryzacji dokumentacji fotograficznej, zilustrowane prezentacją multimedialną.
W dniach 1–2 czerwca 2023 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a odbędzie się VIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Oblicza Wojny” pt. Społeczne skutki wojen.
W dniu 29 maja br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród „Złoty Ekslibris”.
Miło jest nam poinformować, że wyłonieni zostali finaliści II edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” w województwie łódzkim. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięli uczniowie klas IV- VII szkół podstawowych.
W dniu 17 maja 2023 r. Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Bartosz Górecki i starszy archiwista Oddziału I kształtowania narodowego zasobu archiwalnego Grzegorz Trafalski reprezentowali nasze Archiwum w trakcie Inauguracji Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.
W dniu 19 maja 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów III roku kierunku Planowanie Przestrzenne Politechniki Łódzkiej.
W dniu 16 maja 2023 r. pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi starszy kustosz Anna Kaniewska i starszy kustosz Tomasz Walkiewicz udzielili wywiadu Pani Magdalenie Majewskiej z TVP3 Łódź.
W dniu 16 maja 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne przygotowane dla studentów II roku Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 13 maja 2023 r. w Archiwum Państwowym w Łodzi odbyła się Noc Muzeów. Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało dla zwiedzających dwie wystawy.
W dniu 24 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. 24 Lutego 1863 roku w Dobrej starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła zajęcia z uczniami klas 7 i 8 o tematyce genealogicznej.
W dniu 21 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej Nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla uczniów klasy VI dotyczące genealogii „Na tropie historii własnej rodziny – genealogia”.
W dniach 19-20 kwietnia 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi odbyły się kolejne spotkania o charakterze informacyjno-szkoleniowym. Tym razem były skierowane do przedstawicieli urzędów stanu cywilnego z terenu działania Oddziału w Sieradzu.
W dniu 18 kwietnia 2023 r. Agnieszka Janik starszy kustosz Archiwum Państwowego w Łodzi w Radiu Łódź podczas rozmowy z Panią Agatą Zielińską opowiedziała o II edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, przybliżyła zasady konkursu, zgodnie z którymi uczniowie z klas 4-7 szkół podstawowych powinni wykonać drzewa genealogiczne swojej rodziny oraz opisać jej dzieje na tle wydarzeń historycznych kraju i regionu.
W dniu 5 kwietnia 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy była Pani dr Joanna Machut-Kowalczyk.
W dniu 2 kwietnia 2023 r. dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi, Pan Bartosz Górecki, przeprowadził warsztaty genealogiczne dla dorosłych pt. „ABC genealogii – zajęcia genealogiczne dla początkujących”, zorganizowane w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach obchodów Roku Chavy Rosenfarb.
Dnia 28 marca 2023 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Warcie zostały przeprowadzone zajęcia dla 16 i 19 osobowej grupy uczniów klas VI -VIII Szkoły Podstawowej w Warcie, Szkoły Podstawowej w Raczkowie, Szkoły Podstawowej w Jakubicach, Szkoły Podstawowej w Ustkowie, Szkoły Podstawowej w Jeziorsku biorących udział w projekcie "Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej".
W dniu 30 marca br. w Bibliotece Miejskiej w Łodzi filia nr 52 „Bliska” przy ul. Ketlinga 21 obyły się warsztaty genealogiczne, przeprowadzone przez pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi.
Dnia 28 marca 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi odbyło się spotkanie o charakterze informacyjno-szkoleniowym dedykowane dla osób pełniących funkcje kierownika urzędu stanu cywilnego lub jego zastępcy z terenu działania naszego Archiwum. Spotkanie poświęcone zostało zagadnieniom związanym z procesem przygotowania i przekazywania akt stanu cywilnego do zasobu łódzkiej placówki.
W dniu 24 marca 2023 r. odbyły się w Parku Ocalałych w Łodzi uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zorganizowane przez łódzki Odział Instytutu Pamięci Narodowej.
W dniu 18 marca br. w budynku Muzeum Fabryki w Łodzi odbyły się warsztaty genealogiczne pod hasłem „Czy jesteś Łodzianinem”. Zostały one przeprowadzone przez pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi.
W dniu 16 marca 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia dla 21- osobowej grupy uczniów z Zespołu Szkół British International School of the University of Łódź dotyczące symboli miasta Łodzi.
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych oraz ich nauczycieli do udziału w 2 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W Bibliotece Miejskiej "Bliska" w Łodzi Filia nr 52 przy ul. Ketlinga 21 można zobaczyć już wystawę Archiwum Państwowego w Łodzi „Sztuka zaklęta w starodrukach”.
W dniu 2 marca 2023 r. starszy kustosz Tomasz Walkiewicz spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. 24 lutego 1863 roku w Dobrej, gdzie prezentowana jest od 21 lutego wystawa APŁ „Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łódzkiej”.
W dniu 28 lutego 2023 r. pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi starsi kustosze: Anna Kaniewska i Tomasz Walkiewicz odwiedzili Radio Łódź. Podczas rozmowy z Panią Agatą Zielińską opowiedzieli o warsztatach genealogicznych prowadzonych w APŁ.
W dniu 24 lutego 2023 r. odbyły się w Dobrej uroczystości patriotyczne związane z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego, w których udział wzięła delegacja Archiwum Państwowego w Łodzi.
W czwartek w Filharmonii Łódzkiej odbyła się premiera książki „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy” dr Macieja Janika zastępcy dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi. Ta wyjątkowa publikacja została wydana w dwóch językach, bogato ilustrowana reprodukcjami źródeł archiwalnych, zdjęć historycznych i współczesnych.
W dniu 21 lutego 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcie genealogiczne dla uczniów IV klasy Szkoły Podstawowej nr 46 w Łodzi.
W dniu 16 lutego 2023 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102 odbyła się promocja najnowszej książki Archiwum Państwowego w Łodzi pt. „Łódź robotnicza drugiej połowy XIX w. w obrazie i słowie” autorstwa Anny Kaniewskiej i Tomasza Walkiewicza.
Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Filharmonia Łódzka zapraszają na spotkanie autorskie nowego wydawnictwa pt. „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy” dr Macieja Janika - zastępcy dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi, znawcy historii miasta, a prywatnie wielkiego melomana i przyjaciela Filharmonii Łódzkiej. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 lutego 2023 roku o godzinie 19.00 w siedzibie FŁ przy ulicy Narutowicza 20/22. Spotkanie uświetni półrecital znakomitego pianisty Jakuba Kuszlika – jedynego Polaka zakwalifikowanego do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Mistrzowskiego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.
W dniu 14 lutego 2023 r. odbyła się w Łodzi uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Przy pomniku AK przy ul. Żeligowskiego 2 zebrali się przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, środowisk kombatanckich, służby mundurowe oraz przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji, którzy oddali hołd żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego.
W dniu 10 lutego br. w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ przy pl. Wolności 1 odbyły się warsztaty dla osób dorosłych pod hasłem: „Drzewo życia, czyli ABC poszukiwań genealogicznych”, przygotowane przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi w ramach inauguracji Roku Chavy Rosenfarb w setną rocznicę urodzin pisarki.
W dniu 8 lutego 2023 r. miało miejsce w Strykowie uroczyste otwarcie wystawy pt. „Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łódzkiej”, która została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi z okazji 160. rocznicy zrywu niepodległościowego z lat 1863–1864.
Ukazał się 72. tom Rocznika Łódzkiego wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi.
Z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę plenerową pt. „Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łódzkiej”. Przybliża ona genezę zrywu niepodległościowego, przebieg działań zbrojnych w regionie łódzkim, bitwę pod Dobrą, carskie represje oraz formy upamiętnienia powstania w odrodzonej Polsce.
W dniu 1 lutego br. Polskie Radio Łódź odwiedzili starsi kustosze: Anna Kaniewska i Tomasz Walkiewicz, którzy w rozmowie z Panią Anną Groblińską opowiedzieli o nowym wydawnictwie Archiwum Państwowego w Łodzi, pt. „ Łódź robotnicza drugiej połowy XIX w. w obrazie i słowie”.
Specjalny projekt z okazji 600-lecia Łodzi przygotowany przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz partnerów Muzeum Miasta Zgierza i Archiwum Państwowe w Łodzi jest już dostępny na portalu Digitex.
W Bibliotece Miejskiej w Łodzi Filia nr 42 przy ul. Lumumby 12 można zobaczyć wystawę Archiwum Państwowego w Łodzi „Sztuka zaklęta w starodrukach”.
W dniu 11 stycznia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla 8 osobowej grupy studentów I – go roku wojskoznawstwa z Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy był dr hab. Tadeusz Grabarczyk.
Od 15 grudnia br. przez miesiąc w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie będzie można zobaczyć wystawę Archiwum Państwowego w Łodzi „Sztuka zaklęta w starodrukach”. W rzgowskiej bibliotece prezentowane są plansze ze skanami wydawnictw starodrucznych przechowywanych w archiwalnej bibliotece.
W dniu 14 grudnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla 24 osobowej grupy studentów I – go roku kierunku Planowanie i Organizacja Przestrzeni z Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej. Opiekunem grupy był Michał Kowalski.
W dniu 12 grudnia br w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzeziach została zaprezentowana wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi, pt. „Świąteczne Karty Pocztowe”. Na ekspozycji znalazło się 29 wybranych kart pocztowych wysłanych w XIX i XX wieku, a zachowanych w bogatej korespondencji prywatnej, przechowywanej w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi. Prezentowane karty pochodzą z archiwów prywatnych i spuścizn, z takich zespołów jak: Archiwum rodziny Bartoszewiczów oraz Archiwum Profesora Emila Stanisława Rappaporta.
W dniu 9 grudnia 2022 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów II roku historii Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowane w ramach zajęć proseminaryjnych „Obiekty poprzemysłowe i zabytki techniki”.
W dniu 8 grudnia 2022 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Strzemińskiego przy ul. 11 Listopada 33 w Koluszkach, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła zajęcia genealogiczne dla seniorów.
Z okazji Dnia Darczyńcy w dniu 6 grudnia 2022 r. odbyło się uroczyste spotkanie z Panią Henryką Pawlak, jednym z darczyńców.
W dniu 5 grudnia 2022 r. w czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 zostały przeprowadzone zajęcia dla 8 osobowej grupy studentów I roku uzupełniających studiów magisterskich, specjalność geografia miast, z Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji z UŁ. Opiekunem grupy była dr Armina Kapusta.
W dniach 17-18 listopada b.r. Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk zorganizowała Międzynarodową konferencję naukową „Explicitus es liber” Dziedzictwo sztuki drukarskiej do roku 1800.
W dniu 23 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzeziach im. Juliana Tuwima zostały przeprowadzone zajęcia dla uczniów klasy VIII „B” Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Brzezinach. W spotkaniu uczestniczyło 17 uczniów.
W dniu 18 listopada br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyło się zebranie naukowe, podczas którego został zaprezentowany referat pt. „Czy akta stanu cywilnego w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi kryją dodatkowe treści?” autorstwa starszego kustosza Agnieszki Janik.
W dniu 15 listopada 2022 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla 12 osobowej grupy studentów II roku historii Uniwersytetu Łódzkiego w ramach proseminarium pod kierunkiem dr hab. Marty Sikorskiej, prof. UŁ. Podczas spotkania studenci zostali zapoznani z historią Archiwum, jego strukturą, zasobem oraz sposobem korzystania z materiałów archiwalnych. Podjęli również próbę odczytania XIX wiecznych rękopisów.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 18 listopada br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 14 listopada br. wystawa Archiwum Państwowego w Łodzi pt. „Sztuka zaklęta w starodrukach” została zaprezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Strzemińskiego w Koluszkach.
W dniu 11 listopada Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z przewodnikiem Panią Mileną Wicepolską-Góralczyk, zorganizowało spacer śladami pierwszych oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w Łodzi, które odbyły się w 1937 roku. Uczestnicy spaceru przeszli wybrany odcinek historycznej trasy, zapoznając się z ciekawostkami dotyczącymi przebiegu uroczystości sprzed 85 lat, jak również sylwetkami postaci związanych z naszym miastem, które zapisały się w dziele odrodzenia Rzeczypospolitej i obronie jej granic w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Byli to m.in.: Aleksy Rżewski, Marian Cynarski, Leopold Skulski, Jan Kowalewski i Józef Piłsudski.
W dniu 10 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi dla uczniów klasy VI a została przeprowadzona lekcja dotycząca pierwszych oficjalnych obchodów święta niepodległości w Łodzi, które miały miejsce w 1937 roku. Prezentacja dotycząca przebiegu tych wydarzeń została połączona z przedstawieniem historii oraz informacji o zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi. Opiekunem grupy był mgr Jakub Kowalczyk. Lekcje poprowadziła starszy kustosz Anna Kaniewska.
W środę, 9 listopada br. starszy kustosz Anna Drzewiecka przeprowadziła zajęcia z uczniami klasy IV „c” Szkoły Podstawowej nr 35 im. Mariana Piechala w Łodzi, w których uczestniczyło 19 dzieci oraz Pani Anita Janas nauczyciel języka polskiego.
W dniu 8 listopada br. starszy kustosz Anna Drzewiecka przeprowadziła zajęcia dla uczniów klasy VI „b” oraz VII „a” Szkoły Podstawowej nr 160 im. Powstańców Śląskich w Łodzi, w których uczestniczyło łącznie 37 dzieci oraz Panie Beata Klimczak nauczyciel-bibliotekarz i Ewa Wałęsińska nauczyciel historii.
W dniu 3 listopada 2022 r., w siedzibie Urzędu Pocztowego Łódź 1 przy ul. J. Tuwima 38, odbył się wernisaż wystawy pt. „Poczta łódzka w dokumencie archiwalnym”, która została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z Pocztą Polską Region Sieci w Łodzi. Uroczystego odsłonięcia wystawy dokonali dyrektor regionu sieci Poczta Polska w Łodzi, Pani Lucyna Prygiel-Augustyniak oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi, Pan Bartosz Górecki. Po inauguracyjnych przemówieniach dyrektorów, zgromadzonych gości oprowadził po wystawie jej autor, starszy kustosz Tomasz Walkiewicz, który omówił historię poczty w Łodzi.
Na portalu YouTube dostępny jest film prezentujący listy pisane przez Marię Konopnicką zachowane w zasobie APŁ.
Przez najbliższy miesiąc w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzezinach można zobaczyć wystawę Archiwum Państwowego w Łodzi pt. "Sztuka zaklęta w starodrukach".
W dniu 30 września 2022 r. w budynku Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina przy ul. Narutowicza 20/22 w Łodzi, została otwarta wystawa „Wielcy Łodzianie. Wspólne Dziedzictwo".
W dniu 30 września br. o godz. 1800 z okazji Dnia Archiwisty w budynku Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi przy ul. Narutowicza 20/22 zostanie otwarta wystawa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi pt.: „Wielcy Łodzianie Wspólne Dziedzictwo”.
W dniach 16-19 września trwały w Łodzi obchody święta ulicy Ogrodowej. Wydarzenie pod hasłem „Ogrodowa 2.2. Ogrody na Ogrodowej” zorganizowały: Stowarzyszenie Byłych Włókniarzy i Włókniarek oraz Sympatyków Historii Łodzi „LUDZIE FABRYKI” oraz Fundacja Kulturalna „Ogrodowa”.
W dniu 14 września 2022 r. w Villi Intrata położonej na terenie Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyło się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie genealogicznym „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” .
W dniach 9-11 września pracownik Archiwum Państwowego w Łodzi Grzegorz Trafalski uczestniczył w I Wschodnioeuropejskiej Konferencji Weksylologicznej w Zamościu. Organizatorami spotkania były Polskie Towarzystwo Weksylologiczne i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. J. Zamoyskiego w Zamościu.
W dniach 7-9 września w Łodzi w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Pomorskiej 171/173 odbył się VIII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich.
Hasłem zjazdu było „Archiwa – zwierciadła czasu, skarbnice pamięci”.
Zjazd Archiwistów Polskich został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Na portalu YouTube Archiwum Państwowego w Łodzi dostępna jest wystawa pt. "Prof. dr hab. Andrzej Tomczak 12.09.1922-8.02.2017. Szlakiem Profesora". Wystawa poświęcona prof. dr hab. Andrzejowi Tomczakowi została przygotowana na prośbę Dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu w 2018 roku. Jej merytorycznego opracowania podjęły się wówczas dr Agnieszka Rosa i prof. Marlena Jabłońska we współpracy z Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej delegacja z Archiwum Państwowego w Łodzi złożyła wieniec pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych w łódzkich szpitalach wojennych od ran odniesionych we wrześniu 1939 r. Wydzielone kwatery wojenne znajdują się na cmenatrzu rzymskokatolickim pw. św. Antoniego w Łodzi.
Czasami komentarz nie jest potrzebny.
Zapraszamy do obejrzenia filmu.
Folder wystawy starodruków przechowywanych w Bibliotece Archiwum oraz Zbiorze kartograficznym, której wernisaż miał miejsce w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ w dniu 27 kwietnia 2022 r., dostępny jest już na stronie w zakładce Wystawy.
Na Starym Cmentarzu w Łodzi w dniu 1 sierpnia 2022 r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Na mogile Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” kwiaty złożyli lub zapalili znicze kombatanci, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Wojska Polskiego, organizacji społecznych, placówek kulturalnych, harcerzy i szkół.
Spośród 44 prac wyłonionych w etapie wojewódzkim kapituła konkursowa wyłoniła 3 zwycięskie prace oraz 12 zostało wyróżnionych.
W dniu 23 czerwca br. Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedzili uczniowie z klasy I c XXXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Głównym celem wizyty było zwiedzenie wystawy „Sztuka zaklęta w starodrukach”.
Starszy kustosz Anna Drzewiecka oprowadziła gości i opowiedziała o prezentowanej ekspozycji zabytków sztuki piśmienniczej. Ponadto przybliżyła historię dawnego Ratusza i oprowadziła po budynku.
W poniedziałek 13 czerwca 2022 roku w siedzibie Kuratorium Oświaty w Łodzi zostały wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe finalistom etapu wojewódzkiego konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, podczas spotkania wręczono także nagrody nauczycielom, którzy czuwali nad powstawaniem prac konkursowych.
W dniu 10 czerwca br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi odbyła się uroczystość jubileuszu 120-lecia wybudowania gmachu szkoły przy ul. Żeromskiego 115, której towarzyszył XLIX zjazd Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce.
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-04-30 |
Data publikacji: | 2015-04-30 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Wojciech Kowaluk |
Liczba odwiedzin: | 47290 |