Zawiadomienie
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24 i 31 grudnia 2024 r. czytelnia Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 oraz czytelnia w Oddziale w Sieradzu przy ul. POW 5 będą czynne do godziny 13.00. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 15 stycznia 2025 r. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odwiedzili studenci kierunku wojskoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Opiekunem grupy był dr hab. Tadeusz Grabarczyk, kierownik Katedry Historii Średniowiecznej na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ.
Z wielkim żalem zawiadamiamy o śmierci wieloletniego pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi – starszego fotografa Alberta Jaworskiego.
Uprzejmie informujemy, że w dniach 24 i 31 grudnia 2024 r. czytelnia Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 oraz czytelnia w Oddziale w Sieradzu przy ul. POW 5 będą czynne do godziny 13.00. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 13 grudnia 2024 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyło się szkolenie dla pracowników Oddziału nabywania mienia przez jednostki samorządu terytorialnego Wydziału Gospodarki Nieruchomościami Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi.
W dniu 12 grudnia br. w Bibliotece Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a, odbyła się uroczystość wręczenie nagród dla finalistów eliminacji okręgowych VI edycji Olimpiady Historycznej Juniorów dla uczniów szkół podstawowych, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne.
W dniu 6 grudnia 2024 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 został zorganizowany Dzień Darczyńcy.
W dniu 2 grudnia br. w Oddziale w Sieradzu Archiwum Państwowego w Łodzi odbyła się lekcja archiwalna, w której uczestniczyli uczniowie V klasy Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu.
W dniu 28 listopada br. w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 gościła grupa archiwistów z Sekcji Archiwum Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 grudnia br. czytelnia Oddziału APŁ w Sieradzu będzie czynna od godz. 11.00. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 18 listopada 2024 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla studentów II roku historii Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy była prof. UŁ dr hab. Marta Sikorska-Kowalska.
W dniu 12 listopada br. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagrody BohaterON 2024 im. Powstańców Warszawskich.
W dniu 11 listopada br. z okazji Narodowego Święta Niepodległości Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z łódzką przewodniczką, Panią Mileną Wicepolską-Góralczyk, zorganizowało spacer „Śladami kobiet Niepodległej”.
W dniu 8 listopada br. starszy kustosz Tomasz Walkiewicz wziął udział w uroczystości patriotycznej z okazji Święta Niepodległości, zorganizowanej w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Szadku przy ul. Prusinowskiej 4.
Dnia 7 listopada 2024 r. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odwiedziły dwie grupy uczniów kl. VII ze Szkoły Podstawowej nr 84 w Łodzi.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 28 października br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie czynna do godz. 11.45, Oddział APŁ w Sieradzu będzie czynny do godz. 10.30. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 16 października br. w Oddziale w Sieradzu Archiwum Państwowego w Łodzi odbyły się zajęcia archiwalne, w których wzięli udział nauczyciele szkół z powiatu sieradzkiego oraz przedstawiciele Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu.
W dniu 15 października br. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci II roku Historii Sztuki z Uniwersytetu Łódzkiego pod opieką mgr. Olega Hańskiego.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 16 października br. czytelnia w Oddziale APŁ w Sieradzu będzie czynna do godziny 11.00. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 30 września 2024 r. z okazji Dnia Archiwisty w Archiwum Państwowym w Łodzi po raz trzeci odbyły się zawody szkoleniowe „Łódzki Archmagedon”.
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-8 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w czwartej edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W dniu 10 września 2024 roku odbyły się Ogólnopolskie Obchody Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 30 września br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 7 września 2024 r. miała miejsce kolejna odsłona Narodowego Czytania, której lekturą był napisany przez Juliusza Słowackiego w 1834 roku dramat romantyczny Kordian.
W dniu 29 sierpnia 2024 r. na Cmentarzu Żydowskim przy ul. Brackiej 40 w Łodzi oraz na Stacji Radegast, aleja Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12, odbyły się główne uroczystości upamiętniające 80. rocznicę likwidacji Litzmannstadt Getto.
W dniach 26-27 sierpnia 2024 r. w głównej siedzibie APŁ przy pl. Wolności 1 obyły się prelekcje połączone z pokazem dokumentów z getta łódzkiego przechowywanych w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi. Zostały one zorganizowane we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach wydarzeń towarzyszących obchodom 80. rocznicy likwidacji Litzmannstadt-Getto.
W dniu 21 sierpnia 2024 r. w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi odbył się wernisaż wystawy „Łódzkie getto w dokumencie i fotografii” oraz spotkanie autorskie dotyczące publikacji „Przełożony Starszeństwa Żydów w Łodzi w latach 1939-1944. Procesy archiwotwórcze”.
W dniu 18 sierpnia 2024 roku odbędą się w Spale Dożynki Województwa Łódzkiego. Początkiem wydarzenia będzie msza święta o godz. 11.00 pod kościołem pw. Matki Bożej Królowej Polski w Spale, po zakończeniu której zaplanowano przejście barwnego korowodu przedstawicieli wszystkich powiatów w województwie na plac przy stawie.
W dniu 1 sierpnia 2024 roku o godzinie 12.00 na placu katedralnym przy ul. Piotrkowskiej 265 w Łodzi miały miejsce obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystość rozpoczęła msza święta w bazylice archikatedralnej w intencji powstańców, następnie przedstawiciele urzędów i instytucji kultury złożyli kwiaty w miejscu, gdzie spoczywają szczątki ks. Tadeusza Burzyńskiego, kapłana diecezji łódzkiej, kapelana i męczennika Powstania Warszawskiego, żołnierza Armii Krajowej, który zginął 1 sierpnia 1944 roku. W imieniu Archiwum Państwowego w Łodzi kwiaty złożyli Julia Urbańczyk i Łukasz Sobieszczyk.
W dniu 29 lipca 2024 roku o godzinie 12.00 na Starym Rynku w Łodzi odbyły się obchody 601. rocznicy lokacji Łodzi.
Przedstawiciele władz samorządowych, łódzcy parlamentarzyści, reprezentanci urzędów i instytucji kultury, organizacji i stowarzyszeń, a także delegaci służby mundurowych spotkali się w historycznym miejscu przed pomnikiem na Starym Rynku, by uczcić 601. urodziny Łodzi i przypomnieć wielowiekową tradycję naszego miasta.
W dniu 25 czerwca br. przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury przy ul. Krakowskie Przedmieście 15 w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy plenerowej „Pamięć Polski. Lista Krajowa Programu UNESCO Pamięć Świata – 5. edycja”.
W dniu 25 czerwca br. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Strzemińskiego przy ul. 11 Listopada w Koluszkach odbyło się Forum Partnerów projektu „Wzmocnienie roli Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koluszkach”, realizowanego w ramach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.
W dniu 20 czerwca br. w budynku Archiwum przy al. Kościuszki 121 gościła grupa archiwistów z Sekcji Archiwum Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, wraz z Naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa Informacji młodszym inspektorem Panem Piotrem Jędrzejczakiem oraz Kierownikiem Sekcji Archiwum nadkomisarzem Panią Moniką Ryźlak.
W dniu 14 czerwca br. na terenie XVIII Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego przy ul. Perla 11 w Łodzi odbyła się uroczystość związana z obchodami 70-lecia powstania placówki.
W dniu 14 czerwca 2024 r. w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady przed Pomnikiem Ofiar Obozów na Cmentarzu Komunalnym „Doły" w Łodzi, odbyła się uroczystość zorganizowana przez łódzki Odział Instytutu Pamięci Narodowej.
Poniżej prezentujemy fotorelację z Dnia Otwartego w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121, który został zorganizowany w dniu 8 czerwca z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów.
W dniach 6-7 czerwca br. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Oblicza Wojny” pt. „Wojna – progres czy stagnacja?”.
W dniach 6–7 czerwca 2024 r. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a odbędzie się IX Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Oblicza Wojny”. To cykl interdyscyplinarnych konferencji naukowych, które prezentują wyniki badań nad problematyką wojen i wojskowości, od starożytności po czasy współczesne. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Wojna – progres czy stagnacja?”.
W dniu 3 czerwca br. w siedzibie Kuratorium Oświaty w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia nagród dla finalistów wojewódzkich III edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
Międzynarodowy Dzień Archiwów to święto obchodzone w dniu 9 czerwca. Ustanowione w 2007 roku, podczas XVI Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur, ma na celu upamiętnienie powstania w 1948 roku Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA) pod auspicjami UNESCO, jak również przypomnienie o misji i znaczeniu archiwów dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw.
Dnia 23 maja br. w Szkole Podstawowej im kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Warcie zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla siódmych klas szkół podstawowych z terenu gminy Warta. Lekcja została przeprowadzona w formie hybrydowej.
Z przyjemnością informujemy, że wyłonieni zostali finaliści III edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” w województwie łódzkim.
W dniu 18 maja 2024 r. w głównej siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyła się Noc Muzeów.
W dniu 17 maja 2024 r. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedziła grupa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
W dniu 18 maja (sobota) w Archiwum Państwowym w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbędzie się Noc Muzeów.
Uprzejmie informujemy, że Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sierdzu w dniu 9 maja br. będzie czynny do godziny 13.00. Za utrudnienia przepraszamy.
Dwadzieścia lat temu, 1 maja 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Dla uczczenia tego wydarzenia, Archiwa Państwowe zapraszają do wspólnego działania w ramach projektu Archiwum Zjednoczonej Europy #ArchiwumPLUE.
W dniu 25 kwietnia br. Archiwum Państwowe w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili goście z Biblioteki Miejskiej w Łodzi „Bliska”.
W dniu 24 kwietnia 2024 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla studentów kierunku planowania przestrzennego Politechniki Łódzkiej.
Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Pani Jadwigi Sałagackiej, wieloletniego pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi.
Pani Jadwiga w Archiwum Państwowym w Łodzi pracowała od 1968 r. do 2012 r., pokonując kolejne szczeble kariery od archiwisty do kierownika Oddziału Nadzoru Archiwalnego.
W dniu 18 kwietnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi odbyły się zajęcia dla studentów z Katedry Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy był dr Piotr Kręzel.
W dniu 15 kwietnia 2024 roku w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla Łódzkiego Klubu Seniora.
W dniu 11 kwietnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 223.
W dniu 9 kwietnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi, przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 110 im. Partyzantów Ziemi Łódzkiej w Łodzi oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Justynowie.
W dniu 3 kwietnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi odbyły się zajęcia dla studentów filologii polskiej z Instytutu Filologii i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy była Pani dr hab. Małgorzata Mieszek.
W dniu 2 kwietnia 2024 roku w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla Łódzkiego Klubu Seniora z siedzibą przy ulicy Narutowicza 37.
W dniu 27 marca br. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili uczniowie klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi.
W dniu 26 marca br. w Szkole Podstawowej nr 192 im. prof. Heleny Radlińskiej przy ul. Krzemienieckiej 24a w Łodzi, zostały przeprowadzone zajęcia dla klasy 4b.
W dniu 25 marca 2024 roku, w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ul. Juliana Tuwima 10, odbyło się spotkanie autorskie ze starszym kustoszem Tomaszem Walkiewiczem, dotyczące publikacji „Józef Piłsudski. Do niepodległej Polski przez robotniczą Łódź”.
W dniu 25 marca br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla studentów filologii polskiej z Instytutu Filologii i Logopedii Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 20 marca 2024 r. została przeprowadzona lekcja dla uczniów z klas IV-V w Szkole Podstawowej Nr 41 im. Władysława Jagiełły w Łodzi.
W dniu 19 marca 2024 roku odbyły się w Łodzi uroczystości rocznicowe z okazji imienin Józefa Piłsudskiego.
W dniu 15 marca br. w głównej siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 miało miejsce podpisanie umowy darowizny fotografii łódzkiego architekta Wiesława Lisowskiego.
W ramach działań promujących najnowsze wydawnictwo albumowe APŁ pt. „Józef Piłsudski. Do niepodległej Polski przez robotniczą Łódź”, jego autor – starszy kustosz Tomasz Walkiewicz, udzielił wywiadów pani redaktor Magdalenie Majewskiej z TVP3 Łódź oraz pani redaktor Annie Groblińskiej z Radia Łódź.
Dnia 15 marca 2024 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Warcie zostały przeprowadzone zajęcia dla uczniów z klas VI –VIII: Szkoły Podstawowej w Warcie, Szkoły Podstawowej w Jakubicach, Szkoły Podstawowej w Rossoszycy, Szkoły Podstawowej w Cielcach, Szkoły Podstawowej w Ustkowie, Szkoły Podstawowej we Włyniu, Szkoły Podstawowej w Raczkowie oraz Szkoły Podstawowej w Jeziorsku.
W dniu 11 marca br. w sali wystawienniczo-konferencyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla studentów I roku uzupełniających studiów magisterskich, specjalność geografia miast, z Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji z Uniwersytetu Łódzkiego.
Ukazał się kolejny, 73 tom Rocznika Łódzkiego wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi.
W dniu 2 marca br. miało miejsce oficjalne otwarcie placu Wolności po dokonanej gruntownej przebudowie.
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych i ich nauczycieli do udziału w 3. edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W dniu 23 lutego br. w sali konferencyjno-wystawienniczej w głównej siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyło się zebranie roczne pracowników.
W dniu 22 lutego 2024 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia pod hasłem, „ABC poszukiwań genealogicznych”, w których wzięła udział grupa seniorów z Miejskiej Strefy Kultury: Niciarniana – Dom Kultury Ariadna.
W dniu 17 lutego 2024 roku w siedzibie Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi przy ul. Stanisława Wigury 12A, odbyła się uroczystość 35-lecia działalności instytucji.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 23 lutego br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Czytelnia i kancelaria w Oddziale w Sierdzu będzie czynna do godziny 10.00. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 15 lutego 2024 r. w Łódzkim Domu Kultury przy ul. Dowborczyków 18 w Łodzi odbyło się spotkanie z pracownikami Archiwum Państwowego w Łodzi Anną Kaniewską i Tomaszem Walkiewiczem, autorami publikacji pt. „Łódź robotnicza drugiej połowy XIX w. w obrazie i słowie”.
W dniu 10 lutego w Muzeum Fabryki w Łodzi miało miejsce uroczyste otwarcie ogólnopolskiej wystawy „Chłopi w Archiwach”.
W wernisażu wziął udział Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, który podczas wystąpienia podkreślił znaczenie materiałów archiwalnych przechowywanych w zasobach Archiwów Państwowych, nawiązał również do trzech ekranizacji filmowych powieści Władysława Reymonta „Chłopi”.
Wystawa plenerowa „Chłopi w archiwach” przygotowana przez Archiwum Państwowe w Warszawie we współpracy z Breakthru Films już od 10 lutego br. będzie dostępna dla zwiedzających w łódzkiej Manufakturze przy ul. Drewnowskiej 58 (plac przed wejściem do Cinema City).
Cyfrowa Kronika Łodzi to projekt zrealizowany w 2023 roku przez Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi w ramach projektu Kultura Cyfrowa dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W dniu 15 stycznia br. budynek Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci Historii Sztuki z Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 12 stycznia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla słuchaczy kierunku technik archiwista z Centrum Kształcenia Ustawicznego Województwa Łódzkiego w Zgierzu.
W dniu 10 stycznia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów kierunku bankowość i finanse z Uniwersytetu Łódzkiego.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 2 stycznia 2024 r. Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Oddział APŁ w Sieradzu będą nieczynne. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 20 grudnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów I roku kierunku bankowość i finanse z Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 20 grudnia br. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Uniejowie została zaprezentowana wystawa zatytułowana „Świąteczne Karty Pocztowe”.
W dniu 12 grudnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów III roku Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego z Katedry Historii Ekonomii.
W dniu 8 grudnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów kierunku wojskoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim.
W dniu 7 grudnia br. w Bibliotece Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. A. Kamińskiego 27a, odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla finalistów eliminacji okręgowych V edycji Olimpiady Historycznej Juniorów dla uczniów szkół podstawowych, organizowanej przez Polskie Towarzystwo Historyczne.
Z okazji Dnia Darczyńcy przypadającego w dniu 6 grudnia w głównej siedzibie APŁ przy pl. Wolności 1, odbył się wernisaż wystawy przybliżającej spuściznę łódzkiego fotografa Wiesława Maciejewskiego, przekazaną przez córkę artysty Panią Ewą Malawską.
W dniach 29 listopada – 18 grudnia w foyer Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi można zapoznać się z wystawą „Aleksander hrabia Fredro w łódzkich sztukach teatralnych”.
W dniu 15 listopada br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla grupy studentów I–go roku z Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z łódzkim przewodnikiem Panią Mileną Wicepolską-Góralczyk, zorganizowało spacer śladami pierwszych oficjalnych obchodów tego święta w Łodzi, które odbyły się w 1937 roku.
W dniu 9 listopada 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się warsztaty archiwalno-genealogiczne, „Gdzie szukać, aby znaleźć – archiwum domowe”, zorganizowane we współpracy z Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi w ramach projektu „Cyfrowa Kronika Łodzi”.
W dniu 9 listopada 2023 r. kierownik Oddziału w Sieradzu dr Adriana Bryk wzięła udział w uroczystościach podsumowania projektu Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej. Wydarzenie odbyło się w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Warcie. Celem projektu jest podnoszenie świadomości historycznej dzieci, młodzieży i dorosłych z terenu gminy Warta oraz umacnianie lokalnego patriotyzmu.
W dniu 24 października 2023 r. w siedzibie Oddziału w Sieradzu Archiwum Państwowego w Łodzi przy ul. POW 5 odbyły się zajęcia dla grupy uczniów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Sieradzu.
W dniu 16 października 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. im. Szarych Szeregów w Łodzi.
W dniach 28-29 września b.r. Sekcja Bibliotek Muzeów, Galerii i Instytucji Kultury przy Związku Głównym Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zorganizowały ogólnopolską konferencję pt. Kolejny krok do udostępniania. Muzealna biblioteka cyfrowa?
W dniu 3 października 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla grupy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 193 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Łodzi.
W dniu 29 września 2023 r. z okazji Dnia Archiwisty w Archiwum Państwowym w Łodzi po raz kolejny odbyły się zawody „Łódzki Archmagedon”.
25 października 2023 r. o godz. 12:00 odbędzie się drugi z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Gościem specjalnym tej edycji będzie dr Laura Millar – niezależna kanadyjska konsultantka i badaczka zajmująca się archiwami oraz zarządzaniem dokumentacją i informacją.
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-04-30 |
Data publikacji: | 2015-04-30 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Wojciech Kowaluk |
Liczba odwiedzin: | 56950 |