Zawiadomienie
Uprzejmie informujemy, że w dniu 18 listopada br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.
Miło jest nam poinformować, że wyłonieni zostali finaliści II edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” w województwie łódzkim. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięli uczniowie klas IV- VII szkół podstawowych.
W dniu 17 maja 2023 r. Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Bartosz Górecki i starszy archiwista Oddziału I kształtowania narodowego zasobu archiwalnego Grzegorz Trafalski reprezentowali nasze Archiwum w trakcie Inauguracji Sali Koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.
W dniu 19 maja 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów III roku kierunku Planowanie Przestrzenne Politechniki Łódzkiej.
W dniu 16 maja 2023 r. pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi starszy kustosz Anna Kaniewska i starszy kustosz Tomasz Walkiewicz udzielili wywiadu Pani Magdalenie Majewskiej z TVP3 Łódź.
W dniu 16 maja 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne przygotowane dla studentów II roku Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.
W dniu 13 maja 2023 r. w Archiwum Państwowym w Łodzi odbyła się Noc Muzeów. Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.
Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało dla zwiedzających dwie wystawy.
W dniu 24 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej im. 24 Lutego 1863 roku w Dobrej starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła zajęcia z uczniami klas 7 i 8 o tematyce genealogicznej.
W dniu 21 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej Nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla uczniów klasy VI dotyczące genealogii „Na tropie historii własnej rodziny – genealogia”.
W dniach 19-20 kwietnia 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi odbyły się kolejne spotkania o charakterze informacyjno-szkoleniowym. Tym razem były skierowane do przedstawicieli urzędów stanu cywilnego z terenu działania Oddziału w Sieradzu.
W dniu 18 kwietnia 2023 r. Agnieszka Janik starszy kustosz Archiwum Państwowego w Łodzi w Radiu Łódź podczas rozmowy z Panią Agatą Zielińską opowiedziała o II edycji konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, przybliżyła zasady konkursu, zgodnie z którymi uczniowie z klas 4-7 szkół podstawowych powinni wykonać drzewa genealogiczne swojej rodziny oraz opisać jej dzieje na tle wydarzeń historycznych kraju i regionu.
W dniu 5 kwietnia 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy była Pani dr Joanna Machut-Kowalczyk.
W dniu 2 kwietnia 2023 r. dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi, Pan Bartosz Górecki, przeprowadził warsztaty genealogiczne dla dorosłych pt. „ABC genealogii – zajęcia genealogiczne dla początkujących”, zorganizowane w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach obchodów Roku Chavy Rosenfarb.
Dnia 28 marca 2023 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece w Warcie zostały przeprowadzone zajęcia dla 16 i 19 osobowej grupy uczniów klas VI -VIII Szkoły Podstawowej w Warcie, Szkoły Podstawowej w Raczkowie, Szkoły Podstawowej w Jakubicach, Szkoły Podstawowej w Ustkowie, Szkoły Podstawowej w Jeziorsku biorących udział w projekcie "Podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowych, pielęgnowanie polskości oraz świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej".
W dniu 30 marca br. w Bibliotece Miejskiej w Łodzi filia nr 52 „Bliska” przy ul. Ketlinga 21 obyły się warsztaty genealogiczne, przeprowadzone przez pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi.
Dnia 28 marca 2023 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi odbyło się spotkanie o charakterze informacyjno-szkoleniowym dedykowane dla osób pełniących funkcje kierownika urzędu stanu cywilnego lub jego zastępcy z terenu działania naszego Archiwum. Spotkanie poświęcone zostało zagadnieniom związanym z procesem przygotowania i przekazywania akt stanu cywilnego do zasobu łódzkiej placówki.
W dniu 24 marca 2023 r. odbyły się w Parku Ocalałych w Łodzi uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, zorganizowane przez łódzki Odział Instytutu Pamięci Narodowej.
W dniu 18 marca br. w budynku Muzeum Fabryki w Łodzi odbyły się warsztaty genealogiczne pod hasłem „Czy jesteś Łodzianinem”. Zostały one przeprowadzone przez pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi.
W dniu 16 marca 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia dla 21- osobowej grupy uczniów z Zespołu Szkół British International School of the University of Łódź dotyczące symboli miasta Łodzi.
Archiwa Państwowe oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki zapraszają uczniów klas 4-7 szkół podstawowych oraz ich nauczycieli do udziału w 2 edycji konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W Bibliotece Miejskiej "Bliska" w Łodzi Filia nr 52 przy ul. Ketlinga 21 można zobaczyć już wystawę Archiwum Państwowego w Łodzi „Sztuka zaklęta w starodrukach”.
W dniu 2 marca 2023 r. starszy kustosz Tomasz Walkiewicz spotkał się z uczniami Szkoły Podstawowej im. 24 lutego 1863 roku w Dobrej, gdzie prezentowana jest od 21 lutego wystawa APŁ „Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łódzkiej”.
W dniu 28 lutego 2023 r. pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi starsi kustosze: Anna Kaniewska i Tomasz Walkiewicz odwiedzili Radio Łódź. Podczas rozmowy z Panią Agatą Zielińską opowiedzieli o warsztatach genealogicznych prowadzonych w APŁ.
W dniu 24 lutego 2023 r. odbyły się w Dobrej uroczystości patriotyczne związane z obchodami 160. rocznicy Powstania Styczniowego, w których udział wzięła delegacja Archiwum Państwowego w Łodzi.
W czwartek w Filharmonii Łódzkiej odbyła się premiera książki „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy” dr Macieja Janika zastępcy dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi. Ta wyjątkowa publikacja została wydana w dwóch językach, bogato ilustrowana reprodukcjami źródeł archiwalnych, zdjęć historycznych i współczesnych.
W dniu 21 lutego 2023 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcie genealogiczne dla uczniów IV klasy Szkoły Podstawowej nr 46 w Łodzi.
W dniu 16 lutego 2023 r. w sali konferencyjnej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi przy ul. Gdańskiej 100/102 odbyła się promocja najnowszej książki Archiwum Państwowego w Łodzi pt. „Łódź robotnicza drugiej połowy XIX w. w obrazie i słowie” autorstwa Anny Kaniewskiej i Tomasza Walkiewicza.
Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Filharmonia Łódzka zapraszają na spotkanie autorskie nowego wydawnictwa pt. „Artur Rubinstein. Łódzkie tropy” dr Macieja Janika - zastępcy dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi, znawcy historii miasta, a prywatnie wielkiego melomana i przyjaciela Filharmonii Łódzkiej. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 lutego 2023 roku o godzinie 19.00 w siedzibie FŁ przy ulicy Narutowicza 20/22. Spotkanie uświetni półrecital znakomitego pianisty Jakuba Kuszlika – jedynego Polaka zakwalifikowanego do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Mistrzowskiego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie.
W dniu 14 lutego 2023 r. odbyła się w Łodzi uroczystość upamiętniająca 81. rocznicę przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Przy pomniku AK przy ul. Żeligowskiego 2 zebrali się przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, środowisk kombatanckich, służby mundurowe oraz przedstawiciele stowarzyszeń i instytucji, którzy oddali hołd żołnierzom Polskiego Państwa Podziemnego.
W dniu 10 lutego br. w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ przy pl. Wolności 1 odbyły się warsztaty dla osób dorosłych pod hasłem: „Drzewo życia, czyli ABC poszukiwań genealogicznych”, przygotowane przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi w ramach inauguracji Roku Chavy Rosenfarb w setną rocznicę urodzin pisarki.
W dniu 8 lutego 2023 r. miało miejsce w Strykowie uroczyste otwarcie wystawy pt. „Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łódzkiej”, która została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi z okazji 160. rocznicy zrywu niepodległościowego z lat 1863–1864.
Ukazał się 72. tom Rocznika Łódzkiego wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi.
Z okazji 160 rocznicy Powstania Styczniowego Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę plenerową pt. „Gloria Victis. Powstanie Styczniowe na Ziemi Łódzkiej”. Przybliża ona genezę zrywu niepodległościowego, przebieg działań zbrojnych w regionie łódzkim, bitwę pod Dobrą, carskie represje oraz formy upamiętnienia powstania w odrodzonej Polsce.
W dniu 1 lutego br. Polskie Radio Łódź odwiedzili starsi kustosze: Anna Kaniewska i Tomasz Walkiewicz, którzy w rozmowie z Panią Anną Groblińską opowiedzieli o nowym wydawnictwie Archiwum Państwowego w Łodzi, pt. „ Łódź robotnicza drugiej połowy XIX w. w obrazie i słowie”.
Specjalny projekt z okazji 600-lecia Łodzi przygotowany przez Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz partnerów Muzeum Miasta Zgierza i Archiwum Państwowe w Łodzi jest już dostępny na portalu Digitex.
W Bibliotece Miejskiej w Łodzi Filia nr 42 przy ul. Lumumby 12 można zobaczyć wystawę Archiwum Państwowego w Łodzi „Sztuka zaklęta w starodrukach”.
W dniu 11 stycznia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla 8 osobowej grupy studentów I – go roku wojskoznawstwa z Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy był dr hab. Tadeusz Grabarczyk.
Od 15 grudnia br. przez miesiąc w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rzgowie będzie można zobaczyć wystawę Archiwum Państwowego w Łodzi „Sztuka zaklęta w starodrukach”. W rzgowskiej bibliotece prezentowane są plansze ze skanami wydawnictw starodrucznych przechowywanych w archiwalnej bibliotece.
W dniu 14 grudnia br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi zostały przeprowadzone zajęcia dla 24 osobowej grupy studentów I – go roku kierunku Planowanie i Organizacja Przestrzeni z Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej. Opiekunem grupy był Michał Kowalski.
W dniu 12 grudnia br w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzeziach została zaprezentowana wystawa przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi, pt. „Świąteczne Karty Pocztowe”. Na ekspozycji znalazło się 29 wybranych kart pocztowych wysłanych w XIX i XX wieku, a zachowanych w bogatej korespondencji prywatnej, przechowywanej w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi. Prezentowane karty pochodzą z archiwów prywatnych i spuścizn, z takich zespołów jak: Archiwum rodziny Bartoszewiczów oraz Archiwum Profesora Emila Stanisława Rappaporta.
W dniu 9 grudnia 2022 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów II roku historii Uniwersytetu Łódzkiego, zorganizowane w ramach zajęć proseminaryjnych „Obiekty poprzemysłowe i zabytki techniki”.
W dniu 8 grudnia 2022 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Władysława Strzemińskiego przy ul. 11 Listopada 33 w Koluszkach, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła zajęcia genealogiczne dla seniorów.
Z okazji Dnia Darczyńcy w dniu 6 grudnia 2022 r. odbyło się uroczyste spotkanie z Panią Henryką Pawlak, jednym z darczyńców.
W dniu 5 grudnia 2022 r. w czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 zostały przeprowadzone zajęcia dla 8 osobowej grupy studentów I roku uzupełniających studiów magisterskich, specjalność geografia miast, z Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji z UŁ. Opiekunem grupy była dr Armina Kapusta.
W dniach 17-18 listopada b.r. Biblioteka Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk zorganizowała Międzynarodową konferencję naukową „Explicitus es liber” Dziedzictwo sztuki drukarskiej do roku 1800.
W dniu 23 listopada br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzeziach im. Juliana Tuwima zostały przeprowadzone zajęcia dla uczniów klasy VIII „B” Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Brzezinach. W spotkaniu uczestniczyło 17 uczniów.
W dniu 18 listopada br. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyło się zebranie naukowe, podczas którego został zaprezentowany referat pt. „Czy akta stanu cywilnego w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi kryją dodatkowe treści?” autorstwa starszego kustosza Agnieszki Janik.
W dniu 15 listopada 2022 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla 12 osobowej grupy studentów II roku historii Uniwersytetu Łódzkiego w ramach proseminarium pod kierunkiem dr hab. Marty Sikorskiej, prof. UŁ. Podczas spotkania studenci zostali zapoznani z historią Archiwum, jego strukturą, zasobem oraz sposobem korzystania z materiałów archiwalnych. Podjęli również próbę odczytania XIX wiecznych rękopisów.
Uprzejmie informujemy, że w dniu 18 listopada br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.
W dniu 14 listopada br. wystawa Archiwum Państwowego w Łodzi pt. „Sztuka zaklęta w starodrukach” została zaprezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Władysława Strzemińskiego w Koluszkach.
W dniu 11 listopada Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z przewodnikiem Panią Mileną Wicepolską-Góralczyk, zorganizowało spacer śladami pierwszych oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w Łodzi, które odbyły się w 1937 roku. Uczestnicy spaceru przeszli wybrany odcinek historycznej trasy, zapoznając się z ciekawostkami dotyczącymi przebiegu uroczystości sprzed 85 lat, jak również sylwetkami postaci związanych z naszym miastem, które zapisały się w dziele odrodzenia Rzeczypospolitej i obronie jej granic w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Byli to m.in.: Aleksy Rżewski, Marian Cynarski, Leopold Skulski, Jan Kowalewski i Józef Piłsudski.
W dniu 10 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi dla uczniów klasy VI a została przeprowadzona lekcja dotycząca pierwszych oficjalnych obchodów święta niepodległości w Łodzi, które miały miejsce w 1937 roku. Prezentacja dotycząca przebiegu tych wydarzeń została połączona z przedstawieniem historii oraz informacji o zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi. Opiekunem grupy był mgr Jakub Kowalczyk. Lekcje poprowadziła starszy kustosz Anna Kaniewska.
W środę, 9 listopada br. starszy kustosz Anna Drzewiecka przeprowadziła zajęcia z uczniami klasy IV „c” Szkoły Podstawowej nr 35 im. Mariana Piechala w Łodzi, w których uczestniczyło 19 dzieci oraz Pani Anita Janas nauczyciel języka polskiego.
W dniu 8 listopada br. starszy kustosz Anna Drzewiecka przeprowadziła zajęcia dla uczniów klasy VI „b” oraz VII „a” Szkoły Podstawowej nr 160 im. Powstańców Śląskich w Łodzi, w których uczestniczyło łącznie 37 dzieci oraz Panie Beata Klimczak nauczyciel-bibliotekarz i Ewa Wałęsińska nauczyciel historii.
W dniu 3 listopada 2022 r., w siedzibie Urzędu Pocztowego Łódź 1 przy ul. J. Tuwima 38, odbył się wernisaż wystawy pt. „Poczta łódzka w dokumencie archiwalnym”, która została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi we współpracy z Pocztą Polską Region Sieci w Łodzi. Uroczystego odsłonięcia wystawy dokonali dyrektor regionu sieci Poczta Polska w Łodzi, Pani Lucyna Prygiel-Augustyniak oraz dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi, Pan Bartosz Górecki. Po inauguracyjnych przemówieniach dyrektorów, zgromadzonych gości oprowadził po wystawie jej autor, starszy kustosz Tomasz Walkiewicz, który omówił historię poczty w Łodzi.
Na portalu YouTube dostępny jest film prezentujący listy pisane przez Marię Konopnicką zachowane w zasobie APŁ.
Przez najbliższy miesiąc w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzezinach można zobaczyć wystawę Archiwum Państwowego w Łodzi pt. "Sztuka zaklęta w starodrukach".
W dniu 30 września 2022 r. w budynku Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina przy ul. Narutowicza 20/22 w Łodzi, została otwarta wystawa „Wielcy Łodzianie. Wspólne Dziedzictwo".
W dniu 30 września br. o godz. 1800 z okazji Dnia Archiwisty w budynku Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi przy ul. Narutowicza 20/22 zostanie otwarta wystawa zorganizowana przez Archiwum Państwowe w Łodzi pt.: „Wielcy Łodzianie Wspólne Dziedzictwo”.
W dniach 16-19 września trwały w Łodzi obchody święta ulicy Ogrodowej. Wydarzenie pod hasłem „Ogrodowa 2.2. Ogrody na Ogrodowej” zorganizowały: Stowarzyszenie Byłych Włókniarzy i Włókniarek oraz Sympatyków Historii Łodzi „LUDZIE FABRYKI” oraz Fundacja Kulturalna „Ogrodowa”.
W dniu 14 września 2022 r. w Villi Intrata położonej na terenie Muzeum Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie odbyło się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom i wyróżnionym w konkursie genealogicznym „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” .
W dniach 9-11 września pracownik Archiwum Państwowego w Łodzi Grzegorz Trafalski uczestniczył w I Wschodnioeuropejskiej Konferencji Weksylologicznej w Zamościu. Organizatorami spotkania były Polskie Towarzystwo Weksylologiczne i Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. J. Zamoyskiego w Zamościu.
W dniach 7-9 września w Łodzi w budynku Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Pomorskiej 171/173 odbył się VIII Powszechny Zjazd Archiwistów Polskich.
Hasłem zjazdu było „Archiwa – zwierciadła czasu, skarbnice pamięci”.
Zjazd Archiwistów Polskich został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
Na portalu YouTube Archiwum Państwowego w Łodzi dostępna jest wystawa pt. "Prof. dr hab. Andrzej Tomczak 12.09.1922-8.02.2017. Szlakiem Profesora". Wystawa poświęcona prof. dr hab. Andrzejowi Tomczakowi została przygotowana na prośbę Dziekana Wydziału Nauk Historycznych UMK w Toruniu w 2018 roku. Jej merytorycznego opracowania podjęły się wówczas dr Agnieszka Rosa i prof. Marlena Jabłońska we współpracy z Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
W 83. rocznicę wybuchu II wojny światowej delegacja z Archiwum Państwowego w Łodzi złożyła wieniec pod obeliskiem upamiętniającym żołnierzy Wojska Polskiego zmarłych w łódzkich szpitalach wojennych od ran odniesionych we wrześniu 1939 r. Wydzielone kwatery wojenne znajdują się na cmenatrzu rzymskokatolickim pw. św. Antoniego w Łodzi.
Czasami komentarz nie jest potrzebny.
Zapraszamy do obejrzenia filmu.
Folder wystawy starodruków przechowywanych w Bibliotece Archiwum oraz Zbiorze kartograficznym, której wernisaż miał miejsce w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ w dniu 27 kwietnia 2022 r., dostępny jest już na stronie w zakładce Wystawy.
Na Starym Cmentarzu w Łodzi w dniu 1 sierpnia 2022 r. odbyła się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego. Na mogile Barbary Nazdrowicz „Wiewiórki” kwiaty złożyli lub zapalili znicze kombatanci, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, Wojska Polskiego, organizacji społecznych, placówek kulturalnych, harcerzy i szkół.
Spośród 44 prac wyłonionych w etapie wojewódzkim kapituła konkursowa wyłoniła 3 zwycięskie prace oraz 12 zostało wyróżnionych.
W dniu 23 czerwca br. Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedzili uczniowie z klasy I c XXXIII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Głównym celem wizyty było zwiedzenie wystawy „Sztuka zaklęta w starodrukach”.
Starszy kustosz Anna Drzewiecka oprowadziła gości i opowiedziała o prezentowanej ekspozycji zabytków sztuki piśmienniczej. Ponadto przybliżyła historię dawnego Ratusza i oprowadziła po budynku.
W poniedziałek 13 czerwca 2022 roku w siedzibie Kuratorium Oświaty w Łodzi zostały wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe finalistom etapu wojewódzkiego konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”, podczas spotkania wręczono także nagrody nauczycielom, którzy czuwali nad powstawaniem prac konkursowych.
W dniu 10 czerwca br. w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi odbyła się uroczystość jubileuszu 120-lecia wybudowania gmachu szkoły przy ul. Żeromskiego 115, której towarzyszył XLIX zjazd Stowarzyszenia Najstarszych Szkół w Polsce.
W dniach 9-10 czerwca br. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się VII międzynarodowa konferencja naukowa „Oblicza wojny”, tegorocznym tematem były „Narzędzia wojny”.
W dniu 9 czerwca br. z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów na rynku Manufaktury została zaprezentowana wystawa pt. „XIX i XX-Wieczny marketing. Druki firmowe przedsiębiorstw jako przykład reklamy”.
W dniu 8 czerwca w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego została otwarta wystawa pt. „Poczta w Getcie Łódzkim 1940-1944”.
W dniu 10 czerwca 2022 r. Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu zorganizowało dla uczniów Szkoły Podstawowej w Cielcach, Jeziorsku, Rossoszycy i Ustkowie z terenu gminy Warta lekcje archiwalne w ramach III Regionalnego Konkursu im. Ireneusza Ślipka pt. „Historia pod lupą – ty też możesz być badaczem historii swojej małej ojczyzny".
9 czerwca br. w XV Międzynarodowy Dzień Archiwów polskie Archiwa Państwowe zaprezentowały nową odsłonę swojej strony internetowej archiwa.gov.pl. A na niej – prosty, intuicyjny sposób wyszukiwania informacji, branżowe treści podane w przystępny sposób oraz ułatwiony dostęp do milionów materiałów archiwalnych!
Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę stacjonarną pt. „XIX i XX-WIECZNY MARKETING - druki firmowe przedsiębiorstw jako przykład reklamy”. Na wystawie będzie można zobaczyć 16 plansz z blisko 60 drukami firmowymi przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych. Wystawa została zorganizowana we współpracy z Muzeum Fabryki i Manufakturą.
W dniach 9-10 czerwca br. w Instytucie Historii Uniwersytetu Łódzkiego odbędzie się VII międzynarodowa konferencja naukowa „Oblicza wojny”, tegorocznym tematem będą „Narzędzia wojny”.
Organizatorami konferencji są Wydział Filozoficzno-Historyczny UŁ, Instytut Historii UŁ, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Łódź, Katedra Historii Średniowiecznej UŁ, Katedra Historii Polski XIX w. UŁ, Katedra Historii Polski i Świata po 1945 r. UŁ, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego oraz Archiwum Państwowe w Łodzi.
Uprzejmie informujemy, że zamówienia na akta przechowywane w magazynach Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Piłsudskiego 33 i pl. Wolności 1 realizowane są w poniedziałki i środy.
Akta, na które rewersy złożone zostaną do godziny 12.00 w piątek dostępne będą w czytelni w następnym tygodniu od wtorku a akta zamówione do godziny 12.00 do środy dostępne będą w czytelni od piątku.
Przed wizytą w czytelni prosimy o kontakt telefoniczny bądź mailowy w celu potwierdzenia dostępności akt.
W dniu 3 czerwca 2022 r. Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu zorganizowało dla uczniów Szkoły Podstawowej w Raczkowie, Włyniu, Warcie i Jakubicach lekcje archiwalne w ramach III Regionalnego Konkursu im. Ireneusza Ślipka pt. „Historia pod lupą – ty też możesz być badaczem historii swojej małej ojczyzny”.
W dniu 2 czerwca 2022 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ przy pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla studentów II roku historii, odbywających proseminarium pod kierunkiem dr. Marcina Szymańskiego z Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Zajęcia przygotował starszy kustosz Tomasz Walkiewicz. W ich trakcie studenci zapoznali się z organizacją, zadaniami i zasobem APŁ. Prelekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna i pokaz oryginalnych archiwaliów.
W dniu 1 czerwca br. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło grupę seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz uczniów z klasy VIIa Szkoły Podstawowej nr 166 w Łodzi.
W pierwszej części spotkania kustosz Anna Drzewiecka oraz starszy kustosz Adam Lajdenfrost oprowadzili po wystawie „Sztuka zaklęta w starodrukach” oraz przybliżyli historię dawnego Ratusza.
W dniu 31 maja br. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi odbyło się spotkanie szkoleniowo-informacyjne dla archiwistów zakładowych jednostek samorządu terytorialnego. Na początku spotkania dyrektor APŁ Bartosz Górecki przywitał zgormadzonych, podkreślił znaczenie pogłębiania współpracy między archiwami państwowymi a zakładowymi oraz zaznaczył, że spotkania takie będą odbywały się cyklicznie w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi. Zaproponowana formuła spotkań umożliwi stałą wymianę doświadczeń oraz pozwoli na stałe poznawanie oczekiwań archiwistów zakładowych, w kontekście regulacji prawnych i organizacyjnych związanych z archiwizacją wytwarzanej dokumentacji.
W dniu 30 maja br. Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedzili uczniowie z klasy IIIc Szkoły Podstawowej nr 35 w Łodzi. Głównym celem wizyty było zwiedzenie wystawy „Sztuka zaklęta w starodrukach”.
Wyłoniono finalistów etapu wojewódzkiego konkursu genealogicznego „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”.
W dniu 27 maja 2022 r. Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu zorganizowało dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu lekcję archiwalną. W lekcji uczestniczyło 14 uczniów trzeciej klasy oraz nauczyciel. Zajęcia poprowadził starszy kustosz Karol Tomczak, który omówił historię Oddziału w Sieradzu, jego zasób oraz zasady korzystania z archiwaliów, także pod kątem poszukiwań genealogicznych.
W dniu 25 maja br. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło grupę studentów czwartego roku kierunku Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.
W dniu 23 maja br. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło grupę studentów piątego roku kierunku Historia, specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
W dniu 20 maja 2022 r. Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu zorganizowało dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu lekcję archiwalną. W lekcji uczestniczyło 24 uczniów drugiej klasy oraz nauczyciel. Zajęcia poprowadził starszy kustosz Karol Tomczak, który omówił historię Oddziału w Sieradzu, jego zasób oraz zasady korzystania z archiwaliów, także pod kątem poszukiwań genealogicznych.
Z okazji Roku Marii Konopnickiej Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało film w formie wywiadu z prawnuczką pisarki Panią Joanną Modrzejewską.
W dniu 19 maja 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klasy IIc z XXXI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, lekcję wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Na tropie historii własnej rodziny”, której towarzyszył pokaz oryginalnych dokumentów o charakterze genealogicznym.
Archiwum Państwowe w Łodzi uprzejmie informuje, że w związku z połączeniem funkcjonujących w naszej instytucji czytelni, od dnia 1 czerwca 2022 roku udostępnianie zamówionych akt będzie realizowane jedynie przy al. Kościuszki 121.
W dniu 13 maja 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi zaprezentowana została zdigitalizowana kartoteka cmentarza żydowskiego w Łodzi. Materiały archiwalne stanowią depozyt gminy żydowskiej w Łodzi złożony w archiwum państwowym 17 marca 2021 roku. Akta podzielono na 83 jednostki archiwalne, alfabetycznie ułożono blisko 67 tysięcy kart. Dokumenty wskazują daty śmierci i pogrzebu, a często ostatni adres zamieszkania zmarłego.
W dniu 12 maja br. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło grupę seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Łodzi, mieszczącego się przy ul. Tuwima 33. Głównym celem wizyty było zapoznanie się z wystawą "Sztuka zaklęta w starodrukach".
W dniu 12 maja br. została podpisana umowa pomiędzy Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego a Archiwum Państwowym w Łodzi w zakresie współpracy dotyczącej projektu automatycznego rozpoznawania pisma odręcznego. Umowę podpisali dziekan Wydziału prof. dr hab. Paweł Maślanka i Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Bartosz Górecki. Koordynatorami działań ze strony APŁ są Łukasz Sobieszczyk oraz Piotr Czekaj.
W dniu 30 kwietnia 2022 r. po długiej chorobie zmarła nasza koleżanka Bożena Wasilewska.
Po ukończeniu w 1974 r. Technikum Fotograficznego w Łodzi Bożena Wasilewska zatrudniona została w Archiwum Państwowym w Łodzi, jako fotograf a później starszy fotograf. Całe swoje życie zawodowe związała z łódzkim Archiwum. Wykonywała zabezpieczające negatywy mikrofilmów, odbitki kserograficzne, fotografie cyfrowe, skany dokumentów. Odeszła z pracy na rentę w styczniu 2013 r.
W dniu 5 maja br. w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odbyła się wycieczka uczniów VII klasy ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Łodzi.
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2015-04-30 |
Data publikacji: | 2015-04-30 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Wojciech Kowaluk |
Liczba odwiedzin: | 45221 |