Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Wizyta studentów w APŁ

Wizyta studentów w APŁ

26 maja 2022

W dniu 25 maja br. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło grupę studentów czwartego roku kierunku Archiwistyka, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

W.K.
Czytaj więcej o: Wizyta studentów w APŁ
Przejdź do - Wizyta studentów w APŁ

Wizyta studentów w APŁ

24 maja 2022

W dniu 23 maja br. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło grupę studentów piątego roku kierunku Historia, specjalność archiwistyka i zarządzanie dokumentacją z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W.K.
Czytaj więcej o: Wizyta studentów w APŁ
Przejdź do - Zajęcia dla uczniów w Oddziale APŁ w Sieradzu

Zajęcia dla uczniów w Oddziale APŁ w Sieradzu

24 maja 2022

W dniu 20 maja 2022 r. Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu zorganizowało dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu lekcję archiwalną. W lekcji uczestniczyło 24 uczniów drugiej klasy oraz nauczyciel. Zajęcia poprowadził starszy kustosz Karol Tomczak, który omówił historię Oddziału w Sieradzu, jego zasób oraz zasady korzystania z archiwaliów, także pod kątem poszukiwań genealogicznych.

K.T.
Czytaj więcej o: Zajęcia dla uczniów w Oddziale APŁ w Sieradzu

Zawiadomienie

24 maja 2022

Uprzejmie informujemy, że w dniu 27 maja br. czytelnia w Oddziale APŁ w Sieradzu będzie czynna od godz. 9.00 do godz. 11.30. Za utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do - Wywiad z Joanną Modrzejewską prawnuczką Marii Konopnickiej

Wywiad z Joanną Modrzejewską prawnuczką Marii Konopnickiej

23 maja 2022

Z okazji Roku Marii Konopnickiej Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało film w formie wywiadu z prawnuczką pisarki Panią Joanną Modrzejewską.

W.K.
Czytaj więcej o: Wywiad z Joanną Modrzejewską prawnuczką Marii Konopnickiej
Przejdź do - Zajęcia dla uczniów w APŁ

Zajęcia dla uczniów w APŁ

19 maja 2022

W dniu 19 maja 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klasy IIc z XXXI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi, lekcję wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Na tropie historii własnej rodziny”, której towarzyszył pokaz oryginalnych dokumentów o charakterze genealogicznym.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia dla uczniów w APŁ

Zawiadomienie

17 maja 2022

Archiwum Państwowe w Łodzi uprzejmie informuje, że w związku z połączeniem funkcjonujących w naszej instytucji czytelni, od dnia 1 czerwca 2022 roku udostępnianie zamówionych akt będzie realizowane jedynie przy al. Kościuszki 121.

Czytaj więcej o: Zawiadomienie
Przejdź do - Kartoteka cmentarza żydowskiego w Łodzi dostępna w Internecie

Kartoteka cmentarza żydowskiego w Łodzi dostępna w Internecie

13 maja 2022

W dniu 13 maja 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi zaprezentowana została zdigitalizowana kartoteka cmentarza żydowskiego w Łodzi. Materiały archiwalne stanowią depozyt gminy żydowskiej w Łodzi złożony w archiwum państwowym 17 marca 2021 roku. Akta podzielono na 83 jednostki archiwalne, alfabetycznie ułożono blisko 67 tysięcy kart. Dokumenty wskazują daty śmierci i pogrzebu, a często ostatni adres zamieszkania zmarłego.

P.S.
Czytaj więcej o: Kartoteka cmentarza żydowskiego w Łodzi dostępna w Internecie
Przejdź do - Wizyta seniorów w APŁ

Wizyta seniorów w APŁ

12 maja 2022

W dniu 12 maja br. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło grupę seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Łodzi, mieszczącego się przy ul. Tuwima 33. Głównym  celem wizyty było zapoznanie się z wystawą "Sztuka zaklęta w starodrukach".

ADr
Czytaj więcej o: Wizyta seniorów w APŁ
Przejdź do - Podpisanie umowy współpracy z Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ

Podpisanie umowy współpracy z Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ

12 maja 2022

W dniu 12 maja br. została podpisana umowa pomiędzy Wydziałem Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego a Archiwum Państwowym w Łodzi w zakresie współpracy dotyczącej projektu automatycznego rozpoznawania pisma odręcznego. Umowę podpisali dziekan Wydziału prof. dr hab. Paweł Maślanka i Dyrektor Archiwum Państwowego  w Łodzi Bartosz Górecki. Koordynatorami działań ze strony APŁ są Łukasz Sobieszczyk oraz Piotr Czekaj.

P.C.
Przejdź do - Zmarła Bożena Wasilewska

Zmarła Bożena Wasilewska

6 maja 2022

W dniu 30 kwietnia 2022 r. po długiej chorobie zmarła nasza koleżanka Bożena Wasilewska.

Po ukończeniu w 1974 r. Technikum Fotograficznego w Łodzi Bożena Wasilewska zatrudniona została w Archiwum Państwowym w Łodzi, jako fotograf a później starszy fotograf. Całe swoje życie zawodowe związała z łódzkim Archiwum. Wykonywała zabezpieczające negatywy mikrofilmów, odbitki kserograficzne, fotografie cyfrowe, skany dokumentów. Odeszła z pracy na rentę w styczniu 2013 r.

AD
Czytaj więcej o: Zmarła Bożena Wasilewska
Przejdź do - Wycieczka uczniów w APŁ

Wycieczka uczniów w APŁ

5 maja 2022

W dniu 5 maja br. w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odbyła się wycieczka uczniów VII klasy ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Wycieczka uczniów w APŁ
Przejdź do - Wernisaż wystawy starodruków i prezentacja cyfrowo scalonego planu Klucza Łódzkiego

Wernisaż wystawy starodruków i prezentacja cyfrowo scalonego planu Klucza Łódzkiego

27 kwietnia 2022

W dniu 27 IV 2022 r. w sali konferencyjno – wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi w budynku dawnego ratusza miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy poświęconej starodrukom przechowywanym w łódzkim Archiwum. Na ekspozycji zatytułowanej „Sztuka zaklęta w starodrukach” zaprezentowano plansze ze starodrukami oraz umieszczone w gablotach starodruki pochodzące od XVI do końca XVIII wieku. Można było zobaczyć m.in. druk wydany w Moguncji w 1555 r. – Missale Ecclesie et prouincie Gneznens.

AD
Czytaj więcej o: Wernisaż wystawy starodruków i prezentacja cyfrowo scalonego planu Klucza Łódzkiego
Przejdź do - Patriotyczna uroczystość w Sieradzu. Odsłonięcie tablicy oficera zamordowanego w Katyniu

Patriotyczna uroczystość w Sieradzu. Odsłonięcie tablicy oficera zamordowanego w Katyniu

26 kwietnia 2022

W dniu 24 kwietnia br. na terenie Parafii pw. Wszystkich Świętych w Sieradzu odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej mjra Ludwika Siemińskiego dowódcy 10. batalionu saperów w Sieradzu, uczestnika Kampanii Wrześniowej, jeńca obozu w Kozielsku, który został zamordowany przez NKWD i spoczywa w Katyniu. Głównym organizatorem uroczystości był łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

AB
Czytaj więcej o: Patriotyczna uroczystość w Sieradzu. Odsłonięcie tablicy oficera zamordowanego w Katyniu
Przejdź do - Wystawa „Sztuka zaklęta w starodrukach”

Wystawa „Sztuka zaklęta w starodrukach”

20 kwietnia 2022

Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę zatytułowaną „Sztuka zaklęta w starodrukach”, na której możemy zobaczyć wybrane zabytki sztuki piśmienniczej.

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa „Sztuka zaklęta w starodrukach”
Przejdź do - Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ

Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ

19 kwietnia 2022

W dniu 19 kwietnia br. w Radiu Łódź miała miejsce promocja wystawy pt. „Sztuka zaklęta w starodrukach”, której otwarcie odbędzie się w budynku byłego Ratusza przy pl. Wolności 1, w dniu 27 kwietnia 2022 r. o godzinie 11:00.  W audycji uczestniczyli Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Bartosz Górecki oraz autorzy wystawy Anna Drzewiecka i Adam Lajdenfrost.

ADr
Czytaj więcej o: Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ

Życzenia świąteczne

15 kwietnia 2022

Zawiadomienie

13 kwietnia 2022

Uprzejmie informujemy, że w dniu 29 kwietnia br. czytelnia przy al. Kościuszki 121 będzie nieczynna, czytelnia przy pl. Wolności 1 będzie czynna do godz. 12.30, czytelnia i kancelaria w Oddziale w Sieradzu będzie czynna do godz. 11.00. Za utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do - Konwent Marszałków Województw RP

Konwent Marszałków Województw RP

11 kwietnia 2022

W dniu 7 kwietnia w Kielcach odbyło się I posiedzenie Konwentu Marszałków Województw RP. Na spotkaniu tym poruszono m.in. kwestie aspektów prawnych wobec praktyki przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej.

A.Sz.
Czytaj więcej o: Konwent Marszałków Województw RP
Przejdź do - Zajęcia dla uczniów w APŁ

Zajęcia dla uczniów w APŁ

7 kwietnia 2022

W dniu 6 kwietnia 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami klasy VI Szkoły Podstawowej nr 3 w Łodzi, lekcję archiwalną wzbogaconą prezentacją multimedialną pt.: „Łódź – miasto kominów”. W jej trakcie młodzież zapoznała się z historią Łodzi, a na przykładzie dziejów wybranych łódzkich fabryk dowiedziała się dlaczego nasze miasto nazywano kiedyś miastem kominów.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia dla uczniów w APŁ
Przejdź do - Wystawa "Wielkanocne karty pocztowe"

Wystawa "Wielkanocne karty pocztowe"

4 kwietnia 2022

W związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy Region Sieci Poczty Polskiej  w Łodzi oraz Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało wystawę „Wielkanocne Karty Pocztowe”.

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa "Wielkanocne karty pocztowe"
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

31 marca 2022

W dniu 31 marca br. w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odbyły się kolejne zajęcia dla uczniów kierunku fotografii i multimediów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

AKa
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ

Komunikat

28 marca 2022

Archiwum Państwowe w Łodzi informuje, że od dnia 4 kwietnia 2022 r. w czytelniach przy pl. Wolności 1, al. Kościuszki 121 oraz w Oddziale w Sieradzu zniesione są ograniczenia limitu odwiedzających je osób.

Czytaj więcej o: Komunikat
Przejdź do - Zmarła Danuta Gondko

Zmarła Danuta Gondko

25 marca 2022

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 17 marca 2022 r. zmarła nasza koleżanka, długoletni pracownik Archiwum Państwowego w Łodzi Danuta Gondko.

AD
Czytaj więcej o: Zmarła Danuta Gondko
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

24 marca 2022

24 marca br. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło trzecią już klasę uczniów na kierunku technik fotografii i multimediów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” – przedłużenie terminu nadsyłania prac

Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” – przedłużenie terminu nadsyłania prac

23 marca 2022

Do 4 maja br. można nadsyłać prace w konkursie „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”. Zachęcamy uczniów klas VI szkół podstawowych do przesyłania zgłoszeń za pośrednictwem aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”.

Czytaj więcej o: Konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” – przedłużenie terminu nadsyłania prac
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

18 marca 2022

W dniu 17 marca br. odbyła się lekcja dla kolejnej klasy uczniów na kierunku technik fotografii i multimediów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Zajęcia dla uczniów w APŁ

Zajęcia dla uczniów w APŁ

17 marca 2022

W dniu 16 marca br. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami klasy IV ze Szkoły Podstawowej w Kalinie lekcję wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Łódź – nasze miasto. Tworzymy mapę miasta”.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia dla uczniów w APŁ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

10 marca 2022

W dniu 10 marca br. odbyła się pierwsza z cyklu lekcji dla uczniów na kierunku technik fotografii i multimediów Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Wystawa „Jedwabne tkaniny odzieżowe 1700-1800”

Wystawa „Jedwabne tkaniny odzieżowe 1700-1800”

28 lutego 2022

W Muzeum Fabryki w łódzkiej Manufakturze do końca marca br. można zwiedzać wystawę pt. „Jedwabne tkaniny odzieżowe 1700-1800”. Możemy na niej zobaczyć zabytkowe tkaniny jedwabne i stroje jedwabiu. 18 obiektów pochodzących z Włoch, Francji i Anglii pokazuje zestaw deseni wzorniczych w XVIII w.

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa „Jedwabne tkaniny odzieżowe 1700-1800”
Przejdź do - Plany i rysunki zniszczonej synagogi przy ul. Wolborskiej w Łodzi powróciły do łódzkiego Archiwum

Plany i rysunki zniszczonej synagogi przy ul. Wolborskiej w Łodzi powróciły do łódzkiego Archiwum

24 lutego 2022

W dniu 23 lutego 2022 r. po przeszło 20 latach na swoje miejsce do zasobu APŁ wróciły cenne materiały archiwalne dotyczące zniszczonej w czasie II wojny światowej synagogi Alte Szil przy ul. Wolborskiej w Łodzi. Archiwalia skradzione zostały z Archiwum w 1998 r.

AD
Czytaj więcej o: Plany i rysunki zniszczonej synagogi przy ul. Wolborskiej w Łodzi powróciły do łódzkiego Archiwum
Przejdź do - Rocznik Łódzki T.71

Rocznik Łódzki T.71

10 lutego 2022

Ukazał się kolejny tom Rocznika Łódzkiego wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi.

AD
Czytaj więcej o: Rocznik Łódzki T.71

Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ

10 lutego 2022

Otwarcie czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi

Z dniem 14 lutego 2022 r. APŁ wznawia bezpośrednie udostępnianie materiałów archiwalnych w obu czytelniach w Łodzi oraz w czytelni w Oddziale w Sieradzu.

Czytelnie czynne będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

Możliwość skorzystania z akt wymaga uprzedniego umawiania wizyty na konkretny dzień i godzinę telefonicznie.

Czytaj więcej o: Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ
Przejdź do - „Nowe gmachy archiwów państwowych w Łodzi i Piotrkowie”

„Nowe gmachy archiwów państwowych w Łodzi i Piotrkowie”

10 lutego 2022

Pod takim tytułem ukazała się w „Dzienniku Łódzkim” z dnia 10 lutego 2022 r. informacja związana z planowaną budową nowej siedziby Archiwum Państwowego w Łodzi, która ma być zrealizowana przy pl. Dąbrowskiego 19.

AD
Czytaj więcej o: „Nowe gmachy archiwów państwowych w Łodzi i Piotrkowie”
Przejdź do - 103. lata Archiwów Państwowych w odrodzonej Polsce

103. lata Archiwów Państwowych w odrodzonej Polsce

7 lutego 2022

7 lutego to dzień szczególny dla Archiwów Państwowych.

W tym dniu 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał Dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami, dając fundament do budowy i rozwoju sieci archiwów państwowych w niepodległej Polsce.

 

Czytaj więcej o: 103. lata Archiwów Państwowych w odrodzonej Polsce

Komunikat

26 stycznia 2022

Uprzejmie informujemy, że czytelnie w budynku przy pl. Wolności 1, al. Kościuszki 121 oraz czytelnia w Oddziale APŁ w Sieradzu od dnia 27 stycznia 2022 roku z powodu zagrożenia epidemiologicznego (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 21 stycznia 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii) będą nieczynne do 11 lutego br. włącznie. Za utrudnienia przepraszamy.

Ponadto w trosce o zdrowie Użytkowników i Pracowników Archiwum, bardzo prosimy o stosowanie komunikacji elektronicznej 
i telefonicznej jako alternatywy dla bezpośredniego kontaktu:

tel. (42) 632-62-01, (42) 632 62 09

e-mail: kancelaria@lodz.ap.gov.pl

Formularze podań o przeprowadzenie poszukiwań przez Archiwum dostępne są w zakładce: http://www.lodz.ap.gov.pl/p,73,formularze

Przejdź do - Rusza konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

Rusza konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”

28 stycznia 2022

Rusza konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.

Czytaj więcej o: Rusza konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna”
Przejdź do - Tom 122 czasopisma „Archeion”

Tom 122 czasopisma „Archeion”

24 stycznia 2022

Ukazał się nowy tom czasopisma „Archeion”. Głównym tematem wydania są współczesne technologie przechowywania informacji, zapewniające ich długotrwałą ochronę.

W.K.
Czytaj więcej o: Tom 122 czasopisma „Archeion”

Życzenia świąteczne

22 grudnia 2021

Przejdź do - Bitewnik Łódzki w kolorze

Bitewnik Łódzki w kolorze

7 stycznia 2022

Pod koniec grudnia ubiegłego roku zostały ukończone prace związane z realizacją zbiorowego wydania najciekawszych artykułów publikowanych w kolejnych numerach nieregularnika. Zamieszczone w książce liczne ilustracje zostały pokolorowane stąd jej tytuł „Bitewnik Łódzki 1914 w kolorze”.

Czytaj więcej o: Bitewnik Łódzki w kolorze
Przejdź do - „Wystawa Pocztówek Świątecznych”

„Wystawa Pocztówek Świątecznych”

17 grudnia 2021

W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia Archiwum Państwowe w Łodzi oraz Poczta Polska S.A. Region Sieci w Łodzi przygotowało „Wystawę Pocztówek Świątecznych”.

Na ekspozycję złożyło się 38 archiwalnych oraz 17 współczesnych kart pocztowych.

W.K.
Czytaj więcej o: „Wystawa Pocztówek Świątecznych”
Przejdź do - 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13 grudnia 2021

40 lat temu 13 grudnia 1981 r. Rada Państwa, dekretem datowanym na dzień 12 grudnia wprowadziła stan wojenny. Na mocy owego dokumentu zawieszono działalność wszelkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych w tym NSZZ „Solidarność”. Został wprowadzony zakaz organizowania strajków, zwoływania zgromadzeń oraz manifestacji. Zawieszono lub ograniczono podstawowe prawa obywatelskie np. nietykalności osobistej, tajności korespondencji, wolności słowa jak i druku.

ADr
Czytaj więcej o: 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce
Przejdź do - Dzień Darczyńcy w Archiwum Państwowym w Łodzi

Dzień Darczyńcy w Archiwum Państwowym w Łodzi

7 grudnia 2021

Z okazji Dnia Darczyńcy ustanowionego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka w dniu 6 grudnia 2021 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 miało miejsce uroczyste spotkanie z zaproszonymi osobami, które przekazały do Archiwum swoje dokumenty rodzinne.

AD
Czytaj więcej o: Dzień Darczyńcy w Archiwum Państwowym w Łodzi
Przejdź do - "Rocznik Łódzki" na liście czasopism punktowanych MEiN

"Rocznik Łódzki" na liście czasopism punktowanych MEiN

3 grudnia 2021

W nowo opublikowanym wykazie czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowej Ministra Edukacji i Nauki znalazł się Rocznik Łódzki, którego współwydawcą jest Archiwum Państwowe w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: "Rocznik Łódzki" na liście czasopism punktowanych MEiN
Przejdź do - Wystawa wirtualna na rocznicę powstania listopadowego

Wystawa wirtualna na rocznicę powstania listopadowego

29 listopada 2021

W 191. rocznicę wybuchu powstania listopadowego zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej pt. „Do broni! Zrzućmy kajdany! Powstanie listopadowe 1830–1831”, która przybliża genezę zrywu, wypadki Nocy Listopadowej i przebieg wojny polsko-rosyjskiej 1831 r., ponadto skutki powstania oraz obchody kolejnych jego rocznic. Autorem wystawy jest kustosz Tomasz Walkiewicz.

TWA
Przejdź do - Międzynarodowa konferencja „Ochrona dziedzictwa kultury na wypadek szczególnych zagrożeń - zagrożenia klimatyczne, środowiskowe, pandemiczne i pożarowe. Dobre praktyki”

Międzynarodowa konferencja „Ochrona dziedzictwa kultury na wypadek szczególnych zagrożeń - zagrożenia klimatyczne, środowiskowe, pandemiczne i pożarowe. Dobre praktyki”

24 listopada 2021

Weź udział w konferencji „Ochrona dziedzictwa kultury na wypadek szczególnych zagrożeń…”


Międzynarodowa konferencja „Ochrona dziedzictwa kultury na wypadek szczególnych zagrożeń - zagrożenia klimatyczne, środowiskowe, pandemiczne i pożarowe. Dobre praktyki” rozpocznie się już w ten czwartek! Zapraszamy do zdalnego udziału w wydarzeniu!
Czytaj więcej o: Międzynarodowa konferencja „Ochrona dziedzictwa kultury na wypadek szczególnych zagrożeń - zagrożenia klimatyczne, środowiskowe, pandemiczne i pożarowe. Dobre praktyki”
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

23 listopada 2021

W dniu 22 XI przeprowadzono zajęcia dla dwóch grup studentów IV roku kierunku Gospodarka przestrzenna na Politechnice Łódzkiej. Omówiono zasady przygotowania do pracy w archiwum, wyszukiwanie informacji na portalu szukajwarchiwach.pl, prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), korzystanie z portali z materiałami kartograficznymi (mapa.lodz.pl, historyczne.obliview.com) oraz bibliotek (bn.org.pl, wbp.lodz.pl, koha.archiwa.gov.pl, kvk.bibliothek.kit.edu), a także portale przygotowywane przez historyków-regionalistów (piotrkowska-nr.pl).

ŁJ
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

22 listopada 2021

W dniu 19 XI przeprowadzono zajęcia dla grupy studentów I roku kierunku Wojskoznawstwo na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ. Omówiono zasady przygotowania do pracy w archiwum, wyszukiwania informacji na portalu szukalwarchiwach.pl, prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), korzystanie z portali z materiałami kartograficznymi (mapa.lodz.pl, historyczne.obliview.com) oraz bibliotek (bn.org.pl, wbp.lodz.pl, koha.archiwa.gov.pl, kvk.bibliothek.kit.edu), a także portale przygotowywane przez historyków-regionalistów (piotrkowska-nr.pl).

ŁJ
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - Prezentacja multimedialna na rocznicę powstania listopadowego

Prezentacja multimedialna na rocznicę powstania listopadowego

22 listopada 2021

W związku ze zbliżającą się 191. rocznicą powstania listopadowego, Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało prezentację multimedialną pt. „Powstanie listopadowe 1830–1831. Mało znane fakty, ciekawostki i anegdoty”, która jest już dostępna na naszym kanale w serwisie YouTube.

TWA
Czytaj więcej o: Prezentacja multimedialna na rocznicę powstania listopadowego
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

17 listopada 2021

W dniu 17 XI przeprowadzono zajęcia dla grupy studentów I roku uzupełniających studiów magisterskich na kierunku Planowanie i Organizacja Przestrzeni z Instytut Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej na Uniwersytecie Łódzkim Omówiono zasady przygotowania do pracy w archiwum, dostępne na stronie NDAP tematyczne bazy danych, zasady wyszukiwania informacji na portalu szukajwarchiwach.pl, prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), korzystanie z portalu Łódzkiego Ośrodka Geodezji (mapa.lodz.pl) oraz bibliotek (bn.org.pl, bul.uni.lodz.pl, wbp.lodz.pl). Przedstawiono w jakich instytucjach należy szukać dokumentacji architektoniczno-technicznej: biblioteki, WKW właściwego terytorialnie Sądu, urzędy konserwatora, urzędy miast i gmin, zarządcy nieruchomości, firmy remontowe itp.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Sieradzu

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Sieradzu

12 listopada 2021

Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Bartosz Górecki oraz Kierownik Oddziału w Sieradzu Adriana Bryk wzięli udział w głównych uroczystościach, które odbyły się na placu przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego w Sieradzu. Delegacja Archiwum złożyła kwiaty pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

AB
Czytaj więcej o: Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w Sieradzu
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

10 listopada 2021

W dniu 10 XI przeprowadzono zajęcia dla grupy studentów z Instytut Zagospodarowania Środowiska i Polityki Przestrzennej na Uniwersytecie Łódzkim. Omówiono zasady przygotowania do pracy w archiwum, dostępne na stronie NDAP tematyczne bazy danych, zasady wyszukiwania informacji na portalu szukajwarchiwach.pl, prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), korzystanie z portalu Łódzkiego Ośrodka Geodezji (mapa.lodz.pl) oraz bibliotek (bn.org.pl, bul.uni.lodz.pl, wbp.lodz.pl). Przedstawiono w jakich instytucjach należy szukać dokumentacji architektoniczno-technicznej: biblioteki, WKW właściwego terytorialnie Sądu, urzędy konserwatora, urzędy miast i gmin, zarządcy nieruchomości, firmy remontowe itp.

ŁJ
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - II Rzeczpospolita Wolna i Niepodległa – dodatek do „Dziennika Łódzkiego”

II Rzeczpospolita Wolna i Niepodległa – dodatek do „Dziennika Łódzkiego”

10 listopada 2021

Z okazji przypadającego w dniu 11 listopada Święta Niepodległości zapraszamy do lektury środowego wydania „Dziennika Łódzkiego”. Szczególnie polecamy zamieszczoną w nim okolicznościową wkładkę II Rzeczpospolita Wolna i Niepodległa. Jej patronem jest Archiwum Państwowe w Łodzi. W ilustrowanym dodatku znajdziemy m.in. relację opartą na materiałach archiwalnych przechowywanych w zbiorach łódzkiego Archiwum poświęconą pierwszym oficjalnym obchodom Święta Niepodległości w Łodzi. Jest to interesująca, poszerzająca wiedzę historyczną lektura na zbliżające się Święto.

AD
Przejdź do - Zajęcia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi

Zajęcia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi

10 listopada 2021

W dniach 8-10 listopada 2021 r. Archiwum Państwowe w Łodzi przeprowadziło serię zajęć z uczniami Centrum Kształcenie Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi. Zajęcia były podzielone na dwie części, w pierwszej przedstawiono instytucję oraz zasób APŁ, w drugiej tematem zajęć było Narodowe Święto Niepodległości - jego ustanowienie oraz pierwsze oficjalne obchody w Łodzi, mające miejsce w 1937 r.

W.K.
Czytaj więcej o: Zajęcia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łodzi
Przejdź do - Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi

Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi

8 listopada 2021

Po długiej przerwie w dniu 5 listopada 2021 r. odbyło się zebranie naukowe pracowników APŁ.

W pierwszej części spotkania Bartosz Górecki Dyrektor APŁ i kierownicy oddziałów przybliżyli załodze Instytucji Strategię rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021-2030.

AD
Czytaj więcej o: Zebranie naukowe w Archiwum Państwowym w Łodzi
Przejdź do - Wywiad z Dyrektorem APŁ w „Dzienniku Łódzkim”

Wywiad z Dyrektorem APŁ w „Dzienniku Łódzkim”

5 listopada 2021

W „Dzienniku Łódzkim”, jego piątkowym wydaniu z dnia 5 XI 2021 r. ukazał się obszerny wywiad z Bartoszem Góreckim, Dyrektorem Archiwum Państwowego Łodzi z redaktorem Sławomirem Sową. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym Dyrektor łódzkiego Archiwum przybliża naszą Instytucję jednocześnie zarysowując jej przyszłe, otwarte na potrzeby społeczne, działania.

AD
Przejdź do - Zajęcia dla studentów w APŁ

Zajęcia dla studentów w APŁ

3 listopada 2021

W dniu 3.11.2021 r. w sali wystawienniczo-konferencyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla 8 osobowej grupy studentów I roku uzupełniających studiów magisterskich, specjalność geografia miast, z Instytutu Geografii Miast, Turyzmu i Geoinformacji z UŁ.

AKa
Czytaj więcej o: Zajęcia dla studentów w APŁ
Przejdź do - „Forum archiwizacji zasobów polskiego Internetu” 16-17 listopada 2021

„Forum archiwizacji zasobów polskiego Internetu” 16-17 listopada 2021

2 listopada 2021

„Forum archiwizacji polskiego Internetu” to dwa dni ciekawych prelekcji i dyskusji dotyczących tego ważnego, chociażby z punktu widzenia zabezpieczenia tej części dziedzictwa dokumentacyjnego, zagadnienia. Liczymy, że efektem rozmów prowadzonych w szerokim gronie ekspertów, a jednocześnie otwartych dla każdego zainteresowanego tematem, będzie wypracowanie kluczowych konkluzji dotyczących prawnych, metodycznych i technicznych warunków niezbędnych dla uruchomienia archiwum polskich zasobów WWW, w szczególności wytwarzanych przez sektor publiczny.

Czytaj więcej o: „Forum archiwizacji zasobów polskiego Internetu” 16-17 listopada 2021
Przejdź do - Strategia rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021-2030

Strategia rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021-2030

27 października 2021

Podczas narady dyrektorów archiwów państwowych w dniach 21-22 X 2021 r. ogłoszona została „Strategia rozwoju państwowej sieci archiwalnej na lata 2021-2030”. Ten ważny dokument wskazujący w perspektywie dziesięcioletniej cele i kierunki rozwoju państwowej sieci archiwalnej ogłosił dr Paweł Pietrzyk Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

AD
Czytaj więcej o: Strategia rozwoju Archiwów Państwowych na lata 2021-2030
Przejdź do - Spotkanie w sprawie współpracy dotyczącej "Rocznika Łódzkiego"

Spotkanie w sprawie współpracy dotyczącej "Rocznika Łódzkiego"

26 października 2021

Pan prof. dr hab. Jarosław Kita z Katedry Historii Polski XIX wieku Uniwersytetu Łódzkiego, redaktor „Rocznika Łódzkiego” i Dyrektor APŁ Bartosz Górecki spotkali się w celu omówienia dotychczasowej współpracy związanej z publikowaniem ww. periodyku.

W.K.
Czytaj więcej o: Spotkanie w sprawie współpracy dotyczącej "Rocznika Łódzkiego"
Przejdź do - Wizyta pracownika APŁ w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce

Wizyta pracownika APŁ w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce

22 października 2021

Od wielu lat łódzcy harcerze porządkują polskie cmentarze na Wołyniu. Nasze Archiwum czynnie włącza się w prowadzone przez nich działania. W dniach 8-11 października 2021 r. pracownik Oddziału Nadzoru Archiwalnego, Grzegorz Trafalski reprezentował naszą Instytucję w Centrum Dialogu Kostiuchnówka.

GT
Czytaj więcej o: Wizyta pracownika APŁ w Centrum Dialogu w Kostiuchnówce
Przejdź do - Obchody 80. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto

Obchody 80. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto

18 października 2021

W październiku 2021 r. mija 80 lat od deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto. Jesienią 1941 r. nazistowskie władze Rzeszy przywiozły do łódzkiego getta, gdzie było zamkniętych 160 tys. polskich Żydów - blisko 20 tys. Żydów z niemieckich, austriackich, czeskich i luksemburskich miast.

ADr
Czytaj więcej o: Obchody 80. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto
Przejdź do - Wywiad z Dyrektorem APŁ w „Expressie ilustrowanym”

Wywiad z Dyrektorem APŁ w „Expressie ilustrowanym”

12 października 2021

W popularnej łódzkiej gazecie ukazał się wywiad z nowym Dyrektorem Archiwum Państwowego w Łodzi Bartoszem Góreckim.

AD
Czytaj więcej o: Wywiad z Dyrektorem APŁ w „Expressie ilustrowanym”
Przejdź do - Wycieczka uczestników kursu kancelaryjno-archiwalnego w APŁ

Wycieczka uczestników kursu kancelaryjno-archiwalnego w APŁ

11 października 2021

W dniu 7 październiku 2021 r. kilkunastoosobowa grupa osób odbywających kurs kancelaryjno-archiwalny KCEA SAP w Łodzi zapoznała się z pracą Oddziału Konserwacji i Reprografii APŁ. Pracownicy Oddziału zaprezentowali materiały i urządzenia używane w pracach konserwatorsko-introligatorskich. Przedstawili podstawowe metody prac konserwatorskich oraz ich rezultaty. Zapoznano także uczestników kursu z procesem skanowania materiałów archiwalnych i używanymi do tego skanerami.

AD
Przejdź do - Bartosz Górecki powołany na Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi

Bartosz Górecki powołany na Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi

6 października 2021

Z dniem 5 października br. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk powołał Bartosza Góreckiego na stanowisko Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi. Dotychczasowy Dyrektor Piotr Zawilski został Dyrektorem Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W.K.
Czytaj więcej o: Bartosz Górecki powołany na Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - Już za kilka dni Dzień Archiwisty

Już za kilka dni Dzień Archiwisty

24 września 2021

W dniu 30 września 2021r. w Polsce obchodzić będziemy po raz trzeci Dzień Archiwisty. Został on ustanowiony decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku.

Patronem archiwistów jest św. Hieronim ze Strydonu, którego Kościół katolicki wspomina w rocznicę jego śmierci w dniu 30 września. Jest on patronem nie tylko archiwistów ale również, biblistów, bibliotekarzy, bibliotek, uczniów, studentów i tłumaczy.

AD
Czytaj więcej o: Już za kilka dni Dzień Archiwisty
Przejdź do - Cyprian Kamil Norwid. W dwusetną rocznicę urodzin.

Cyprian Kamil Norwid. W dwusetną rocznicę urodzin.

24 września 2021

Z okazji przypadającej 24 września dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida zapraszamy do obejrzenia prezentacji nielicznych dokumentów z zasobu naszego Archiwum, związanych z osobą poety i jego twórczością.

A.L.
Czytaj więcej o: Cyprian Kamil Norwid. W dwusetną rocznicę urodzin.
Przejdź do - Ogólnopolska wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Manufakturze w Łodzi

Ogólnopolska wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Manufakturze w Łodzi

20 września 2021

W niedzielę 19 IX 2021 r. o godzinie 12.00 oficjalnie otwarto wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych przekazane przez darczyńców do archiwów państwowych w całej Polsce.

AD
Czytaj więcej o: Ogólnopolska wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Manufakturze w Łodzi
Przejdź do - Zmarł dr Jan Grzelczyk wieloletni dyrektor APŁ

Zmarł dr Jan Grzelczyk wieloletni dyrektor APŁ

17 września 2021

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy zmarłego w dniu 5 lipca 2021 r. naszego długoletniego Dyrektora dr. Jana Grzelczyka, który pracował w Archiwum Państwowym w Łodzi w latach 1983 - 2000. Cechowała go duża aktywność zawodowa i społeczna. Do końca utrzymywał kontakt z Archiwum.

AD
Czytaj więcej o: Zmarł dr Jan Grzelczyk wieloletni dyrektor APŁ
Przejdź do - „Nie tylko Piotrkowska. Najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach” - wystawa plenerowa

„Nie tylko Piotrkowska. Najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach” - wystawa plenerowa

16 września 2021

W dniach 16-30 września  b.r., przed siedzibą Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, można obejrzeć wystawą plenerową pt.: „Nie tylko Piotrkowska. Najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach”.

AGJ
Czytaj więcej o: „Nie tylko Piotrkowska. Najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach” - wystawa plenerowa
Przejdź do - Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Łodzi

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Łodzi

14 września 2021

W dniach 13-26 września w łódzkiej Manufakturze można się zapoznać z wystawą plenerową „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”.

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Łodzi
Przejdź do - Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa

8 września 2021

Archiwum Państwowe w Łodzi włączyło się w Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD), które odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2021 to 11-12 i 18-19 września. Tematem przewodnim 29. Edycji EDD są „Smaki dziedzictwa”. Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje stanowią dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Przy tej okazji przypominamy wystawę APŁ „Smaki kuchni ziemiańskiej” autorstwa Anny Drzewieckiej i Tomasza Walkiewicza, która została uaktualniona i wzbogacona o nowe materiały.

ADr
Przejdź do - Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska

11 sierpnia 2021

W związku ze zbliżającą się rocznicą Bitwy Warszawskiej chcielibyśmy przypomnieć dwie wystawy wirtualne, które prezentują materiały archiwalne związane z wojną polsko-bolszewicką.

W.K.
Czytaj więcej o: Bitwa Warszawska
Przejdź do - Za wolny polski Śląsk. Pomoc dla Górnego Śląska

Za wolny polski Śląsk. Pomoc dla Górnego Śląska

5 lipca 2021

W rocznicę zawarcia rozejmu po III powstaniu śląskim, jednym z nielicznych zwycięskich powstań w polskiej historii, zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego walkę o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej po zaborach Rzeczpospolitej oraz pomoc łodzian dla Górnoślązaków w okresie ich zbrojnych zrywów i plebiscytu.

A.L.
Czytaj więcej o: Za wolny polski Śląsk. Pomoc dla Górnego Śląska

Zasady udostępniania materiałów archiwalnych obowiązujące od 5 lipca 2021 r.

4 lipca 2021

Zasady udostępniania materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Łodzi podczas trwania stanu epidemii obowiązujące od dnia 5 lipca 2021 r.

Czytelnie przy al. Kościuszki 121, pl. Wolności 1 oraz w Oddziale w Sieradzu czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

Czytaj więcej o: Zasady udostępniania materiałów archiwalnych obowiązujące od 5 lipca 2021 r.

Zajęcia w APŁ

15 czerwca 2021

W dniu 14 VI przeprowadzono zajęcia dla grupy sześciu studentów II roku studiów kierunku historia na Uniwersytecie Łódzkim. Omówiono zasady przygotowania się do pracy w czytelniach Archiwum - korzystanie z portalu Łódzkiego Ośrodka Geodezji (mapa.lodz.pl) oraz bibliotek łódzkich (bul.uni.lodz.pl, wbp.lodz.pl), prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), zasady wyszukiwania informacji na portalu szukajwarchiwach.gov.pl. 

Ł.J.
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - XIV Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 r.

XIV Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 r.

8 czerwca 2021

W dniu 9 czerwca swoje święto obchodzą archiwa. Data została wybrana podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów odbywającego się w Kuala Lumpur w 2008 r. Dzień 9 czerwca to rocznica utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (International Council on Archives) w 1948 r.

Czytaj więcej o: XIV Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 r.
Przejdź do - „Pamięć Polski”

„Pamięć Polski”

28 maja 2021

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbędzie się IV Edycja Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” oraz jego krajowej gałęzi „Pamięć Polski”. Hasłem tegorocznej akcji jest „Dziedzictwo dokumentacyjne, jego ochrona i upowszechnianie”.    

Czytaj więcej o: „Pamięć Polski”
Przejdź do - Testament gasnącej Ojczyzny

Testament gasnącej Ojczyzny

1 maja 2021

Z okazji przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, zapraszamy do obejrzenia okolicznościowego filmu, prezentującego okoliczności w jakich doszło do powstania tego aktu prawnego, jego główne założenia, a także skutki jego wprowadzenia i możliwości celebrowania święta Konstytucji.

A.L.
Czytaj więcej o: Testament gasnącej Ojczyzny
Przejdź do - Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ

Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ

29 kwietnia 2021

W dniu 3 maja 2021 r. w Radiu Łódź o godzinie 10.00 rozpocznie się audycja, podczas której dwóch pracowników APŁ, Adam Lajdenfrost i Wojciech Kowaluk, opowiedzą odpowiednio o Konstytucji 3 maja i Pierwszym Powszechnym Spisie Ludności z dnia 30 września 1921 r. oraz materiałach archiwalnych zachowanych w zasobie APŁ odnoszących się do tych wydarzeń.

W.K.

Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ

28 kwietnia 2021

Otwarcie czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi

Z dniem 5 maja 2021 r. APŁ wznawia bezpośrednie udostępnianie materiałów archiwalnych w obu czytelniach w Łodzi oraz w czytelni w Oddziale w Sieradzu.

Czytelnie czynne będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.

Czytaj więcej o: Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ
Przejdź do - "Bitewnik Łódzki 1920" nr 2

"Bitewnik Łódzki 1920" nr 2

13 kwietnia 2021

Ukazał się drugi numer "Bitewnika Łódzkiego 1920". "Nieregularnik okolicznościowy" przybliża zbrojny konflikt, który zdecydował o losach odrodzonej Polski, jak również całej Europy.

W numerze prezentowanych jest 12 artykułów autorstwa pracowników APŁ:  Anny Drzewieckiej, Anny Kaniewskiej, Kamili Pawełczyk-Dury, Adama Lajdenfrosta, Wojciecha Kowaluka, Tomasza Walkiewicza i dyrektora APŁ Piotra Zawilskiego.

W.K.
Czytaj więcej o: "Bitewnik Łódzki 1920" nr 2
Przejdź do - Film o archiwaliach ukrytych w 1939 r.

Film o archiwaliach ukrytych w 1939 r.

26 marca 2021

Prasa nazwała to znalezisko "arką z czasów wojny". Dla badaczy dziejów przedwojennej policji oraz uzupełniających białe plamy Września 1939 to nowe źródło historyczne.

P.S.
Czytaj więcej o: Film o archiwaliach ukrytych w 1939 r.
Przejdź do - Digitalizacja Archiwum cmentarza żydowskiego w Łodzi

Digitalizacja Archiwum cmentarza żydowskiego w Łodzi

18 marca 2021

W dniu 17 marca 2021 r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą Żydowską w Łodzi, Fundacją Dziedzictwa Kulturowego a Archiwum Państwowym w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Digitalizacja Archiwum cmentarza żydowskiego w Łodzi
Przejdź do - Kobiety „Ziemi Obiecanej”. Poczet słynnych łodzianek

Kobiety „Ziemi Obiecanej”. Poczet słynnych łodzianek

8 marca 2021

Z okazji Dnia Kobiet Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało specjalną wystawę pt. Kobiety „Ziemi Obiecanej”. Poczet słynnych łodzianek. Przedstawia ona postaci dziesięciu łodzianek, m.in. Grażynę Bacewicz, Irenę Tuwim czy Michalinę Wisłocką.

W.K.
Czytaj więcej o: Kobiety „Ziemi Obiecanej”. Poczet słynnych łodzianek
Przejdź do - Rocznik Łódzki T. 70

Rocznik Łódzki T. 70

26 lutego 2021

Ukazał się kolejny 70 tom Rocznika Łódzkiego czasopisma naukowego Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Łodzi. Periodyk wydawany jest przy współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi.

A.D.
Czytaj więcej o: Rocznik Łódzki T. 70
Przejdź do - 100. rocznica Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności

100. rocznica Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności

23 lutego 2021

W tym roku przypada 100. rocznica Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności w niepodległej Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane materiały dotyczące przeprowadzonego 30 września 1921 r. spisu. Wśród zaprezentowanych materiałów są: Instrukcja dla komisarzy spisowych, Rezultat Pierwszego Powszechnego Spisu w województwie łódzkim, Instrukcja wypełniania kart spisowych.

W.K.
Czytaj więcej o: 100. rocznica Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności
Przejdź do - Archiwum z bliska. Digitalizacja

Archiwum z bliska. Digitalizacja

22 lutego 2021

Drugi odcinek naszej serii "Archiwum z bliska" jest już dostępny na kanale YT. Ukazuje on "od kuchni" proces digitalizacji w APŁ. Widzowie mogą zobaczyć jak wygląda skanowanie różnego rodzaju materiałów archiwalnych, sprzęt wykorzystywany do digitalizacji oraz praca personelu zajmującego się reprografią.

W.K.
Przejdź do - Archiwum z bliska. Konserwacja

Archiwum z bliska. Konserwacja

26 stycznia 2021

Na kanale APŁ na portalu YouTube dostępny jest już pierwszy odcinek serii "Archiwum z bliska". Przybliża on prace Oddziału konserwacji Archiwum Państwowego w Łodzi. Możemy w nim zobaczyć w skrócie cały proces naprawy zniszczonych archiwaliów.

W.K.
Czytaj więcej o: Archiwum z bliska. Konserwacja
Przejdź do - Audcja "Nasłuchiwanie" na kanale YT Filharmonii Łódzkiej

Audcja "Nasłuchiwanie" na kanale YT Filharmonii Łódzkiej

22 stycznia 2021

W dniu 31 stycznia gościem Agaty Kwiecińskiej w audycji "Nasłuchiwanie" będzie zastępca dyrektora APŁ dr Maciej Janik. Z okazji 133. rocznicy urodzin Artura Rubinsteina opowie on o dzieciństwie, miejscach, w których mieszkał oraz rodzinie pianisty. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji, dostępnej na platformie YouTube Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. 

W.K.
Przejdź do - 95 lat Archiwum Państwowego w Łodzi

95 lat Archiwum Państwowego w Łodzi

18 stycznia 2021

W tym roku mija 95 lat od powstania samorządowego Archiwum Akt Dawnych m. Łodzi, które jest poprzednikiem Archiwum Państwowego w Łodzi. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy ukazującej obchody kolejnych jubileuszów, przybliżającej jego byłych pracowników oraz ukazującej budynki, w których pracujemy.

Andrzej Drakoniewicz
Przejdź do - Kanał YouTube APŁ

Kanał YouTube APŁ

15 stycznia 2021

Na Platformie YouTube dostępny jest kanał Archiwum Państwowego w Łodzi. Możemy na nim zobaczyć m.in. filmiki o Tadeuszu Kościuszce, Legionach polskich, Łodzi widzianej oczami Reymonta czy zdigitalizowanych materiałach filmowych z naszego zasobu.

W.K.
Czytaj więcej o: Kanał YouTube APŁ
Przejdź do - Projekty budynków z dawnej guberni piotrkowskiej w Internecie

Projekty budynków z dawnej guberni piotrkowskiej w Internecie

7 stycznia 2021

Z końcem 2020 roku  zakończyła się publikacja kolejnych kopii w Internecie. Do prezentacji na stronie www.szukajwarchiwach.gov.pl wybrane zostały materiały należące do najczęściej udostępnianych – projekty budowlane wraz z załączoną urzędową korespondencją. Są to dokumenty Rządu Gubernialnego Piotrkowskiego z lat 1877-1914. Łącznie ponad 270 tysięcy skanów.

P.S.
Czytaj więcej o: Projekty budynków z dawnej guberni piotrkowskiej w Internecie
Przejdź do - Mit Łodzi jako Ziemi Obiecanej

Mit Łodzi jako Ziemi Obiecanej

18 grudnia 2020

Na portalu Digitex Wirtualne zasoby Centralnego Muzeum Włókiennictwa dostępna jest już wystawa cyfrowa "Mit Łodzi jako Ziemi Obiecanej". Jest to projekt Centralnego Muzeum Włókiennictwa we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Archiwum Państwowym w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Mit Łodzi jako Ziemi Obiecanej
Przejdź do - 16. numer „Zagłada Żydów. Studia i materiały”

16. numer „Zagłada Żydów. Studia i materiały”

16 grudnia 2020

Ukazał się najnowszy 16. numer „Zagłada Żydów. Studia i materiały”, w dziale Z warsztatów badawczych, można znaleźć artykuł naszej koleżanki Adriany Bryk kierownik Oddziału APŁ w Sieradzu, pt. „Najlepsze dziecko Prezesa – poczta w getcie łódzkim (1939-1944)”.

W.K.
Czytaj więcej o: 16. numer „Zagłada Żydów. Studia i materiały”
Przejdź do - Nowy „Bitewnik Łódzki 1914” !

Nowy „Bitewnik Łódzki 1914” !

14 grudnia 2020

Miło nam poinformować, że ukazał się kolejny, 14 numer „Bitewnika Łódzkiego 1914”.

Celem „nieregularnika okolicznościowego”, jak go określają sami twórcy, jest przypomnienie wydarzeń i walk w czasie I wojny światowej w regionie łódzkim oraz upamiętnienie wszystkich poległych podczas jej trwania.

A.D.
Czytaj więcej o: Nowy „Bitewnik Łódzki 1914” !

Zawiadomienie

13 grudnia 2020

Uprzejmie informujemy, że czytelnia w budynku przy al. Kościuszki 121 w dniach 18 i 21 grudnia 2020 roku (piątek, poniedziałek) będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do - Zabezpieczenie negatywów łódzkich wodociągów

Zabezpieczenie negatywów łódzkich wodociągów

11 grudnia 2020

Pracownicy Archiwum Państwowego  w Łodzi zdigitalizowali 498 szklanych negatywów przekazanych do Archiwum przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Łodzi. Negatywy uzupełniły zespół archiwalny „Przedsiębiorstwo Kanalizacja i Wodociągi w Łodzi    z lat 1917-1945”. Zawiera on projekty sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, które powstały już w latach 1907-1909 autorstwa angielskiego inżyniera Williama Heerleina Lindleya oraz dokumenty związane z jej budową od 1924 r. Są to materiały administracyjne, finansowe, techniczne, również kartoteka robotników sezonowych z lat 1934-1937.

oprac. Miłosz Wika (ZWiK), Piotr Strembski (APŁ)
Czytaj więcej o: Zabezpieczenie negatywów łódzkich wodociągów
Przejdź do - 6 grudnia - Dzień Darczyńcy

6 grudnia - Dzień Darczyńcy

7 grudnia 2020

W uznaniu zasług oraz podziękowaniu za podzielenie się z Archiwami Państwowymi zgromadzonymi u siebie pamiątkami rodzinnymi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk głosił dzień 6 grudnia Dniem Darczyńcy.

Ł.J.
Czytaj więcej o: 6 grudnia - Dzień Darczyńcy
Przejdź do - Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwa Rodzinne Niepodległej

4 grudnia 2020

W dniu 4 grudnia br. ukazał się dodatek specjalny do Dziennika Łódzkiego: Archiwa Rodzinne Niepodległej – wielki projekt Archiwów Państwowych.

Celem projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii i uwydatnianie roli nieznanych szerzej osób, rodzin, rodów i lokalnych społeczności w przywróceniu niepodległej Polski, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Archiwa Rodzinne Niepodległej

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-04-30
Data publikacji:2015-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:36928