Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Obchody 80. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto

Obchody 80. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto

18 października 2021

W październiku 2021 r. mija 80 lat od deportacji Żydów z Europy Zachodniej do Litzmannstadt Getto. Jesienią 1941 r. nazistowskie władze Rzeszy przywiozły do łódzkiego getta, gdzie było zamkniętych 160 tys. polskich Żydów - blisko 20 tys. Żydów z niemieckich, austriackich, czeskich i luksemburskich miast.

ADr
Czytaj więcej o: Obchody 80. rocznicy deportacji Żydów Zachodnich do Litzmannstadt Getto
Przejdź do - Wywiad z Dyrektorem APŁ w „Expressie ilustrowanym”

Wywiad z Dyrektorem APŁ w „Expressie ilustrowanym”

12 października 2021

W popularnej łódzkiej gazecie ukazał się wywiad z nowym Dyrektorem Archiwum Państwowego w Łodzi Bartoszem Góreckim.

AD
Czytaj więcej o: Wywiad z Dyrektorem APŁ w „Expressie ilustrowanym”
Przejdź do - Wycieczka uczestników kursu kancelaryjno-archiwalnego w APŁ

Wycieczka uczestników kursu kancelaryjno-archiwalnego w APŁ

11 października 2021

W dniu 7 październiku 2021 r. kilkunastoosobowa grupa osób odbywających kurs kancelaryjno-archiwalny KCEA SAP w Łodzi zapoznała się z pracą Oddziału Konserwacji i Reprografii APŁ. Pracownicy Oddziału zaprezentowali materiały i urządzenia używane w pracach konserwatorsko-introligatorskich. Przedstawili podstawowe metody prac konserwatorskich oraz ich rezultaty. Zapoznano także uczestników kursu z procesem skanowania materiałów archiwalnych i używanymi do tego skanerami.

AD
Przejdź do - Bartosz Górecki powołany na Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi

Bartosz Górecki powołany na Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi

6 października 2021

Z dniem 5 października br. Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk powołał Bartosza Góreckiego na stanowisko Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi. Dotychczasowy Dyrektor Piotr Zawilski został Dyrektorem Narodowego Archiwum Cyfrowego.

W.K.
Czytaj więcej o: Bartosz Górecki powołany na Dyrektora Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - Już za kilka dni Dzień Archiwisty

Już za kilka dni Dzień Archiwisty

24 września 2021

W dniu 30 września 2021r. w Polsce obchodzić będziemy po raz trzeci Dzień Archiwisty. Został on ustanowiony decyzją Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w 2019 roku.

Patronem archiwistów jest św. Hieronim ze Strydonu, którego Kościół katolicki wspomina w rocznicę jego śmierci w dniu 30 września. Jest on patronem nie tylko archiwistów ale również, biblistów, bibliotekarzy, bibliotek, uczniów, studentów i tłumaczy.

AD
Czytaj więcej o: Już za kilka dni Dzień Archiwisty
Przejdź do - Cyprian Kamil Norwid. W dwusetną rocznicę urodzin.

Cyprian Kamil Norwid. W dwusetną rocznicę urodzin.

24 września 2021

Z okazji przypadającej 24 września dwusetnej rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida zapraszamy do obejrzenia prezentacji nielicznych dokumentów z zasobu naszego Archiwum, związanych z osobą poety i jego twórczością.

A.L.
Czytaj więcej o: Cyprian Kamil Norwid. W dwusetną rocznicę urodzin.
Przejdź do - Ogólnopolska wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Manufakturze w Łodzi

Ogólnopolska wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Manufakturze w Łodzi

20 września 2021

W niedzielę 19 IX 2021 r. o godzinie 12.00 oficjalnie otwarto wystawę „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”. Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych przekazane przez darczyńców do archiwów państwowych w całej Polsce.

AD
Czytaj więcej o: Ogólnopolska wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Manufakturze w Łodzi
Przejdź do - Zmarł dr Jan Grzelczyk wieloletni dyrektor APŁ

Zmarł dr Jan Grzelczyk wieloletni dyrektor APŁ

17 września 2021

Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy zmarłego w dniu 5 lipca 2021 r. naszego długoletniego Dyrektora dr. Jana Grzelczyka, który pracował w Archiwum Państwowym w Łodzi w latach 1983 - 2000. Cechowała go duża aktywność zawodowa i społeczna. Do końca utrzymywał kontakt z Archiwum.

AD
Czytaj więcej o: Zmarł dr Jan Grzelczyk wieloletni dyrektor APŁ
Przejdź do - „Nie tylko Piotrkowska. Najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach” - wystawa plenerowa

„Nie tylko Piotrkowska. Najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach” - wystawa plenerowa

16 września 2021

W dniach 16-30 września  b.r., przed siedzibą Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, można obejrzeć wystawą plenerową pt.: „Nie tylko Piotrkowska. Najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach”.

AGJ
Czytaj więcej o: „Nie tylko Piotrkowska. Najpiękniejsze kamienice Łodzi na archiwalnych projektach” - wystawa plenerowa
Przejdź do - Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Łodzi

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Łodzi

14 września 2021

W dniach 13-26 września w łódzkiej Manufakturze można się zapoznać z wystawą plenerową „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”.

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” w Łodzi
Przejdź do - Europejskie Dni Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa

8 września 2021

Archiwum Państwowe w Łodzi włączyło się w Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD), które odbywają się każdego roku w II i III weekend września. W 2021 to 11-12 i 18-19 września. Tematem przewodnim 29. Edycji EDD są „Smaki dziedzictwa”. Tradycje kulinarne, przepisy przekazywane z pokolenia na pokolenie, lokalne obyczaje stanowią dziedzictwo szczególnie ważne dla tożsamości narodu, który przez lata znajdował się w rękach zaborców, a mimo to nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach. Przy tej okazji przypominamy wystawę APŁ „Smaki kuchni ziemiańskiej” autorstwa Anny Drzewieckiej i Tomasza Walkiewicza, która została uaktualniona i wzbogacona o nowe materiały.

ADr
Przejdź do - Bitwa Warszawska

Bitwa Warszawska

11 sierpnia 2021

W związku ze zbliżającą się rocznicą Bitwy Warszawskiej chcielibyśmy przypomnieć dwie wystawy wirtualne, które prezentują materiały archiwalne związane z wojną polsko-bolszewicką.

W.K.
Czytaj więcej o: Bitwa Warszawska
Przejdź do - Za wolny polski Śląsk. Pomoc dla Górnego Śląska

Za wolny polski Śląsk. Pomoc dla Górnego Śląska

5 lipca 2021

W rocznicę zawarcia rozejmu po III powstaniu śląskim, jednym z nielicznych zwycięskich powstań w polskiej historii, zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego walkę o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej po zaborach Rzeczpospolitej oraz pomoc łodzian dla Górnoślązaków w okresie ich zbrojnych zrywów i plebiscytu.

A.L.
Czytaj więcej o: Za wolny polski Śląsk. Pomoc dla Górnego Śląska

Zasady udostępniania materiałów archiwalnych obowiązujące od 5 lipca 2021 r.

4 lipca 2021

Zasady udostępniania materiałów archiwalnych w czytelniach Archiwum Państwowego w Łodzi podczas trwania stanu epidemii obowiązujące od dnia 5 lipca 2021 r.

Czytelnie przy al. Kościuszki 121, pl. Wolności 1 oraz w Oddziale w Sieradzu czynne są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00.

Czytaj więcej o: Zasady udostępniania materiałów archiwalnych obowiązujące od 5 lipca 2021 r.

Zajęcia w APŁ

15 czerwca 2021

W dniu 14 VI przeprowadzono zajęcia dla grupy sześciu studentów II roku studiów kierunku historia na Uniwersytecie Łódzkim. Omówiono zasady przygotowania się do pracy w czytelniach Archiwum - korzystanie z portalu Łódzkiego Ośrodka Geodezji (mapa.lodz.pl) oraz bibliotek łódzkich (bul.uni.lodz.pl, wbp.lodz.pl), prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), zasady wyszukiwania informacji na portalu szukajwarchiwach.gov.pl. 

Ł.J.
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - XIV Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 r.

XIV Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 r.

8 czerwca 2021

W dniu 9 czerwca swoje święto obchodzą archiwa. Data została wybrana podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów odbywającego się w Kuala Lumpur w 2008 r. Dzień 9 czerwca to rocznica utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (International Council on Archives) w 1948 r.

Czytaj więcej o: XIV Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 r.
Przejdź do - „Pamięć Polski”

„Pamięć Polski”

28 maja 2021

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbędzie się IV Edycja Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” oraz jego krajowej gałęzi „Pamięć Polski”. Hasłem tegorocznej akcji jest „Dziedzictwo dokumentacyjne, jego ochrona i upowszechnianie”.    

Czytaj więcej o: „Pamięć Polski”
Przejdź do - Testament gasnącej Ojczyzny

Testament gasnącej Ojczyzny

1 maja 2021

Z okazji przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, zapraszamy do obejrzenia okolicznościowego filmu, prezentującego okoliczności w jakich doszło do powstania tego aktu prawnego, jego główne założenia, a także skutki jego wprowadzenia i możliwości celebrowania święta Konstytucji.

A.L.
Czytaj więcej o: Testament gasnącej Ojczyzny
Przejdź do - Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ

Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ

29 kwietnia 2021

W dniu 3 maja 2021 r. w Radiu Łódź o godzinie 10.00 rozpocznie się audycja, podczas której dwóch pracowników APŁ, Adam Lajdenfrost i Wojciech Kowaluk, opowiedzą odpowiednio o Konstytucji 3 maja i Pierwszym Powszechnym Spisie Ludności z dnia 30 września 1921 r. oraz materiałach archiwalnych zachowanych w zasobie APŁ odnoszących się do tych wydarzeń.

W.K.

Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ

28 kwietnia 2021

Otwarcie czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi

Z dniem 5 maja 2021 r. APŁ wznawia bezpośrednie udostępnianie materiałów archiwalnych w obu czytelniach w Łodzi oraz w czytelni w Oddziale w Sieradzu.

Czytelnie czynne będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.

Czytaj więcej o: Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ
Przejdź do - "Bitewnik Łódzki 1920" nr 2

"Bitewnik Łódzki 1920" nr 2

13 kwietnia 2021

Ukazał się drugi numer "Bitewnika Łódzkiego 1920". "Nieregularnik okolicznościowy" przybliża zbrojny konflikt, który zdecydował o losach odrodzonej Polski, jak również całej Europy.

W numerze prezentowanych jest 12 artykułów autorstwa pracowników APŁ:  Anny Drzewieckiej, Anny Kaniewskiej, Kamili Pawełczyk-Dury, Adama Lajdenfrosta, Wojciecha Kowaluka, Tomasza Walkiewicza i dyrektora APŁ Piotra Zawilskiego.

W.K.
Czytaj więcej o: "Bitewnik Łódzki 1920" nr 2
Przejdź do - Film o archiwaliach ukrytych w 1939 r.

Film o archiwaliach ukrytych w 1939 r.

26 marca 2021

Prasa nazwała to znalezisko "arką z czasów wojny". Dla badaczy dziejów przedwojennej policji oraz uzupełniających białe plamy Września 1939 to nowe źródło historyczne.

P.S.
Czytaj więcej o: Film o archiwaliach ukrytych w 1939 r.
Przejdź do - Digitalizacja Archiwum cmentarza żydowskiego w Łodzi

Digitalizacja Archiwum cmentarza żydowskiego w Łodzi

18 marca 2021

W dniu 17 marca 2021 r. została podpisana umowa pomiędzy Gminą Żydowską w Łodzi, Fundacją Dziedzictwa Kulturowego a Archiwum Państwowym w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Digitalizacja Archiwum cmentarza żydowskiego w Łodzi
Przejdź do - Kobiety „Ziemi Obiecanej”. Poczet słynnych łodzianek

Kobiety „Ziemi Obiecanej”. Poczet słynnych łodzianek

8 marca 2021

Z okazji Dnia Kobiet Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało specjalną wystawę pt. Kobiety „Ziemi Obiecanej”. Poczet słynnych łodzianek. Przedstawia ona postaci dziesięciu łodzianek, m.in. Grażynę Bacewicz, Irenę Tuwim czy Michalinę Wisłocką.

W.K.
Czytaj więcej o: Kobiety „Ziemi Obiecanej”. Poczet słynnych łodzianek
Przejdź do - Rocznik Łódzki T. 70

Rocznik Łódzki T. 70

26 lutego 2021

Ukazał się kolejny 70 tom Rocznika Łódzkiego czasopisma naukowego Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddziału w Łodzi. Periodyk wydawany jest przy współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi.

A.D.
Czytaj więcej o: Rocznik Łódzki T. 70
Przejdź do - 100. rocznica Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności

100. rocznica Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności

23 lutego 2021

W tym roku przypada 100. rocznica Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności w niepodległej Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane materiały dotyczące przeprowadzonego 30 września 1921 r. spisu. Wśród zaprezentowanych materiałów są: Instrukcja dla komisarzy spisowych, Rezultat Pierwszego Powszechnego Spisu w województwie łódzkim, Instrukcja wypełniania kart spisowych.

W.K.
Czytaj więcej o: 100. rocznica Pierwszego Powszechnego Spisu Ludności
Przejdź do - Archiwum z bliska. Digitalizacja

Archiwum z bliska. Digitalizacja

22 lutego 2021

Drugi odcinek naszej serii "Archiwum z bliska" jest już dostępny na kanale YT. Ukazuje on "od kuchni" proces digitalizacji w APŁ. Widzowie mogą zobaczyć jak wygląda skanowanie różnego rodzaju materiałów archiwalnych, sprzęt wykorzystywany do digitalizacji oraz praca personelu zajmującego się reprografią.

W.K.
Przejdź do - Archiwum z bliska. Konserwacja

Archiwum z bliska. Konserwacja

26 stycznia 2021

Na kanale APŁ na portalu YouTube dostępny jest już pierwszy odcinek serii "Archiwum z bliska". Przybliża on prace Oddziału konserwacji Archiwum Państwowego w Łodzi. Możemy w nim zobaczyć w skrócie cały proces naprawy zniszczonych archiwaliów.

W.K.
Czytaj więcej o: Archiwum z bliska. Konserwacja
Przejdź do - Audcja "Nasłuchiwanie" na kanale YT Filharmonii Łódzkiej

Audcja "Nasłuchiwanie" na kanale YT Filharmonii Łódzkiej

22 stycznia 2021

W dniu 31 stycznia gościem Agaty Kwiecińskiej w audycji "Nasłuchiwanie" będzie zastępca dyrektora APŁ dr Maciej Janik. Z okazji 133. rocznicy urodzin Artura Rubinsteina opowie on o dzieciństwie, miejscach, w których mieszkał oraz rodzinie pianisty. Serdecznie zapraszamy do wysłuchania audycji, dostępnej na platformie YouTube Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. 

W.K.
Przejdź do - 95 lat Archiwum Państwowego w Łodzi

95 lat Archiwum Państwowego w Łodzi

18 stycznia 2021

W tym roku mija 95 lat od powstania samorządowego Archiwum Akt Dawnych m. Łodzi, które jest poprzednikiem Archiwum Państwowego w Łodzi. Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy ukazującej obchody kolejnych jubileuszów, przybliżającej jego byłych pracowników oraz ukazującej budynki, w których pracujemy.

Andrzej Drakoniewicz
Przejdź do - Kanał YouTube APŁ

Kanał YouTube APŁ

15 stycznia 2021

Na Platformie YouTube dostępny jest kanał Archiwum Państwowego w Łodzi. Możemy na nim zobaczyć m.in. filmiki o Tadeuszu Kościuszce, Legionach polskich, Łodzi widzianej oczami Reymonta czy zdigitalizowanych materiałach filmowych z naszego zasobu.

W.K.
Czytaj więcej o: Kanał YouTube APŁ
Przejdź do - Projekty budynków z dawnej guberni piotrkowskiej w Internecie

Projekty budynków z dawnej guberni piotrkowskiej w Internecie

7 stycznia 2021

Z końcem 2020 roku  zakończyła się publikacja kolejnych kopii w Internecie. Do prezentacji na stronie www.szukajwarchiwach.gov.pl wybrane zostały materiały należące do najczęściej udostępnianych – projekty budowlane wraz z załączoną urzędową korespondencją. Są to dokumenty Rządu Gubernialnego Piotrkowskiego z lat 1877-1914. Łącznie ponad 270 tysięcy skanów.

P.S.
Czytaj więcej o: Projekty budynków z dawnej guberni piotrkowskiej w Internecie
Przejdź do - Mit Łodzi jako Ziemi Obiecanej

Mit Łodzi jako Ziemi Obiecanej

18 grudnia 2020

Na portalu Digitex Wirtualne zasoby Centralnego Muzeum Włókiennictwa dostępna jest już wystawa cyfrowa "Mit Łodzi jako Ziemi Obiecanej". Jest to projekt Centralnego Muzeum Włókiennictwa we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi i Archiwum Państwowym w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Mit Łodzi jako Ziemi Obiecanej
Przejdź do - 16. numer „Zagłada Żydów. Studia i materiały”

16. numer „Zagłada Żydów. Studia i materiały”

16 grudnia 2020

Ukazał się najnowszy 16. numer „Zagłada Żydów. Studia i materiały”, w dziale Z warsztatów badawczych, można znaleźć artykuł naszej koleżanki Adriany Bryk kierownik Oddziału APŁ w Sieradzu, pt. „Najlepsze dziecko Prezesa – poczta w getcie łódzkim (1939-1944)”.

W.K.
Czytaj więcej o: 16. numer „Zagłada Żydów. Studia i materiały”
Przejdź do - Nowy „Bitewnik Łódzki 1914” !

Nowy „Bitewnik Łódzki 1914” !

14 grudnia 2020

Miło nam poinformować, że ukazał się kolejny, 14 numer „Bitewnika Łódzkiego 1914”.

Celem „nieregularnika okolicznościowego”, jak go określają sami twórcy, jest przypomnienie wydarzeń i walk w czasie I wojny światowej w regionie łódzkim oraz upamiętnienie wszystkich poległych podczas jej trwania.

A.D.
Czytaj więcej o: Nowy „Bitewnik Łódzki 1914” !

Zawiadomienie

13 grudnia 2020

Uprzejmie informujemy, że czytelnia w budynku przy al. Kościuszki 121 w dniach 18 i 21 grudnia 2020 roku (piątek, poniedziałek) będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do - Zabezpieczenie negatywów łódzkich wodociągów

Zabezpieczenie negatywów łódzkich wodociągów

11 grudnia 2020

Pracownicy Archiwum Państwowego  w Łodzi zdigitalizowali 498 szklanych negatywów przekazanych do Archiwum przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Łodzi. Negatywy uzupełniły zespół archiwalny „Przedsiębiorstwo Kanalizacja i Wodociągi w Łodzi    z lat 1917-1945”. Zawiera on projekty sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, które powstały już w latach 1907-1909 autorstwa angielskiego inżyniera Williama Heerleina Lindleya oraz dokumenty związane z jej budową od 1924 r. Są to materiały administracyjne, finansowe, techniczne, również kartoteka robotników sezonowych z lat 1934-1937.

oprac. Miłosz Wika (ZWiK), Piotr Strembski (APŁ)
Czytaj więcej o: Zabezpieczenie negatywów łódzkich wodociągów
Przejdź do - 6 grudnia - Dzień Darczyńcy

6 grudnia - Dzień Darczyńcy

7 grudnia 2020

W uznaniu zasług oraz podziękowaniu za podzielenie się z Archiwami Państwowymi zgromadzonymi u siebie pamiątkami rodzinnymi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk głosił dzień 6 grudnia Dniem Darczyńcy.

Ł.J.
Czytaj więcej o: 6 grudnia - Dzień Darczyńcy
Przejdź do - Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwa Rodzinne Niepodległej

4 grudnia 2020

W dniu 4 grudnia br. ukazał się dodatek specjalny do Dziennika Łódzkiego: Archiwa Rodzinne Niepodległej – wielki projekt Archiwów Państwowych.

Celem projektu „Archiwa Rodzinne Niepodległej” jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii i uwydatnianie roli nieznanych szerzej osób, rodzin, rodów i lokalnych społeczności w przywróceniu niepodległej Polski, a także zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Archiwa Rodzinne Niepodległej

Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ

3 grudnia 2020

Otwarcie czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi

Z dniem 7 grudnia 2020 r. APŁ wznawia bezpośrednie udostępnianie materiałów archiwalnych w obu czytelniach w Łodzi oraz w czytelni w Oddziale w Sieradzu.

Czytelnie czynne będą od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 14.00.

Możliwość skorzystania z akt wymaga uprzedniego umawiania wizyty na konkretny dzień i godzinę telefonicznie.

Czytaj więcej o: Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ
Przejdź do - Archiwum Pandemii A. D. 2020 – świat pod znakiem maseczki - nagrody

Archiwum Pandemii A. D. 2020 – świat pod znakiem maseczki - nagrody

16 listopada 2020

Zakończyliśmy przygotowanie pakietów nagród dla uczestników konkursu: Archiwum Pandemii A. D. 2020 – świat pod znakiem maseczki.

Ponieważ konkurs miał charakter plastyczny i twórczy to wszyscy otrzymają od Archiwum Państwowego w Łodzi imienne podziękowania oraz tablety graficzne a także zestaw naszych gadżetów: kubki termiczne, worki, pendrive, długopisy, ołówki itp.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Archiwum Pandemii A. D. 2020 – świat pod znakiem maseczki - nagrody
Przejdź do - Wyniki konkursu "Archiwum Pandemii A. D. 2020 – świat pod znakiem maseczki"

Wyniki konkursu "Archiwum Pandemii A. D. 2020 – świat pod znakiem maseczki"

13 listopada 2020

Ogłaszamy wyniki naszego Konkursu Archiwum Pandemii A. D. 2020 – świat pod znakiem maseczki.
Dla przypomnienia - Konkurs ogłosiliśmy w Dniu Archiwisty tzn. 30 września i był skierowany do osób powyżej 7. roku życia. Jego celem było zebranie zapisów fotograficznych i filmowych wykonanych podczas trwającej w 2020 roku pandemii koronowirusa COVID-19, dokumentujących zjawisko epidemii w naszym kraju, w najbliższym otoczeniu, w życiu codziennym, rodzinnym i społecznym, kulturalnym i zawodowym.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Wyniki konkursu "Archiwum Pandemii A. D. 2020 – świat pod znakiem maseczki"

Komunikat

2 listopada 2020

W związku z gwałtownym przyrostem zakażeń COVID-19 i bardzo dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną w kraju Archiwum Państwowe w Łodzi ogranicza swoją działalność wyłącznie do zadań niezbędnych do utrzymywania kontaktu z obywatelami w formie przyjmowania korespondencji i udzielania organizacyjnych informacji.

Czytaj więcej o: Komunikat

Komunikat

16 października 2020

W związku z gwałtownym przyrostem zakażeń COVID-19 i bardzo dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiczną w kraju oraz obostrzeniami wynikającymi z objęcia większości obszaru, na którym działa Archiwum Państwowe w Łodzi, strefą czerwoną z dniem 19 października 2020 r. zawiesza się do odwołania prace czytelni w Łodzi i w Sieradzu.

Czytaj więcej o: Komunikat
Przejdź do - Program zabezpieczenia 500 kart ze zbiorów prywatnych

Program zabezpieczenia 500 kart ze zbiorów prywatnych

9 października 2020

Ze względu na sytuację pandemiczną w kraju i niemożność zorganizowania warsztatów Archiwum Państwowe w Łodzi w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0 chciałoby zaproponować wszystkim zainteresowanym nową formułę. Pozyskaliśmy dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 na program zabezpieczenia 500 kart dokumentów ze zbiorów prywatnych.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Program zabezpieczenia 500 kart ze zbiorów prywatnych
Przejdź do - Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi – ofiary Zbrodni Katyńskiej

Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi – ofiary Zbrodni Katyńskiej

8 października 2020

Ukazała się publikacja Archiwum Państwowego w Łodzi pt. „Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi – ofiary Zbrodni Katyńskiej”, autorstwa Piotra Zawilskiego i Tomasza Walkiewicza. Książka zawiera ponad sześćset biogramów policjantów z terenu przedwojennego województwa łódzkiego, którzy zginęli z rąk NKWD wiosną 1940 r. Znaleźć w niej można  również artykuły dotyczące historii Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi oraz poruszające problematykę Zbrodni Katyńskiej. Wydawnictwo ilustrują archiwalne fotografie i dokumenty.

TWA
Czytaj więcej o: Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi – ofiary Zbrodni Katyńskiej
Przejdź do - Cyfrowe źródła historii mówionej

Cyfrowe źródła historii mówionej

5 października 2020

Zakończyła się digitalizacja blisko osiemnastu godzin nagrań z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi. Zabezpieczone nośniki to taśmy szpulowe i magnetofonowe z lat 1950-1975 oraz płyta z 1936 r. Prace umożliwiło wsparcie finansowe Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych w ramach realizacji Strategii digitalizacji zasobu archiwów państwowych na lata 2018-2023. Jedno z zadań cyfryzacji dotyczy nośników, których zapisy narażone są na przyspieszone zniszczenie a zapoznanie z ich treścią jest niemożliwe bez dawnych urządzeń odtwarzających. Digitalizację przeprowadziła Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi.

P.S.
Czytaj więcej o: Cyfrowe źródła historii mówionej
Przejdź do - Konkurs "Archiwum Pandemii A.D. 2020 - świat pod znakiem maseczki"

Konkurs "Archiwum Pandemii A.D. 2020 - świat pod znakiem maseczki"

30 września 2020

Z okazji Dnia Archiwisty Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało konkurs dla dzieci i młodzieży szkolnej Archiwum Pandemii A.D. 2020 – świat pod znakiem maseczki.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Konkurs "Archiwum Pandemii A.D. 2020 - świat pod znakiem maseczki"
Przejdź do - Promocja publikacji APŁ w Radiu Łódź

Promocja publikacji APŁ w Radiu Łódź

22 września 2020

W dniu 21 sierpnia w Radiu Łódź odbyła się promocja publikacji Archiwum Państwowego w Łodzi pt. „Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi – ofiary Zbrodni Katyńskiej”, autorstwa Piotra Zawilskiego i Tomasza Walkiewicza. Książka zawiera ponad sześćset biogramów policjantów z terenu przedwojennego województwa łódzkiego, którzy zginęli z rąk NKWD wiosną 1940 r.

TWA
Czytaj więcej o: Promocja publikacji APŁ w Radiu Łódź
Przejdź do - 200 lat ulicy Ogrodowej

200 lat ulicy Ogrodowej

21 września 2020

Od 18 września br. na rynku Manufaktury można zwiedzać wystawę prezentującą archiwalne zdjęcia ulicy Ogrodowej. Na wystawę składa się 18 plansz z materiałami archiwalnymi z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi oraz zdjęciami z Muzeum Fabryki w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: 200 lat ulicy Ogrodowej
Przejdź do - Archiwa Rodzinne Niepodległej  - nowa kolekcja w zasobie APŁ

Archiwa Rodzinne Niepodległej - nowa kolekcja w zasobie APŁ

16 września 2020

W ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwum Państwowe w Łodzi otrzymało bogatą kolekcję gromadzonych przez lata wyborczych plakatów, ulotek i gazetek, ponadto mapy, przewodniki, informatory różnych instytucji z Łodzi i regonu, bilety wstępu (w tym m.in. na pierwszy przejazd pociągiem na nowy dworzec Łódź Fabryczna).

Ł.J.
Czytaj więcej o: Archiwa Rodzinne Niepodległej - nowa kolekcja w zasobie APŁ
Przejdź do - Nie zapomnijcie tamtych dni…

Nie zapomnijcie tamtych dni…

16 września 2020

W tym roku obchodzimy 40. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” - pierwszej w krajach komunistycznych, legalnej i niezależnej od władz organizacji związkowej. Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, Archiwum Państwowe w Szczecinie, Archiwum Państwowe w Gorzowie Wielkopolskim oraz Archiwum Państwowe w Białymstoku zorganizowały uroczystości jubileuszowe, które odbędą się w Szczecinie 17 września 2020 r.  Obchodom towarzyszy przygotowana przez organizatorów wystawa plenerowa, oparta o archiwalia przechowywane w zasobie państwowej sieci archiwalnej. Ekspozycję można  oglądać już od piątku 28 sierpnia 2020 roku na Jasnych Błoniach przed Urzędem Miasta Szczecin.

ADr
Czytaj więcej o: Nie zapomnijcie tamtych dni…
Przejdź do - Spuścizna Wiesława Maciejewskiego w zasobie APŁ

Spuścizna Wiesława Maciejewskiego w zasobie APŁ

10 września 2020

W ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej Archiwum Państwowe w Łodzi otrzymało spuściznę dorobku artystycznego łódzkiego fotografa Wiesława Maciejewskiego. W jej skład wchodzi około 4.000 negatywów, kilkaset slajdów i odbitek pozytywowych, szkice, katalogi wystaw autorskich oraz wystaw zbiorowych, w których uczestniczył, a także dokumenty osobiste.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Spuścizna Wiesława Maciejewskiego w zasobie APŁ
Przejdź do - Zbiór przypinek solidarnościowych w zasobie APŁ

Zbiór przypinek solidarnościowych w zasobie APŁ

9 września 2020

Z okazji przypadającej w 2020 r. 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” Archiwum Państwowe w Łodzi otrzymało zacny, urodzinowy prezent. W ramach projektu  Archiwa Rodzinne Niepodległej został przekazany zbiór przypinek (który będzie udostępniany po opracowaniu) z pierwszej połowy lat  osiemdziesiątych XX wieku, związanych tematycznie z  NSZZ „Solidarność”.

ADr
Czytaj więcej o: Zbiór przypinek solidarnościowych w zasobie APŁ
Przejdź do - Lance do boju, szable w dłoń...

Lance do boju, szable w dłoń...

31 sierpnia 2020

Archiwum Państwowe w Łodzi z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej przygotowało publikacje pt. Lance do boju, szable w dłoń… Wojna polsko-bolszewicka w materiałach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: Lance do boju, szable w dłoń...
Przejdź do - Ćwierć miliona nowych skanów z zespołu Akta m. Łodzi dostępnych online

Ćwierć miliona nowych skanów z zespołu Akta m. Łodzi dostępnych online

21 sierpnia 2020

20 sierpnia Archiwum Państwowe w Łodzi udostępniło blisko ćwierć miliona stron dziewiętnastowiecznych dokumentów Akt miasta Łodzi w Internecie. Już półtora miliona skanów z tego zespołu archiwalnego jest dostępnych na stronie Szukaj w Archiwach. Opublikowane akta pochodzą z czarno-białych mikrofilmów akt, które stanowią kopie zabezpieczające przechowywane w Warszawie. Skany są stopniowo przygotowywane przez Narodowe Archiwum Cyfrowe.

P.S.
Czytaj więcej o: Ćwierć miliona nowych skanów z zespołu Akta m. Łodzi dostępnych online
Przejdź do - 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Bitwa Warszawska 1920  na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi

18. decydująca bitwa w dziejach świata. Bitwa Warszawska 1920 na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi

18 sierpnia 2020

Na rynku Manufaktury można już zwiedzać wystawę APŁ pt. 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Bitwa Warszawska 1920  na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: 18. decydująca bitwa w dziejach świata. Bitwa Warszawska 1920 na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - Promocja książki "Lance do boju, szable w dłoń..." oraz "Bitewnika 1920"

Promocja książki "Lance do boju, szable w dłoń..." oraz "Bitewnika 1920"

7 sierpnia 2020

W dniu 7 sierpnia w Polskim Radiu Łódź odbyła się promocja wydawnictw Archiwum Państwowego w Łodzi: "Lance do boju, szable w dłoń… Wojna polsko-bolszewicka w materiałach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi", autorstwa Anny Kaniewskiej, Wojciecha Kowaluka, Tomasza Walkiewicza oraz "Bitewnika 1920" pod redakcją Piotra Zawilskiego i Zbigniewa Janeczka. O nowych publikacjach przygotowanych w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej opowiedzieli Dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Piotr Zawilski oraz dwoje autorów Anna Kaniewska i Tomasz Walkiewicz.

W.K.
Czytaj więcej o: Promocja książki "Lance do boju, szable w dłoń..." oraz "Bitewnika 1920"
Przejdź do - Bitewnik Łódzki 1920

Bitewnik Łódzki 1920

6 sierpnia 2020

W siedzibach Archiwum Państwowego w Łodzi dostępny jest nowy numer Bitewnika Łódzkiego. Jest on poświęcony wojnie polsko-bolszewickiej.

W.K.
Czytaj więcej o: Bitewnik Łódzki 1920
Przejdź do - 1920. Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej

1920. Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej

6 sierpnia 2020

W związku ze zbliżającą się 100. rocznicą Bitwy Warszawskiej Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało w oparciu o materiały archiwalne ze swojego zasobu wystawę wirtualną pt. 1920. Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej. Zaangażowanie mieszkańców naszego miasta w konflikt zbrojny Polski z Rosją Sowiecką sto lat temu omawia dodatkowo artykuł poprzedzający ekspozycję archiwaliów. Serdecznie zachęcamy do obejrzenia materiałów archiwalnych i lektury tekstu.

TWA
Czytaj więcej o: 1920. Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej
Przejdź do -  "18. decydująca bitwa w dziejach świata." Bitwa Warszawska 1920 na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi

"18. decydująca bitwa w dziejach świata." Bitwa Warszawska 1920 na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi

31 lipca 2020

W dniach 14.08.-20.09.2020 na rynku Manufaktury będzie można zwiedzić wystawę  pt. "18. decydująca bitwa w dziejach świata. Bitwa Warszawska 1920  na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi".

W.K.
Czytaj więcej o: "18. decydująca bitwa w dziejach świata." Bitwa Warszawska 1920 na plakatach propagandowych ze zbiorów Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - 76. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

76. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

28 lipca 2020

Archiwum Państwowe w Łodzi jest partnerem obchodów 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Uroczystości odbedą się w dniach 28-29 sierpnia w Łodzi, transmitowane będą również w Internecie na portalu Facebook fb.com/centrumdialogulodz. 

Zapraszamy do udziału w uroczystościach.

W.K.
Czytaj więcej o: 76. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto
Przejdź do - Konkurs "Moje archiwum"

Konkurs "Moje archiwum"

21 lipca 2020

Od dnia 15 lipca do końca wakacji trwa konkurs "Moje archiwum", przygotowany we współpracy Archiwów Państwowych wraz z Polskim Radiem i Polską Fundacją Narodową, który ma na celu dotarcie do bardzo cennych, wartościowych i nadal nierozpoznanych materiałów archiwalnych, czyli źródeł historycznych, które są przechowywane w przysłowiowych szufladach, w prywatnych, rodzinnych archiwach. Tym razem tematem przewodnim konkursu na najciekawsze pamiątki jest wojna polsko-bolszewicka 1920 roku. Zachęcamy wszystkich Państwa do wzięcia udziału w tej ciekawej inicjatywie.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Konkurs "Moje archiwum"

Wydłużenie czasu realizacji kwerend archiwalnych

14 lipca 2020

Ze względu na sytuację epidemiologiczną oraz remonty w budynkach przy pl. Wolności 1 oraz al. Kościuszki 121 czas realizacji kwerend może ulec wydłużeniu do 2 miesięcy. Za utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do - Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne 2020

Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne 2020

26 czerwca 2020

W sobotę 27 czerwca o godzinie 18:00  rozpocznie się kolejna konferencja z cyklu "Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne". Następne prelekcje odbędą się za tydzień i za dwa tygodnie. Wystąpienia będą tłumaczone na polski, angielski i niemiecki. W późniejszym terminie odbędzie się również spotkanie online z prelegentami.

W.K.
Czytaj więcej o: Środkowoeuropejskie Spotkania Genealogiczne 2020

Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ

20 maja 2020

Korzystaj z akt bez wychodzenia z domu

Z uwagi na panującą pandemię prosimy odwiedzać czytelnię tylko w konieczności.

Przypominamy i zachęcamy do poszukiwania i korzystania z akt drogą online.

Służą temu portale: Szukaj w Archiwach oraz metryki.genealodzy.pl dla  osób prowadzących poszukiwania genealogiczne.

Na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych można znaleźć odnośniki do materiałów dostępnych on-line z wszystkich polskich archiwów.

Czytaj więcej o: Komunikat - wznowienie działalności czytelni APŁ
Przejdź do - „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”

„O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”

18 czerwca 2020

To konkurs, którego celem jest dokumentowanie wydarzeń, doświadczeń, przeżyć, emocji i życia codziennego w wymiarze indywidualnym i rodzinnym. Powstałe w jego ramach relacje, posłużą utrwaleniu, zachowaniu i upowszechnieniu świadectw okresu tegorocznej pandemii.

Ł.J.
Czytaj więcej o: „O tempora, o mores! Zapiski rodzinnego archiwisty z czasów pandemii A.D. 2020 wywołanej koronawirusem”
Przejdź do - Archiwum Pandemii: Epidemie cholery w XIX-wiecznej Polsce – Łódź

Archiwum Pandemii: Epidemie cholery w XIX-wiecznej Polsce – Łódź

16 czerwca 2020

Miło nam poinformować, że w ramach projektu Archiwum Pandemii A.D.2020 na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych została opublikowana prezentacja "Epidemie cholery w XIX-wiecznej Polsce - Łódź".

Ł.J.
Czytaj więcej o: Archiwum Pandemii: Epidemie cholery w XIX-wiecznej Polsce – Łódź
Przejdź do - Co kryje skarbiec APŁ - reportaż w TVP 3 Łodź

Co kryje skarbiec APŁ - reportaż w TVP 3 Łodź

10 czerwca 2020

Z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów we wczorajszych Łódzkich Wiadomościach Dnia zaprezentowany został wywiad z naszym pracownikiem, połączony z prezentacją przechowywanych w APŁ dokumentów. Również 9 czerwca w ogólnopolskich Wiadomościach wieczornych na TVP 1 ukazał się fragment tego programu, w ramach reportażu o pracy archiwistów i gromadzonych przez archiwa zbiorach.

A.L.
Czytaj więcej o: Co kryje skarbiec APŁ - reportaż w TVP 3 Łodź
Przejdź do - "Czas Nadziei" - prezentacja multimedialna

"Czas Nadziei" - prezentacja multimedialna

9 czerwca 2020

Międzynarodowy Dzień Archiwów to od kilku lat coroczne spotkania z naszymi Użytkownikami i okazja do zaprezentowania choć części zbiorów, zwykle przechowywanych w magazynach.

A.L.
Czytaj więcej o: "Czas Nadziei" - prezentacja multimedialna
Przejdź do - "Z życia Archiwistów" - fotoreportaż

"Z życia Archiwistów" - fotoreportaż

9 czerwca 2020

W związku z przypadającym w dniu 9 czerwca 2020 r. Międzynarodowym Dniem Archiwów planowaliśmy, tak jak co roku, umożliwić mieszkańcom Łodzi i regionu spotkanie z łódzkim Archiwum „na żywo”. Z wiadomych powodów stało się to niemożliwe.

Andrzej Drakoniewicz
Czytaj więcej o: "Z życia Archiwistów" - fotoreportaż
Przejdź do - Film przedstawiający zdigitalizowane w 2019 r. zbiory filmowe z zasobu łódzkiego Archiwum

XIII Międzynarodowy Dzień Archiwów

5 czerwca 2020

Międzynarodowy Dzień Archiwów ustanowiono na 16. Międzynarodowym Kongresie Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia w 1950 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów (ICA). Międzynarodowa Rada Archiwów jest organizacją pozarządową, podejmującą działania z zakresu wdrażania efektywnego zarządzania oraz ochrony, konserwacji i ułatwiania dostępu do światowych zasobów archiwalnych.

A.D.
Czytaj więcej o: XIII Międzynarodowy Dzień Archiwów

Apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do kierujących jednostkami organizacyjnymi

19 maja 2020

Ze względu na obowiązujący w Polsce od początku marca br. stan epidemiologiczny spowodowany wirusem COVID-19, wszyscy zmuszeni zostaliśmy do przeorganizowania naszego dotychczasowego sposobu pracy. Wielu z Państwa podjęło szereg niestandardowych działań, zmierzających do zapewnienia w kierowanych przez Was jednostkach ciągłości wykonywania zadań w trybie pracy zdalnej, zagwarantowania ponadprzeciętnego bezpieczeństwa pracownikom, czy osobom zewnętrznym, które z jakichś względów musiały załatwiać sprawy osobiście w urzędzie. Wielu z Państwa zmuszonych zostało do czasowego zaniechania prowadzonej działalności. Wszystko to mogło mieć wpływ również na sposób zarządzania dokumentacją. Przebieg załatwiania spraw może być obecnie dokumentowany inaczej od sposobu przyjętego wcześniej.

Czytaj więcej o: Apel Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych do kierujących jednostkami organizacyjnymi
Przejdź do - Atlas historyczny miasta Łodzi

Atlas historyczny miasta Łodzi

19 maja 2020

We współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi powstał Atlas historyczny miasta Łodzi. Projekt został zrealizowany przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe, przy wsparciu finansowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu "Dialog".

W.K.
Czytaj więcej o: Atlas historyczny miasta Łodzi
Przejdź do - 100. rocznica urodzin Jana Pawła II

100. rocznica urodzin Jana Pawła II

18 maja 2020

Z okazji przypadającej 18 maja br. setnej rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II zachęcamy do zapoznania się z okolicznościową "jednodniówką", prezentującą niektóre z pochodzących z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi materiałów, związanych z osobą papieża-Polaka.

A.L.

Dokumentacja papierowa zawierająca dane osobowe a praca zdalna

13 maja 2020

Stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w sprawie korzystania w pracy zdalnej z dokumentacji papierowej zawierającej dane osobowe dostępne jest pod linkiem: https://uodo.gov.pl/pl/138/1513

Wskazówki organu nadzorczego dotyczące ochrony danych osobowych podczas pracy zdalnej dostępne są pod linkiem: https://uodo.gov.pl/pl/138/1459

 

A.B.

Komunikat

11 maja 2020

W związku z wdrożeniem etapu II znoszenia nakazów i zakazów, wynikających ze stanu epidemii, zapowiedzianym w dniu 28 kwietnia przez Prezesa Rady Ministrów, Archiwum Państwowe w Łodzi rozpoczęło przygotowania do stopniowego wznawiania działalności archiwalnej w obszarach dotychczas ograniczonych z uwagi na zagrożenie epidemiczne.

Podjęto działania zmierzające do przywrócenia tych statutowych zadań, które zostały zawieszone w związku z wprowadzeniem na terenie kraju stanem epidemii

W chwili obecnej prowadzane są działania do wznowienia pracy czytelni i dostosowania ich do bezpiecznego korzystania z materiałów archiwalnych.

Prosimy o cierpliwość. O nowych zasadach udostępniania archiwaliów będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej i w mediach społecznościowych.

A.D.

Informacja dla pracowników i pracodawców

6 maja 2020

W tak trudnym czasie dla polskiej gospodarki, w jakim obecnie znajdujemy się z powodu pandemii COVID-19, kiedy to przedsiębiorcy przechodzą kryzys, a w konsekwencji część z nich zakończy swoją działalność informujemy, że na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych ukazały się najważniejsze zasady postępowania z dokumentacją osobową i płacową, które mogą być pomocne nie tylko dla pracodawców, ale również pracowników, których zatrudnienie ustało.

A.Sz.
Przejdź do - Wystawa wirtualna "Szkolnictwo w Łodzi okresu międzywojennego"

Wystawa wirtualna "Szkolnictwo w Łodzi okresu międzywojennego"

30 kwietnia 2020

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia nowej wystawy wirtualnej pt. "Szkolnictwo w Łodzi okresu międzywojennego".

Odzyskanie niepodległości niosło ze sobą potrzebę stworzenia nowych rozwiązań w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich było polskie szkolnictwo. Oprócz konieczności unormowania spraw ściśle związanych z nauczaniem czyli wprowadzenia podręczników, pomocy szkolnych, zbudowania kadry nauczycielskiej, należało również zatroszczyć się o sytuację lokalową i zaopatrzeniową szkół.

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa wirtualna "Szkolnictwo w Łodzi okresu międzywojennego"
Przejdź do - Archiwum Pandemii A.D. 2020

Archiwum Pandemii A.D. 2020

28 kwietnia 2020

W dniu dzisiejszym została zainaugurowana akcja Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2), w ramach której Archiwa Państwowe gromadzić będą świadectwa życia podczas panującej obecnie choroby.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Archiwum Pandemii A.D. 2020

Komunikat

3 kwietnia 2020

W związku opublikowaniem rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, przedłużone zostało czasowe ograniczenie działalności Archiwum Państwowego w Łodzi. Całkowitemu zakazowi podlega prowadzenie działalności archiwalnej od 31 marca do odwołania.

W związku z powyższym Archiwum Państwowe w Łodzi ogranicza swoją działalność wyłącznie do zadań niezbędnych do utrzymywania kontaktu z obywatelami w formie przyjmowania korespondencji i udzielania organizacyjnych informacji. Archiwum Państwowe w Łodzi nie przyjmuje interesantów zewnętrznych, kontakt z archiwum możliwy jest w formie telefonicznej (42 632-62-01, w godzinach 8:00-13:00) i elektronicznej (mail: kancelaria@lodz.ap.gov.pl oraz na skrzynkę EPUAP).

Przejdź do - Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwa Rodzinne Niepodległej

2 kwietnia 2020

Czas spędzony w domach ze względu na obowiązujące ograniczenia w przemieszczaniu się można wykorzystać do uporządkowana archiwum rodzinnego.
Archiwum Państwowe w Łodzi przypomina o programie Archiwa Rodzinne Niepodległej, którego celem jest popularyzacja wiedzy o sposobach gromadzenia, systematyzacji, prawidłowego przechowywania oraz dbania o dokumenty zawierające cenne informacje o historii Państwa rodziny.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Archiwa Rodzinne Niepodległej

Komunikat

31 marca 2020

W związku z przeciwdziałaniem zagrożeniu epidemiologicznemu wywołanemu rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i w trosce o bezpieczeństwo osób informujemy, że Archiwum Państwowe w Łodzi nie przyjmuje interesantów zewnętrznych do odwołania. W związku z powyższym nie można będzie ww. terminie odbierać zamówionych wcześniej w naszych czytelniach kopii. Odwołujemy również wszystkie spotkania, szkolenia, konferencje i posiedzenia, które miały odbyć się w naszym urzędzie w tych dniach.

 

Prosimy zatem o kierowanie spraw na adres kancelaria@lodz.ap.gov.pl albo oddzial.sieradz@lodz.ap.gov.pl  lub za pośrednictwem skrzynki Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej ePUAP.  Dokumenty wymagające zachowania formy papierowej prosimy przesyłać we wskazanym okresie za pośrednictwem poczty. Osobiste doręczanie i składanie dokumentów jest możliwe w godzinach pracy kancelarii, od 8.00 do 13.00, w siedzibie przy pl. Wolności 1
w Łodzi,  lub w oddziale w Sieradzu przy ul. POW 6, niemniej – dla wspólnego bezpieczeństwa - apelujemy o ograniczenie tego typu wizyt.

 

Czytaj więcej o: Komunikat

Postępowanie z dokumentacją w związku z wykonywaniem pracy zdalnej

27 marca 2020

W związku z art. 3 Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020 poz. 374), który dopuścił możliwość polecenia pracownikowi wykonywanie pracy, poza miejscem jej stałego wykonywania (tzw. praca zdalna) uprzejmie informuję, iż na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych

https://www.archiwa.gov.pl/pl/aktualnosci/5152-post%C4%99powanie-z-dokumentacj%C4%85-w-zwi%C4%85zku-z-wykonywaniem-pracy-zdalnej

Czytaj więcej o: Postępowanie z dokumentacją w związku z wykonywaniem pracy zdalnej
Przejdź do - 13 numer Bitewnika Łódzkiego 1914 dostępny on-line

13 numer Bitewnika Łódzkiego 1914 dostępny on-line

25 marca 2020

13 nr Bitewnika Łódzkiego 1914 jest już dostępny on-line na naszej stronie internetowej. W numerze możemy znaleźć m.in. tekst o wojennych losach artysty malarza Władysława Strzemińskiego, próbie odnalezienia się na polach walk I wojny światowej Stanisława Ignacego Witkiewicza czy dziennik czechosłowackiego legionisty.

W przygotowaniu jest nr 14 "Bitewnika" oraz numer okolicznościowy w związku z rocznicą wojny polsko-bolszewickiej.

W.K.
Czytaj więcej o: 13 numer Bitewnika Łódzkiego 1914 dostępny on-line
Przejdź do - #Zostańwdomu

#Zostańwdomu

25 marca 2020

W związku z ogłoszonym stanem epidemi zachęcamy do pozostania w domu i prowadzenia wirtualnych poszukiwań poprzez portal Szukaj w Archiwach

Dla osób prowadzących lub chcących rozpocząć poszukiwania genealogiczne polecamy róniweż portal metryki.genealodzy.pl

W.K.
Czytaj więcej o: #Zostańwdomu

Komunikat

11 marca 2020

Uprzejmie informujemy, że czytelnie w budynku przy pl. Wolności 1, al. Kościuszki 121 oraz czytelnia w Oddziale APŁ w Sieradzu od dnia 12 marca 2020 roku z powodu zagrożenia epidemiologicznego będą nieczynne do odwołania. Za utrudnienia przepraszamy.

Ponadto w trosce o zdrowie Użytkowników i Pracowników Archiwum, bardzo prosimy o stosowanie komunikacji elektronicznej 
i telefonicznej jako alternatywy dla bezpośredniego kontaktu:

tel. (42) 632-62-01, (42) 632 62 09

e-mail: kancelaria@lodz.ap.gov.pl

Formularze podań o przeprowadzenie poszukiwań przez Archiwum dostępne są w zakładce: http://www.lodz.ap.gov.pl/p,73,formularze

W kancelarii APŁ nie będą obowiązywać godziny wtorkowych dyżurów popołudniowych.

 

Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

5 marca 2020

W dniu 5 marca 2020 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej w Kalinie, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Łódź – nasze miasto. Tworzymy mapę miasta”. W trakcie zajęć przyszli kartografowie dowiedzieli się: czym się różnią mapa od planu i weduty, kim są kartografowie i geodeci, jak narysować prosty plan fragmentu miasta. Na koniec zajęć trzecioklasiści rysowali fragment planu Łodzi.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Promocja książki "Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi" w TV TOYA

Promocja książki "Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi" w TV TOYA

20 lutego 2020

W dniu 19 lutego br. w cyklu w telewizji TOYA, w cyklu Toya Lajf odbyła się promocja książki "Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi". O wydawnictwie oraz pracy Archiwum opowiadali autorzy Tomasz Walkiewicz oraz Wojciech Kowaluk.

W.K.
Czytaj więcej o: Promocja książki "Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi" w TV TOYA
Przejdź do - Zebranie roczne pracowników APŁ

Zebranie roczne pracowników APŁ

18 lutego 2020

W dniu 17 II 2020 r. odbyło się zebranie roczne pracowników łódzkiego Archiwum, na którym podsumowano miniony rok działalności.

A.D.
Czytaj więcej o: Zebranie roczne pracowników APŁ
Przejdź do - In memoriam

In memoriam

17 lutego 2020

Z żalem zawiadamiamy, że zmarła nasza koleżanka Halina Nowak, pracownik Archiwum Państwowego w Łodzi od 1972 r. do przejścia na emeryturę w 2014 r. Przez te lata zatrudniona była w swoich rodzinnych Pabianicach. Początkowo w Oddziale w Pabianicach, a następnie w pabianickiej części Oddziału Nadzoru Archiwalnego APŁ, gdzie zajmowała się aktami osobowo – płacowymi. Była pracownikiem sumiennym i samodzielnym. Zapamiętamy ją jako osobę przyjazną i uczynną dla interesantów oraz koleżeńską dla współpracowników.

A.D.
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

6 lutego 2020

W dniu 6 lutego 2020 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klas siódmej i ósmej ze Szkoły Podstawowej w Kalinie, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum jest fajne”. Bohaterami przeprowadzonych zajęć były: archiwum i jego zasób oraz siedziba APŁ ratusz.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Warsztaty archiwalne w Oddziale APŁ w Sieradzu

Warsztaty archiwalne w Oddziale APŁ w Sieradzu

4 lutego 2020

W dniu 4 lutego 2020 r. Oddział w Sieradzu zorganizował dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Sieradzu warsztaty związane z projektem „Archiwa Rodzinne Niepodległej”. W warsztatach uczestniczyło 24 uczniów 2 klasy.

K.T.
Czytaj więcej o: Warsztaty archiwalne w Oddziale APŁ w Sieradzu
Przejdź do - Festiwal "Kolory Polski" podziękowania dla Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

23 stycznia 2020

W dniu 23 stycznia 2020 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Placu Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczestnikami Twórczych Warsztatów w Fabryce Sztuki, zajęcia w formie pogadanki, wzbogaconej prezentacją multimedialną pod tytułem: „Na tropie historii własnej rodziny”. W ich trakcie przyszli badacze historii własnych rodzin, dowiedzieli się: co to jest genealogia, jak rysować drzewa genealogiczne oraz w jakich dokumentach można odnaleźć poszukiwane informacje. Podzieli się ze sobą ciekawostkami związanymi z tradycjami rodzinnymi i zachowanymi w ich domach pamiątkami po przodkach. Na koniec każdy z gości, dzięki zebranym wcześniej informacjom, narysował drzewo genealogiczne swojej rodziny.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Pięćdziesiąt pięć lat działalności Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Łodzi

Pięćdziesiąt pięć lat działalności Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Łodzi

20 stycznia 2020

Oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich w Łodzi swoje pierwsze zebranie organizacyjne odbył w dniu 24 XI 1964 r. Siedzibą Oddziału było Archiwum Państwowe Miasta Łodzi i Województwa Łódzkiego z adresem przy pl. Wolności 1.

Andrzej Drakoniewicz
Czytaj więcej o: Pięćdziesiąt pięć lat działalności Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Łodzi
Przejdź do - Warsztaty Archiwa Rodzinne Niepodległej

Warsztaty Archiwa Rodzinne Niepodległej

19 grudnia 2019

W dniu 18 grudnia w Archiwum Państwowym w Łodzi przy pl. Wolności 1 przeprowadzono kolejne warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, na których goszczono studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej.

K.P.
Czytaj więcej o: Warsztaty Archiwa Rodzinne Niepodległej
Przejdź do - 13 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

13 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

18 grudnia 2019

W siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi dostępny jest już 13 nr Bitewnika Łódzkiego 1914. W numerze możemy znaleźć m.in. tekst o wojennych losach artysty malarza Władysława Strzemińskiego, próbie odnalezienia się na polach walk I wojny światowej Stanisława Ignacego Witkiewicza czy dziennik czechosłowackiego legionisty.

W.K.
Czytaj więcej o: 13 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-04-30
Data publikacji:2015-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:33729