Bitwa Warszawska

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
11 sierpnia 2021

W związku ze zbliżającą się rocznicą Bitwy Warszawskiej chcielibyśmy przypomnieć dwie wystawy wirtualne, które prezentują materiały archiwalne związane z wojną polsko-bolszewicką.

"18. decydująca bitwa w dziejach świata" to wystawa przedstawiająca druki ulotne z wojny polsko-bolszewickiej lat 1919–1921. Dotyczą one: tworzenia wojska przez odrodzone Państwo Polskie, bolszewickiego zagrożenia, zaciągu do Armii Ochotniczej oraz pomocy społecznej dla żołnierzy i inwalidów wojennych.

"1920. Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej" wystawa pokazuje materiały archiwalne z zasobu łódzkiego Archiwum dotyczące: poboru rekrutów do Wojska Polskiego, osobistych i rzeczowych świadczeń wojennych, tworzenia Armii Ochotniczej, łódzkich uczestników wojny polsko-bolszewickiej (urzędników, wychowanków Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców, policjantów i członków Łódzkiej Straży Ogniowej Ochotniczej), działań podejmowanych w Łodzi w czasie wojny (tworzenie Straży Obywatelskiej, organizowanie pomocy materialnej i medycznej dla żołnierzy), znanych łodzian, którzy zapisali się na kartach historii wojny 1920 r. oraz różnych form jej upamiętnienia w Łodzi. Ostatnią grupę tematyczną akt uzupełniają współczesne zdjęcia miejsc pamięci na terenie miasta.

W budynkach Archiwum przy pl. Wolności 1 i al. Kościuszki 121 dostępny jest bezpłatnie „Bitewnik Łódzki 1920” nr 2. Numer 1 „Bitewnika Łódzkiego 1920” opublikowany jest w wersji pdf.

Oba bogato ilustrowane „nieregularniki okolicznościowe”  w całości poświęcone są wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.

Autor: W.K.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-08-11
Data publikacji:2021-08-11
Osoba sporządzająca dokument:W.K.
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:186