Za wolny polski Śląsk. Pomoc dla Górnego Śląska

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 lipca 2021

W rocznicę zawarcia rozejmu po III powstaniu śląskim, jednym z nielicznych zwycięskich powstań w polskiej historii, zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego walkę o przyłączenie Górnego Śląska do odrodzonej po zaborach Rzeczpospolitej oraz pomoc łodzian dla Górnoślązaków w okresie ich zbrojnych zrywów i plebiscytu.

Dzięki autentycznym wypowiedziom członków Rady Miejskiej m. Łodzi film ukazuje też znaczenie, jakie los Górnego Śląska miał dla władz Łodzi i tworzących je ugrupowań.

W przedstawionym materiale zostały wykorzystane między innymi kopie dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi – druki ulotne, fotografie Włodzimierza Pfeiffera oraz akta pozostałe po Komitecie Plebiscytowym Okręgu Łódzkiego.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Zespołu Oberschlesien, za możliwość wykorzystania utworu promującego jego najnowszy album, który ukaże się 4 grudnia br.

Film „Za wolny polski Śląsk. Pomoc dla Górnego Śląska” dostępny jest na kanale Archiwum Państwowego w Łodzi w serwisie YouTube.

Autor: A.L.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-07-05
Data publikacji:2021-07-05
Osoba sporządzająca dokument:A.L.
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:225