Archiwa Rodzinne Niepodległej

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
24 września 2019

 

 

 

 

 

Startuje projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej

Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przechowywane w domowych zbiorach dokumenty, fotografie, albumy, pamiętniki, rękopisy, afisze, odznaczenia, militaria i inne pamiątki stanowią wyjątkowe świadectwo historii poszczególnych ludzi, rodzin i lokalnych społeczności. Nieraz zapomniane i podniszczone czekają na ponowne odkrycie, na poszukiwaczy rodzinnej historii - Rodzinnych Archiwistów, którzy otoczą je opieką i przywrócą im dawną świetność. Do nich i do wszystkich tych, którzy pamiętają o śladach pozostawionych przez przodków i troszczą się o nie – a chcieliby robić to jeszcze lepiej, skierowany jest projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

 

- „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to przedsięwzięcie na skalę ogólnopolską mające krzewić kulturę ochrony pamiątek, budzić ducha genealogicznych poszukiwań oraz inspirować do dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej – mówi Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk. – Eksplorowanie świadectw naszej przeszłości i pielęgnowanie tradycji to wyjątkowa przygoda. Zachęcamy do udziału w projekcie każdego zainteresowanego losami własnej rodziny, komu nieobca jest potrzeba kultywowania pamięci o przodkach i dbałości o rodzinne pamiątki.

W 33 archiwach państwowych, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia archiwum rodzinnego, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii.

W dniu 24 września 2019 r. w Warszawie podczas oficjalnej konferencji prasowej wyznaczającej ogólnopolski start projektu nastąpi prezentacja dedykowanej strony internetowej: https://archiwarodzinne.gov.pl/. Udostępniony zostanie tam m.in. poradnik traktujący o tym, jak opisywać, zabezpieczać, a także tworzyć cyfrowe kopie rodzinnych pamiątek.

W ramach projektu, 30 września 2019 r., w Dniu Archiwistów, ustanowionym w tym roku przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, w godzinach popołudniowych w każdym archiwum państwowym zaplanowano również warsztaty, gdzie zaprezentowane zostaną przez archiwistów m.in. sposoby porządkowania i opisywania archiwów rodzinnych, techniki samodzielnej konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych, metody prowadzenia badań genealogicznych i odczytywania dawnego pisma.

Wybrane pamiątki z domowego archiwum wraz z opisem historii rodzin zaprezentowane zostaną, za zgodą uczestników projektu, na stronie internetowej Archiwa Rodzinne Niepodległej. W wyniku realizacji przedsięwzięcia powstanie narodowa kolekcja niepodległościowa, której  współtwórcą będzie mógł zostać każdy Rodzinny Archiwista.

Archiwum Państwowe w Łodzi przygotowało punkty konsultacyjne, w których archiwiści podpowiedzą Państwu jak należy postępować z dokumentami, fotografiami i innymi pamiątkami wchodzącymi w skład Waszych domowych archiwów rodzinnych. Podpowiemy jak dbać o zbiory, jak je porządkować i opisywać oraz jak prawidłowo przechowywać, w celu uniknięcia dalszych uszkodzeń bądź zniszczenia, jak wykonywać kopie zabezpieczające.

Dla osób, które już zgromadziły rodzinne archiwum i nam je zaprezentują mamy naszykowane podarunki, m.in. profesjonalne segregatory do przechowywania materiałów archiwalnych z certyfikowanymi obwolutami, pędzle do czyszczenia akt, miękkie ołówki i gumki do ścierania.

 

Jeżeli z jakichś powodów obawiacie się Państwo o los swoich rodzinnych archiwów, możecie ich przechowywanie powierzyć archiwom państwowym – Archiwum Państwowe w Łodzi gromadzi i zabezpiecza takie materiały. W zamian otrzymacie Państwo kopie cyfrowe przekazanych archiwaliów oraz pewność, że będą one wieczyście przechowywane w odpowiednich warunkach. Ze względu na obchody rocznicowe szczególnie interesują nas dokumenty i pamiątki związane z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. oraz odbudową państwowości po okresie zaborów. Jeżeli posiadacie Państwo dokumenty, listy, fotografie i inne materiały z tego okresu historii zapraszamy do współpracy.

Do końca 2019 r. zapraszamy do punktów konsultacyjnych ARN czynnych w godzinach pracy czytelni APŁ i APŁ Oddział w Sieradzu:

Anna Waś, Kamil Pluta, Archiwum Państwowe w Łodzi, al. Kościuszki 121 Łódź, tel. 42 636 85 35, arn.lodz@lodz.ap.gov.pl

Sebastian Kozak, Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu, ul. P.O.W. 5 Sieradz, tel. 43 822 59 90, arn.sieradz@lodz.ap.gov.pl

W ramach projektu ARN zapraszamy grupy zorganizowane do udziału w warsztatach, na których pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi przekażą wiedzę:

- czym jest archiwum rodzinne,

- jak prawidłowo przechowywać stare dokumenty, pamiętniki, fotografie, mapy,

- gdzie zgłosić się po pomoc w przypadku uszkodzenia dokumentów,

- jak prawidłowo porządkować i opisywać swoje zbiory,

- w jaki sposób wykonać kopie zabezpieczające, by nie narazić na uszkodzenie oryginalnych dokumentów i fotografii.

Program warsztatów skierowany jest szczególnie do:

- lokalnego środowiska genealogów,

- harcerzy,

- młodzieży ostatnich klas szkół podstawowych,

- młodzieży uczącej się w szkołach ponadpodstawowych,

- studentów uczelni wyższych,

- studentów uniwersytetu trzeciego wieku,

- wszystkich pasjonatów historii rodzinnych.

W celu umówienia terminu warsztatów dla grup zorganizowanych prosimy o kontakt z punktami konsultacyjnymi projektu ARN.

W regionie łódzkim punkt konsultacyjny w ramach programu ARN uruchomiło także Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Toruńska 4, 97-300 Piotrków Trybunalski, tel. 44 649-69-71, kancelaria@piotrkow-tryb.ap.gov.pl, w którym funkcję konsultanta pełni dr Maciej Hubka. Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim realizuje założenia projektu ARN w stulecie swej działalności, zachęcając zarówno środowisko młodzieży szkolnej i studentów, jak też pasjonatów zrzeszonych w kołach zainteresowań do dialogu i współpracy w zakresie zabezpieczania bezcennych świadectw dziejów regionu i rodzin tworzących jego historię.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

 

Dokop się do swoich korzeni

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-09-24
Data publikacji:2019-09-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:5160