Bitewnik Łódzki w kolorze

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 stycznia 2022

Pod koniec grudnia ubiegłego roku zostały ukończone prace związane z realizacją zbiorowego wydania najciekawszych artykułów publikowanych w kolejnych numerach nieregularnika. Zamieszczone w książce liczne ilustracje zostały pokolorowane stąd jej tytuł „Bitewnik Łódzki 1914 w kolorze”.

Pierwszy numer „Bitewnika” pojawił się w sierpniu 2009 r.

W sumie ukazało się 14 numerów nieregularnika okolicznościowego oraz jeden numer wydany w języku rosyjskim.

W 2016 r. wydano w formie książkowej numer specjalny „Bitewnik Łódzki 1914”, w którym zamieszczono wybrane wcześniej opublikowane artykuły i materiały.

Autorzy artykułów zamieszczanych w „Bitewniku” postawili sobie za cel przywrócenie pamięci o Wielkiej Wojnie lat 1914-1918 oraz przybliżenie mieszkańcom Łodzi i regionu  historii tego bolesnego okresu, zarówno w kontekście militarnym jak i społecznym.

Artykuły pisane były przystępnym, komunikatywnym językiem. Dużym atutem ukazujących się kolejnych numerów były zdjęcia, afisze, rysunki, karty pocztowe, ogłoszenia prasowe, druki ulotne czy mapy ilustrujące opisywane zdarzenia.

Należy podkreślić, że dokumenty wykorzystane w „Bitewniku Łódzkim 1914” pochodzą w przeważającej części z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi m.in. z takich zespołów archiwalnych jak: Zbiór druków i pism ulotnych, Akta miasta Łodzi, Komisja Szacunkowa Miejscowa w Łodzi, Główny Komitet Obywatelski m. Łodzi, Zbiór kartograficzny APŁ.

Redaktorami Bitewnika byli Piotr Zawilski, Zbigniew Janeczek i Michał Jagiełło.

Wśród wielu autorów piszących artykuły do nieregularnika znaleźli się obecni lub byli już pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi: Paweł Babij, Adriana Bryk, Albert Jaworski, Maciej Janik, Wioletta Majchrzak-Tuta, Kamila Pawełczyk-Dura, Tomasz Walkiewicz, Anna Waś, Piotr Zawilski.

Serdecznie dziękujemy autorom i zachęcamy do lektury.

„Bitewnik Łódzki 1914 w kolorze” od 10 stycznia br. można bezpłatnie otrzymać w budynkach Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 i al. Kościuszki 121 oraz w Oddziale w Sieradzu.

Wersja do pobrania w formacie pdf dostępna jest na stronie internetowej Archiwum.

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Numer specjalny

  Numer specjalny "Bitewnika Łódzkiego 1914"

 • Powiększ zdjęcie Numer specjalny

  Numer specjalny "Bitewnika Łódzkiego 1914"

 • Powiększ zdjęcie Pierwszy numer

  Pierwszy numer "Bitewnika Łódzkiego 1914"

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2022-01-07
Data publikacji:2022-01-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:544