Archiwum Państwowe w Łodzi

Strona główna

Czytelnia

Aktualności

Powiększ zdjęcie

XIV Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 r.

8 czerwca 2021

W dniu 9 czerwca swoje święto obchodzą archiwa. Data została wybrana podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów odbywającego się w Kuala Lumpur w 2008 r. Dzień 9 czerwca to rocznica utworzenia Międzynarodowej Rady Archiwów (International Council on Archives) w 1948 r.

Czytaj więcej o: XIV Międzynarodowy Dzień Archiwów 2021 r.
Powiększ zdjęcie

„Pamięć Polski”

28 maja 2021

Przy okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbędzie się IV Edycja Listy Krajowej Programu UNESCO „Pamięć Świata” oraz jego krajowej gałęzi „Pamięć Polski”. Hasłem tegorocznej akcji jest „Dziedzictwo dokumentacyjne, jego ochrona i upowszechnianie”.    

Czytaj więcej o: „Pamięć Polski”
Powiększ zdjęcie

Testament gasnącej Ojczyzny

1 maja 2021

Z okazji przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, zapraszamy do obejrzenia okolicznościowego filmu, prezentującego okoliczności w jakich doszło do powstania tego aktu prawnego, jego główne założenia, a także skutki jego wprowadzenia i możliwości celebrowania święta Konstytucji.

A.L.
Czytaj więcej o: Testament gasnącej Ojczyzny
Powiększ zdjęcie

Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ

29 kwietnia 2021

W dniu 3 maja 2021 r. w Radiu Łódź o godzinie 10.00 rozpocznie się audycja, podczas której dwóch pracowników APŁ, Adam Lajdenfrost i Wojciech Kowaluk, opowiedzą odpowiednio o Konstytucji 3 maja i Pierwszym Powszechnym Spisie Ludności z dnia 30 września 1921 r. oraz materiałach archiwalnych zachowanych w zasobie APŁ odnoszących się do tych wydarzeń.

W.K.
Czytaj więcej o: Audycja w Radiu Łódź z pracownikami APŁ