Archiwum Państwowe w Łodzi
Drugi wykład z cyklu „Konarski Lectures”
25 października 2023 r. o godz. 12:00 odbędzie się drugi z cyklu międzynarodowych wykładów archiwalnych „Konarski Lectures”. Gościem specjalnym tej edycji będzie dr Laura Millar – niezależna kanadyjska konsultantka i badaczka zajmująca się archiwami oraz zarządzaniem dokumentacją i informacją.
Cykl wykładów międzynarodowych „Konarski Lectures” został zainaugurowany w tamtym roku z okazji 50. rocznicy śmierci profesora Kazimierza Konarskiego – wybitnego polskiego historyka i archiwisty, autora wydanego w 1929 r., pierwszego w językach słowiańskich, podręcznika dla pracowników archiwów „Nowożytna archiwistyka polska i jej zadania”.
Dr Laura Millar przez prawie 40 lat pracowała jako konsultantka ds. zarządzania dokumentacją i archiwami; jest także niezależnym naukowcem, pisarzem i pedagogiem. Uzyskała tytuł magistra archiwistyki na University of British Columbia w Kanadzie w 1984 r. oraz stopień doktora na University College London w Anglii w 1996 r. Pracowała jako konsultantka dla rządów, uniwersytetów, instytucji religijnych, społeczności tubylczych i innych podmiotów m.in. w Kanadzie, Bermudach, Trynidadzie i Tobago, Stanach Zjednoczonych, Hongkongu, Fidżi i Ghanie.
Jest autorką kilkudziesięciu publikacji i prezentacji o różnorodnej tematyce związanej z archiwistyką i edukacją, m.in. wielokrotnie nagradzanego podręcznika „Archives: Principles and Practices” (2010 r. i 2017 r.) oraz „A Matter of Facts: The Value of Evidence in an Information Age” (2019 r.). Jest członkiem Międzynarodowej Rady Archiwów i honorowym starszym pracownikiem naukowym na University College London.
Dr Laura Millar podczas swojego wystąpienia poruszy temat zarządzania „bezkształtną masą” w dobie cyfrowej (Managing “The Shapeless Mass” in the Digital Age). Wykład potrwa około 60 minut i będzie prowadzony w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski.
W artykule „Z zagadnień nowożytnej archiwistyki polskiej” opublikowanym w „Archeionie” w 1927 r. Kazimierz Konarski pisał o wyzwaniu, jakim było zarządzanie „bezkształtną masą” dokumentacji w archiwach w XX wieku. „Zalew” dokumentacji fizycznej i tekstowej, z którym mierzył się Konarski sto lat temu, zmienia się obecnie w potok niewidzialnych, wszechobecnych, nieuchwytnych zapisów elektronicznych – zdjęć, nagrań audio, baz danych, danych generowanych przez sztuczną inteligencję i nie tylko – przechowywanych na niezliczonych dyskach twardych komputerów, w chmurze i w osobistych urządzeniach. Jak archiwista może zarządzać źródłami cyfrowymi, które są jednocześnie efemeryczne i wieczne?
W swojej prezentacji dr Laura Millar przeanalizuje wyzwania związane z zarządzaniem dokumentacją i archiwami w XXI wieku, a w szczególności zarządzaniem „bezkształtną masą” dokumentacji elektronicznej.
Po wykładzie odbędzie się debata.
Zapraszamy do udziału w wydarzeniu w szczególności archiwistów, historyków, studentów archiwistyki, historii i dziedzin pokrewnych oraz wszystkich zainteresowanych poruszaną tematyką.
Wydarzenie odbędzie się w Budynku A Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (wejście od ul. Rakowieckiej 24).
Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia uczestnictwa, zawierające imię i nazwisko uczestnika oraz ewentualnie nazwę reprezentowanej instytucji, prosimy przesyłać na adres: mzawadka@archiwa.gov.pl.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia są przyjmowane do wyczerpania limitu miejsc. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2023-09-22 |
Data publikacji: | 2023-09-22 |
Osoba sporządzająca dokument: | W.K. |
Osoba wprowadzająca dokument: | Wojciech Kowaluk |
Liczba odwiedzin: | 686 |