Archiwum Państwowe w Łodzi

„Zdobywanie wieży dawnego ratusza”

31 maja 2021

Przez wiele lat atrakcją Międzynarodowego Dnia Archiwów w Łodzi była możliwość zwiedzania wieży zabytkowego ratusza będącego siedzibą centrali Archiwum Państwowego w Łodzi. Stoi on przy placu Wolności 1 u wylotu ulicy Piotrkowskiej.

Charakterystyczny klasycystyczny budynek znany jest wszystkim mieszkańcom miasta i przyjezdnym. Wieńczy go czworoboczna wieża zegarowa z dzwonnicą.

W 1834 r. na wieży zainstalowano zegar ofiarowany przez fabrykanta z Ozorkowa Fryderyka Schlössera, który nabył go w Berlinie.

Na wieżę prowadzi wejście z bocznej klatki schodowej ze schodami o konstrukcji stalowej. Idąc dalej przez poddasze z drewnianą więźbą dachową, podpartą rzędami słupów, dochodzi się do schodów drewnianych przechodzących w końcowym etapie w drabiniaste prowadzające na górę wieży.

Po raz pierwszy umożliwiono osobom chętnym wejście na wieżę zegarową dawnego ratusza w dniach 6-9 czerwca 2014 r.. Można ją było zwiedzić w towarzystwie przewodników, którymi byli pracownicy Archiwum. Opowiadali oni o historii budynku, jego wieży i znajdującego się na niej zabytkowego zegara. Z tej okazji łódzkie Archiwum wydało kartkę pocztową z reprodukcją gmachu ratusza. Dla najmłodszych zdobywców „wieży” przygotowało specjalną pamiątkę, jaką był „Certyfikat zdobywcy wieży zegarowej dawnego Ratusza”.

Zainteresowanie zwiedzaniem wieży przeszło wszelkie oczekiwania. Od tego czasu aż do 2019 r. możliwość wejścia na nią stała się trwałym punktem obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Dzisiaj zapraszamy na jej „zdobycie” wirtualnie.

 

Opracował: Andrzej Drakoniewicz

 

 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-05-31
Data publikacji:2021-05-31
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:1328