Międzynarodowy Dzień Archiwów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
1 czerwca 2019

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi organizuje w dniu 8 czerwca w 2019 r.  w godzinach 1000 -1800 wystawę pt.: „ŁÓDZKI PIOTRUŚ. Zobacz, kogo wybraliśmy do Wielkiej Dwunastki naszego miasta! Zastanów się kogo ty byś wybrał?”.

Poniżej przedstawiamy program uroczystości:

  • wernisaż wystawy pt.: „ŁÓDZKI PIOTRUŚ. Zobacz, kogo wybraliśmy do Wielkiej Dwunastki naszego miasta! Zastanów się kogo ty byś wybrał?”;
  • w czytelni będzie można obejrzeć prezentację multimedialną stworzoną z okazji 100-lecia Dekretu o archiwach, na której przedstawione zostały najciekawsze oraz najcenniejszych dokumenty z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi;
  • na I piętrze o godzinie 1200, będzie można obejrzeć transmisję z premiery nowej odsłony serwisu szukajwarchiwach.pl;
  • zwiedzanie wieży zegarowej Ratusza oraz poddasza;

Jako główną część programu obchodów jest przewidziano wystawę, która w swojej formie nawiązuje do gry karcianej „Czarny Piotruś”. Zostanie na niej zaprezentowanych 12 słynnych Łodzian. Na cele wystawy Archiwum Państwowe w Łodzi postanowiło stworzyć „Łódzki panteon”. To 12 wybranych, przez autorkę projektu, osób związanych z miastem, wśród nich: Grażyna Bacewicz, Ludwik Geyer, Hilary Majewski, Artur Rubinstein, Aleksy Wincenty Rżewski, Karol Wilhelm Scheibler, Władysław Strzemiński, Artur Szyk, Julian Tuwim, Jadwiga Andrzejewska, płk Stanisław Antoni Więckowski i ks. bp. Wincenty Tymieniecki. Na planszach będzie można zobaczyć zdjęcia bohaterów, krótkie biogramy oraz dokumenty przybliżające te postacie. Wystawa została sporządzona w formie gry karcianej dla dzieci, na ostatniej planszy został umieszczony wielki znak zapytania, po to aby każdy ze zwiedzających mógł w to miejsce w wyobraźni umieścić swojego bohatera. Ekspozycja zostanie dodatkowo uatrakcyjniona oryginalnymi dokumentami.

Na pamiątkę odwiedzający archiwum otrzymają komplet pocztówek, folder z wystawy, dzieci dostaną breloczki odblaskowe oraz znaczki z logo archiwum.

Ekspozycję będzie można także zwiedzać od 10 czerwca do 31 lipca 2019 r. w godzinach 900-1500.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu zwiedzania wystawy.

Osoba do kontaktu: Agnieszka Janik, tel. 42 632-62-01 w. 23.

Autor: AGJ

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-06-01
Data publikacji:2019-06-01
Osoba sporządzająca dokument:AGJ
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:1223