Jesteś tutaj: Start / Akta w internecie

Akta w internecie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

AKTA STANU CYWILNEGO

Indeksacja i udostępnienie w Internecie akt stanu cywilnego z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi to realizowany od 2012 roku projekt oparty na współpracy z Polskim Towarzystwem Genealogicznym. Zakłada on wykonanie fotografii cyfrowych akt i uzupełnianie przez genealogów-wolontariuszy internetowego indeksu nazwisk ułatwiającego poszukiwania genealogiczne. Dostępna jest wyszukiwarka nazwisk z akt stanu cywilnego oraz wyszukiwanie danych według miejscowości.

 

GETTO ŁÓDZKIE

W 2014 r. został udostępniony w Internecie zespół archiwalny administracji żydowskiej w Litzmannstadt Getto Przełożony Starszeństwa Żydów w Getcie Łódzkim z lat 1940-1944, a w 2016 r. akta niemieckiego Zarządu Getta (Gettoverwaltung, 1939-1945).

W latach 2010-2011 dzięki dofinansowaniu w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasoby cyfrowe. Digitalizacja materiałów archiwalnych" utworzona też została strona internetowa w języku polskim i niemieckim, zawierająca tekst Kroniki Getta Łódzkiego z lat 1943-1944. Jest wzbogacona o kopie materiałów ikonograficznych bezpośrednio nawiązujących do tagów i hiperłączy w obrębie edytowanych tekstów oraz zawiera pliki dźwiękowe (podcasty) - tekst dokumentów czytany przez lektora w języku oryginału. Przedsięwzięcie powstało we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, Instytutem Herdera w Marburgu, Zakładem Literatury Holokaustu oraz Zentrum für Medien und Interactivität (ZMI) Uniwersytetu Justusa Liebiga w Giessen.

PROJEKTY BUDOWLANE GUBERNI PIOTRKOWSKIEJ

Do kompetencji Rządu Gubernialnego Piotrkowskiego z lat 1867-1918, którego akta przechowuje APŁ, należał m.in. nadzór nad budownictwem, zatwierdzanie planów i kosztorysów na wznoszenie i reperację zabudowań miejskich, skarbowych, przemysłowych, domów prywatnych oraz kościołów i kaplic. Na stronie www.szukajwarchiwach.pl dostępne są zeskanowane projekty budowlane dotyczące ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Stopniowo umieszczane są materiały z terenu całej guberni piotrkowskiej. Rozpoczęcie digitalizacji umożliwiło pozyskanie w 2012 r. funduszy na zakup skanera wielkoformatowego z Wieloletniego Programu Rządowego "Kultura+".

MAPY HISTORYCZNE ŁODZI

Mapy historyczne Łodzi to projekt przygotowany we współpracy z Łódzkim Ośrodkiem Geodezji. Na współczesną siatkę geodezyjną naniesiono wirtualne kopie map Łodzi z XIX i I połowy XX wieku. Szczególne wyzwanie stanowiło cyfrowe scalenie kopii bardzo szczegółowej, składającej się z 77 sekcji, tzw. mapy Starzyńskiego z lat 1894-1896.
We współpracy z poprzednikiem ŁOG, Miejskim Ośrodkiem Geodezji i Kartografii w Łodzi a także Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi oraz Centrum Badań Żydowskich Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego powstała też interaktywna mapa historyczna Litzmannstadt Getto. Mapa wzbogacona jest o legendę umożliwiającą wybór prezentowanej treści, opisy najważniejszych miejsc w getcie, zawierające nazwy, współrzędne geograficzne, opis historyczny a niekiedy fotografię miejsca.

I WOJNA ŚWIATOWA

W 2014 r., w związku z setną rocznicą wybuchu Wielkiej Wojny, w Internecie opublikowane zostały skany z mikrofilmów akt Głównego Komitetu Obywatelskiego m. Łodzi. Zastępował on administrację miejską w okresie 1914-1915, po ewakuacji Rosjan, do czasu wkroczenia do Łodzi wojsk niemieckich. Komitet zajmował się przede wszystkim zaprowiantowaniem miasta, robotami publicznymi, szkolnictwem, bezpieczeństwem publicznym, finansami miejskimi oraz niesieniem pomocy biednym.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-04-30
Data publikacji:2015-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:74566