Archiwum Państwowe w Łodzi

Aktualności

Artykuły

Przejdź do - Literacka Gra Miejska „Recepta na Bestseller”

Literacka Gra Miejska „Recepta na Bestseller”

18 października 2019

W październiku Łódź opanowało „literackie szaleństwo”, po jej ulicach oraz miejscach związanych z łódzką literaturą, zaczęli chodzić mieszkańcy miasta, którzy zbierają materiały do swojego wielkiego dzieła.

AGJ
Czytaj więcej o: Literacka Gra Miejska „Recepta na Bestseller”
Przejdź do - Konferencja „Archiwa Kościelne w Niepodległej Polsce”

Konferencja „Archiwa Kościelne w Niepodległej Polsce”

17 października 2019

W dniach 14-16 października 2019 r. w Łodzi odbyła się konferencja pt. "Archiwa Kościelne w Niepodległej Polsce".  Była ona podzielona na sześć paneli. Pierwszy dotyczył archiwów po odzyskaniu niepodległości, drugi zbiorów archiwalnych w Polsce 100 lat po odzyskaniu niepodległości, trzeci archiwów kościelnych za granicą i w kraju, czwarty zagadnień i problemów metodycznych, piąty zagadnień prawnych i finansowych i szósty popularyzacji zasobu archiwalnego. 

W.K.
Czytaj więcej o: Konferencja „Archiwa Kościelne w Niepodległej Polsce”
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

9 października 2019

W dniu 8 października 2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klas VII-VIII ze Szkoły Podstawowej nr 71 w Łodzi, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Łódź – miasto kominów”. W czasie lekcji młodzież zapoznała się z historią Łodzi. Dowiedzieli się także na przykładzie dziejów wybranych łódzkich fabryk, dlaczego nasze miasto nazywano kiedyś miastem kominów.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej

Warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej

1 października 2019

W dniu 30 września w Archiwum Państwowym w Łodzi przeprowadzono warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej.

W budynku APŁ przy pl. Wolności spotkaliśmy się z 14 osobami, członkami Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski. Zebranych przywitał Dyrektor Piotr Zawilski, następnie podstawowe cele projektu ARN omówił koordynator kustosz Łukasz Jaworski.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej
Przejdź do - Archiwa Rodzinne Niepodległej
Przejdź do - Wizyta warszawskiego Oddziału SAP w Łodzi

Wizyta warszawskiego Oddziału SAP w Łodzi

2 września 2019

W sobotę 31 sierpnia Łódź odwiedzili członkowie warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich. W Archiwum Państwowym w Łodzi odwiedzili budynek przy al. Kościuszki 121, gdzie zaprezentowane zostały wybrane archiwalia, magazyny oraz pracownia konserwacji. W dawnym ratuszu przy pl. Wolności 1 poznali historię budynku, Archiwum oraz łódzkiego Oddziału SAP, po czym zwiedzili wieżę zegarową ratusza.

Ł.J.
Czytaj więcej o: Wizyta warszawskiego Oddziału SAP w Łodzi
Przejdź do - Wybuch wojny i początki okupacji hitlerowskiej w Łodzi

Wybuch wojny i początki okupacji hitlerowskiej w Łodzi

2 września 2019

W związku z osiemdziesiąt rocznicą wybuchu II wojny światowej pragniemy przypomnieć wystawę wirtualną pt. "Wybuch wojny i początki okupacji hitlerowskiej w Łodzi". Wystawa została przygotowana w 2009 r. przez kustosza Tomasza Walkiewicza.

W.K.
Przejdź do - Wizyta członków warszawskiego Oddziału SAP i uczestników festiwalu "Kolory Polski"

Wizyta członków warszawskiego Oddziału SAP i uczestników festiwalu "Kolory Polski"

1 września 2019

W sobotę 31 sierpnia Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedzili członkowie warszawskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich a następnie uczestnicy 20. Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski". Zaprezentowane zostały wybrane archiwalia, magazyny oraz trwające prace z zakresu konserwacji dokumentów.

P.S.
Przejdź do - "Poczta w Getcie Łódzkim 1940-1944"

"Poczta w Getcie Łódzkim 1940-1944"

21 sierpnia 2019

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Poczta w Getcie Łódzkim 1940-1944", jej wernisaż odbędzie się w poniedziałek 26 sierpnia o godzinie 14.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1.

W.K.
Czytaj więcej o: "Poczta w Getcie Łódzkim 1940-1944"
Przejdź do - Konferencja Archiwa kościelne w niepodległej Polsce

Konferencja Archiwa kościelne w niepodległej Polsce

19 sierpnia 2019

W dniach 14-16 października 2019 r. odbędzie się w Łodzi III Konferencja Archiwistów Państwowych i Kościelnych pt. „Archiwa kościelne w niepodległej Polsce”.

Czytaj więcej o: Konferencja Archiwa kościelne w niepodległej Polsce
Przejdź do - Projekt digitalizacji w Polish Music Center w Los Angeles

Projekt digitalizacji w Polish Music Center w Los Angeles

19 lipca 2019

W dniach 2.06.2019-29.06.2019 pracownik Archiwum Państwowego w Łodzi Wojciech Kowaluk zajmował się digitalizacją kolekcji Ignacego Jana Paderewskiego, która znajduje się w Polish Music Center w Los Angeles.

W.K.
Czytaj więcej o: Projekt digitalizacji w Polish Music Center w Los Angeles
Przejdź do - „100 lat zduńskowolskiej policji”

„100 lat zduńskowolskiej policji”

12 lipca 2019

Od 17 lipca 2019 r. Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zapraszają na wystawę „100 lat zduńskowolskiej policji”.

AB
Czytaj więcej o: „100 lat zduńskowolskiej policji”
Przejdź do - "3 × NAJ"

"3 × NAJ"

17 czerwca 2019

Od 8 lipca br. serdecznie zapraszamy na wystawę "3 × NAJ - Najciekawsze, najatrakcyjniejsze, najcenniejsze dokumenty Archiwum Państwowego w Łodzi".

Wystawa została zorganizowana z okazji 100-lecia archiwów państwowych we współpracy z Muzeum Fabryki i Manufakturą, dofinansowana przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych.

W.K.
Czytaj więcej o: "3 × NAJ"
Przejdź do - Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

12 czerwca 2019

W dniu 8 czerwca 2019 r.  w Archiwum Państwowym w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbył się wernisaż wystawy "ŁÓDZKI PIOTRUŚ. Zobacz, kogo wybraliśmy do Wielkiej Dwunastki naszego miasta! Zastanów się kogo ty byś wybrał?". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

Przejdź do - Premiera nowej odsłony Szukaj w Archiwach

Premiera nowej odsłony Szukaj w Archiwach

8 czerwca 2019

Nowa odsłona portalu Szukaj w Archiwach jest już dostępna. Serdecznie zapraszamy do korzystania.

W.K.
Czytaj więcej o: Premiera nowej odsłony Szukaj w Archiwach

"NIE SZUKAJ - ZNAJDŹ W ARCHIWACH"

6 czerwca 2019

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów (8 czerwca br.) o godzinie 12.00 nastąpi uroczysta premiera nowej odsłony serwisu internetowego archiwów państwowych Szukaj w Archiwach.

 

W.K.
Czytaj więcej o: "NIE SZUKAJ - ZNAJDŹ W ARCHIWACH"
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

30 maja 2019

W dniu 29.05 2019 r. w sali wystawienniczo-konferencyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyły się zajęcia dla 8 osobowej grupy studentów II roku kierunku historii  Uniwersytetu Łódzkiego.

AKa
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów

Międzynarodowy Dzień Archiwów

1 czerwca 2019

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi organizuje w dniu 8 czerwca w 2019 r.  w godzinach 1000 -1800 wystawę pt.: „ŁÓDZKI PIOTRUŚ. Zobacz, kogo wybraliśmy do Wielkiej Dwunastki naszego miasta! Zastanów się kogo ty byś wybrał?”.

AGJ
Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

22 maja 2019

W miesiącu kwietniu  2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami z:

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

15 maja 2019

W dniu 14 maja 2019 r. Archiwum Państwowe w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili słuchacze Profesjonalnej Szkoły Policealnej Kwalifikacji Zawodowych dla Dorosłych w Zgierzu, na kierunku technik archiwista, wraz z nauczycielem panią Anitą Jaworską.

TWA
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Wieczór w Archiwum w Noc Muzeów

Wieczór w Archiwum w Noc Muzeów

20 maja 2019

W ramach Nocy Muzeów w dniu 18 V 2019 r. Archiwum Państwowe w Łodzi zorganizowało Wieczór w Archiwum. Z tej okazji otwarto wystawę przedstawiającą najcenniejsze dokumenty pt. „Z archiwalnego skarbca”.

AD
Czytaj więcej o: Wieczór w Archiwum w Noc Muzeów

Zajęcia w Oddziale APŁ w Sieradzu

17 maja 2019

W dniu 16 maja br. w siedzibie Oddziału w Sieradzu, przy ul. POW 5, kustosz Karol Tomczak przeprowadził z uczniami Szkoły Podstawowej nr 10 w Sieradzu lekcje archiwalną wzbogaconą prezentacją najstarszych i najciekawszych materiałów z zasobu Oddziału.

AB
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

7 maja 2019

W miesiącu kwietniu  2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami z:

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi – warsztaty w archiwum

XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi – warsztaty w archiwum

12 kwietnia 2019

W dniu 11 kwietnia  2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121, odbyły się warsztaty w ramach XIX Festiwalu Techniki i Sztuki w Łodzi CZŁOWIEK – WIEDZA – INNOWACJE.

AGJ
Czytaj więcej o: XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi – warsztaty w archiwum
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

8 kwietnia 2019

W dniu 5 kwietnia  2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Starej Wojskiej, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum jest fajne”. Bohaterami przeprowadzonych zajęć były: archiwum, ratusz.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Zajęcia ze studentami

Zajęcia ze studentami

5 kwietnia 2019

W dniu 3.04.2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Placu Wolności 1 przeprowadzone zostały zajęcia dla grupy studentów Geografii Uniwersytetu Łódzkiego.

ADr
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

1 kwietnia 2019

W miesiącu marcu  2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami ze:

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

27 marca 2019

W dniu 27 marca  2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klas IV-VIII ze Szkoły Podstawowej w Choceniu, lekcje w formie pogadanki, wzbogacone prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum jest fajne”. Bohaterami przeprowadzonych zajęć były: archiwum, ratusz.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Fotoday z prezydentem Rżewskim w APŁ

Fotoday z prezydentem Rżewskim w APŁ

27 marca 2019

Archiwum Państwowe w Łodzi zaprasza w dniu 30 marca br. w godzinach od 11.00 do 15.00 do swojej siedziby przy pl. Wolności 1 na photo day z prezydentem Aleksym Rżewskim. Z okazji setnej rocznicy wyboru A. Rżewskiego na pierwszego prezydenta Łodzi po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, będzie można spotkać się z urzędującym w gabinecie jubilatem, a także zapoznać się z wyborem związanych z jego osobą dokumentów, pochodzących z zasobu APŁ, obejrzeć poświęcony mu film oraz okolicznościową wystawę przygotowaną przez Muzeum Miasta Łodzi. Spotkaniu będą towarzyszyć plenerowe pokazy grupy rekonstrukcyjnej.

AL
Przejdź do - Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi

Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi

26 marca 2019

W dniu 25 III 2019 r. odbyło się zebranie roczne pracowników APŁ. Podsumowano na nim prace wykonane w minionym roku.

AD
Czytaj więcej o: Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - Podpisanie umowy o zamianie nieruchomości między Miastem Łódź a Archiwum Państwowym w Łodzi

Podpisanie umowy o zamianie nieruchomości między Miastem Łódź a Archiwum Państwowym w Łodzi

21 marca 2019

W dniu 20 III 2019 r. podpisana została umowa o zamianie nieruchomości między Archiwum Państwowym w Łodzi a Urzędem Miasta Łodzi. Na jej podstawie obecna siedziba łódzkiego Archiwum przy pl. Wolności 1, dawny ratusz miejski, oraz budynek przy al. Piłsudzkiego 33 przekazane zostaną władzom miejskim a Archiwum uzyska w zamian nieruchomość pod budowę nowej siedziby. Umowę podpisali Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi oraz dr Paweł Pietrzyk, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych i Piotr Zawilski, dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi.

AD
Czytaj więcej o: Podpisanie umowy o zamianie nieruchomości między Miastem Łódź a Archiwum Państwowym w Łodzi
Przejdź do - XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi

12 marca 2019

Archiwum Państwowe w Łodzi ma zaszczyt zaprosić, z okazji 100-lecia ogłoszenia Dekretu o archiwach państwowych, do udziału w warsztatach zorganizowanych w budynku przy al. Kościuszki 121 w dniu 11 kwietnia 2019 r. w godzinach 10-18. Prosimy o wcześniejsze przybycie, miejsce zbiórki hol w budynku przy al. Kościuszki 121

AGJ
Czytaj więcej o: XIX Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi
Przejdź do - Prezentacja monety z okazji 100. rocznicy podpisana Dekretu o archiwach państwowych

Zaproszenie dla uczniów na zajęcia w APŁ

6 marca 2019

Archiwum Państwowe w Łodzi z okazji 100-lecia ogłoszenia Dekretu o archiwach państwowych oraz wydania przez Narodowy Bank Polski okolicznościowej monety z tej okazji, ma zaszczyt zaprosić uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych do udziału w zajęciach:

„Archiwum jest fajne”

w których uczniowie będą mogli zapoznać się z: archiwum, jego historią i zasobem.

Dodatkowo w ramach zajęć jest możliwe wejście na wieżę zegarową ratusza.

Czas trwania zajęć to około 1  do 1,5 godziny

Lekcje będą odbywać się w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1.

AGJ
Czytaj więcej o: Zaproszenie dla uczniów na zajęcia w APŁ
Przejdź do - Obchody stulecia Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami

Obchody stulecia Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami

8 lutego 2019

W 100 rocznicę podpisania Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami powołującego do życia sieć archiwów państwowych w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

AD
Czytaj więcej o: Obchody stulecia Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami
Przejdź do - 100 lat dekretu o organizacji archiwów państwowych

100 lat dekretu o organizacji archiwów państwowych

7 lutego 2019

Dnia 7 lutego 2019 r. mija dokładnie 100 lat od podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Pod tekstem złożyli również podpisy Prezydent Ministrów Ignacy Jan Paderewski i Minister Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego Jan Łukasiewicz.

AD
Czytaj więcej o: 100 lat dekretu o organizacji archiwów państwowych
Przejdź do - Dr Paweł Pietrzyk Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych

Dr Paweł Pietrzyk Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych

31 stycznia 2019

Mamy zaszczyt poinformować, że w dniu 30 stycznia br. wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński powołał na stanowisko Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr Pawła Pietrzyka. Paweł Pietrzyk był długoletnim pracownikiem Archiwum Państwowego w Łodzi. W latach 1996-2014 oraz 2016-2017 pracował w naszej instytucji na stanowisku kustosza. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Oddziału II Opieki nad zasobem i kwerend. Wielokrotnie wyjeżdżał do instytucji polonijnych (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia) organizując tamtejsze archiwa i porządkując zbiory. Pełnił też funkcje sekretarza Komisji Metodycznej, członka Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji i Komisji Zakupu Archiwaliów, przewodniczącego Zespołu ds. Rozmieszczenia zasobu archiwalnego w archiwach państwowych przy Naczelnym Dyrektorze Archiwów Państwowych.

Czytaj więcej o: Dr Paweł Pietrzyk Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych
Przejdź do - Zajęcia dla uczniów w APŁ

Zajęcia dla uczniów w APŁ

29 stycznia 2019

W dniu 29 stycznia 2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klasy szóstej ze Szkoły Podstawowej nr 113 w Łodzi, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Łódź – nasze miasto. Tworzymy mapę miasta”.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia dla uczniów w APŁ
Przejdź do - Wystawa wirtualna ”Łódzka kampania wyborcza do  Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku”

Wystawa wirtualna ”Łódzka kampania wyborcza do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku”

25 stycznia 2019

Zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej ”Łódzka kampania wyborcza do  Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku”.  Wystawa prezentuje wybrane druki ulotne powstałe przed i w trakcie kampanii wyborczej na terenie Łodzi.

AKa
Czytaj więcej o: Wystawa wirtualna ”Łódzka kampania wyborcza do Sejmu Ustawodawczego w 1919 roku”
Przejdź do - Zajęcia dla uczniów w APŁ

Zajęcia dla uczniów w APŁ

22 stycznia 2019

W dniu 22 stycznia 2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klas drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Łodzi, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Na tropie własnej rodziny”.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia dla uczniów w APŁ
Przejdź do - Zajęcia archiwalne dla studentów w APŁ

Zajęcia archiwalne dla studentów w APŁ

18 stycznia 2019

W dniu 17 stycznia 2019 r., w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, odbyły się zajęcia archiwalne dla studentów I roku historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.

TWA
Czytaj więcej o: Zajęcia archiwalne dla studentów w APŁ
Przejdź do - Zajęcia dla uczniów w APŁ

Zajęcia dla uczniów w APŁ

11 stycznia 2019

W dniu 11 stycznia 2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klas czwartej i piątej ze Szkoły Podstawowej w Bratoszewicach, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Na tropie własnej rodziny”. W trakcie zajęć przyszli badacze historii własnych rodzin, dowiedzieli się: co to jest genealogia, jak rysować drzewa genealogiczne oraz w jakich dokumentach można odnaleźć poszukiwane informacje.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia dla uczniów w APŁ
Przejdź do - Zajęcia dla uczniów w APŁ

Zajęcia dla uczniów w APŁ

10 stycznia 2019

W dniu 8 stycznia  2019 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami klas drugiej i trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 36 w Łodzi, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum jest fajne”. Bohaterami przeprowadzonych zajęć były: archiwum, ratusz.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia dla uczniów w APŁ
Przejdź do - Wystawa wirtualna "Drogi do niepodległości"

Wystawa wirtualna "Drogi do niepodległości"

8 stycznia 2019

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy „Drogi do niepodległości”, opartej na materiałach archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi. Wystawa ukazuje głównie wysiłek zbrojny i działalność polityczną pokoleń Polaków, zmierzające do przywrócenia Polsce wolności, a także sygnalizuje inne sposoby walki z zaborcami. Autorem wystawy jest Adam Lajdenfrost.

AL

Zawiadomienie

11 grudnia 2018

Uprzejmie informujemy, że zespół archiwalny: Zbiór druków i pism ulotnych (nr zespołu 603) jest w trakcie opracowania, w związku z czym niektóre jednostki archiwalne mogą być czasowo wyłączone z udostępniania użytkownikom zasobu archiwalnego. Za utrudnienia przepraszamy.

Przejdź do - 12 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

12 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

14 listopada 2018

Ukazał się kolejny numer bezpłatnego "nieregularnika okolicznościowego" poświęconego popularyzacji wiedzy o wydarzeniach I wojny światowej w regionie łódzkim, pod redakcją Michała Jagiełło, Zbigniewa Janeczka i Piotra Zawilskiego. Periodyk, zawierający m.in. kopie dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, wydano przy wsparciu finansowym Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Czasopismo jest dostępne bezpłatnie m.in. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: 12 numer Bitewnika Łódzkiego 1914
Przejdź do - Lekcje archiwalne dla uczniów w APŁ

Lekcje archiwalne dla uczniów w APŁ

30 października 2018

W dniach 22 i 29 października 2018 r., w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ przy pl. Wolności 1, odbyły się zajęcia archiwalne pt. „Tadeusz Kościuszko – polski bohater narodowy”. Podczas zajęć kustosz Archiwum, Tomasz Walkiewicz, przedstawił życie i działalność Tadeusza Kościuszki oraz tradycje obchodów uroczystości kościuszkowskich w XIX i XX w. Wyjaśnił również fenomen popularności Tadeusza Kościuszki w społeczeństwie polskim.

TWA
Czytaj więcej o: Lekcje archiwalne dla uczniów w APŁ
Przejdź do - Zebranie naukowe APŁ

Zebranie naukowe APŁ

9 października 2018

W dniu 5 X 2018 r. w Archiwum Państwowym w Łodzi odbyło się kolejne zebranie naukowe. Referat pt. Od Sarajewa do „Cudu nad Wisłą” – działalność popularyzatorska Archiwum Państwowego w Łodzi w latach 2009-2018 przedstawił kustosz Tomasz Walkiewicz.

AD
Czytaj więcej o: Zebranie naukowe APŁ
Przejdź do - Konferencja "Archiwa Niepodległej..."

Konferencja "Archiwa Niepodległej..."

24 września 2018

W dniach 20-21 września 2018 r. w siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie odbyła się konferencja pt. "Archiwa Niepodległej. Źródła do badań odzyskiwania przez Polskę  niepodległości w archiwach państwowych”.

WK
Czytaj więcej o: Konferencja "Archiwa Niepodległej..."
Przejdź do - Komiks "Listopadowe Zdjęcia"

Komiks "Listopadowe Zdjęcia"

6 września 2018

"Listopadowe Zdjęcia" to komiks stworzony na podstawie zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

BG, WK
Czytaj więcej o: Komiks "Listopadowe Zdjęcia"
Przejdź do - Legiony Polskie. "Bo za naszą Polskę poszli w bój…" - wirtualna wystawa

Legiony Polskie. "Bo za naszą Polskę poszli w bój…" - wirtualna wystawa

16 sierpnia 2018

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy pt. Legiony Polskie. "Bo za naszą Polskę poszli w bój…". Wystawa składa się ze 100 wybranych materiałów archiwalnych z zasobu APŁ, dotyczących Legionów Polskich. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna Legiony Polskie. Fotografie z pola walki 1914–1916którą można obejrzeć na portalu YouTube. Autorem wystawy jest kustosz Tomasz Walkiewicz.

W.K.
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

12 lipca 2018

W dniu 10 lipca 2018 r. Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedziły dzieci z półkolonii zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Brójcach, które uczestniczyły w zajęciach pod tytułem: „Na tropie własnej rodziny”. W trakcie zajęć przyszli badacze historii własnych rodzin, dowiedzieli się: co to jest genealogia, jak rysować drzewa genealogiczne oraz w jakich dokumentach można odnaleźć poszukiwane informacje. Zajęcia prowadziła starszy kustosz Agnieszka Janik, która także oprowadziła naszych gości po budynku archiwum przy Pl. Wolności 1. Nasi młodzi goście mieli okazję zdobyć wieżę zegarową ratusza oraz dawną salę posiedzeń rady Miejskiej, w której obecnie mieści się Czytelnia.

AGJ
Przejdź do - Lekcja w APŁ

Lekcja w APŁ

11 lipca 2018

W dniu 15 czerwca  2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami z gimnazjalistami z Parzęczewa, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum jest fajne”. Bohaterami przeprowadzonych zajęć były: archiwum, ratusz.

AGJ
Czytaj więcej o: Lekcja w APŁ
Przejdź do - Szkolenie dla pracowników UMŁ

Szkolenie dla pracowników UMŁ

3 lipca 2018

W dniach 13.06. i 19.06.2018 r. odbyło się w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi, przy Pl. Wolności 1 szkolenie dla pracowników Urzędu Miasta Łodzi związane z korzystaniem z dokumentacji archiwalnej przydatnej w postępowaniach prowadzonych przez UMŁ.

BG
Czytaj więcej o: Szkolenie dla pracowników UMŁ
Przejdź do - Archiwum Jarosława Warzechy w APŁ

Archiwum Jarosława Warzechy w APŁ

27 czerwca 2018

W dniu 26.06.2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi odbyło się uroczyste przekazanie archiwum prywatnego Pana Jarosława Warzechy znanego łódzkiego dziennikarza, dramaturga i prozaika.

IMA
Czytaj więcej o: Archiwum Jarosława Warzechy w APŁ
Przejdź do - Archiwum rodziny Bartoszewiczów dostępne na szukajwarchiwach.pl

Archiwum rodziny Bartoszewiczów dostępne na szukajwarchiwach.pl

27 czerwca 2018

Jeden z najcenniejszych zespołów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Łodzi dostępny jest już on-line na portalu szukajwarchiwach.pl

https://szukajwarchiwach.pl/39/592/0/str/39/100?ps=True#tabJednostki

W.K.
Czytaj więcej o: Archiwum rodziny Bartoszewiczów dostępne na szukajwarchiwach.pl
Przejdź do - ARCHEION TOM CXVIII

ARCHEION TOM CXVIII

25 czerwca 2018

Ukazał się CXVIII tom czasopisma „Archeion” wydawanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. W najnowszym wydaniu znalazły się 4 artykuły pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi.

AD
Czytaj więcej o: ARCHEION TOM CXVIII
Przejdź do - Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

12 czerwca 2018

W dniu 9 czerwca 2018 r.  w Archiwum Państwowym w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbył się wernisaż wystawy "Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi - początki". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

5 czerwca 2018

W dniu 4 czerwca br. w Archiwum Państwowym w Łodzi odbyły  się zajęcia dla uczniów następujących szkół: XXVI LO w Łodzi, XXV LO w Łodzi, Publiczne Gimnazjum nr 28 w Łodzi oraz Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego „Łódź literami malowana”, celem którego jest popularyzacja publikacji dotyczących naszego miasta w tym literatury pięknej i popularnonaukowej, wspomnień, biografii oraz artykułów prasowych. Temat spotkania brzmiał „Łódź w latach 1914-1920 w dokumentach i publikacjach”.

ADr
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

23 maja 2018

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi organizuje w dniu 9 czerwca w 2018 r.  w godzinach 1000 -1800 wystawę pt.: „Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi - początki”.

AGJ
Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ
Przejdź do - Fotorelacja z "Wieczoru w Archiwum"

Fotorelacja z "Wieczoru w Archiwum"

21 maja 2018

W dniu 19 maja br. w siedzibie przy pl. Wolności 1 w związku z Nocą Muzeów odbył się "Wieczór w Archiwum". Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.

W.K.
Przejdź do - Wręczenie nagród laureatom konkursu "Namaluj mnie"

Wręczenie nagród laureatom konkursu "Namaluj mnie"

19 maja 2018

W dniu 18 maja br. w siedzibie APŁ przy pl. Wolności 1 odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Namaluj mnie". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.

Zajęcia w APŁ

15 maja 2018

W dniu 14 maja 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia dla 15 osobowej grupy uczniów z XV Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Łodzi, realizujących projekt „Zapomniane kina w Łodzi”, w ramach programu Młodzi
w Akcji. W trakcie zajęć  została przedstawiona historia, struktura i zadania archiwum, rodzaje przechowywanych materiałów archiwalnych, ze szczególnym uwzględnieniem grupy akt wykorzystywanych w poszukiwaniach dotyczących rozwoju kinematografii w Łodzi.  Na zakończenie wykładu pokazano wybrane jednostki archiwalne. Zajęcia prowadziła starsza archiwistka Anna Kaniewska.

AKa
Przejdź do - Zebranie naukowe

Zebranie naukowe

15 maja 2018

Dnia 11 maja 2018 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyło się zebranie naukowe, na którym został przedstawiony referat Jacka Hermana pt. "Towarzystwa i organizacje społeczno-polityczne w województwie łódzkim w latach 1952-1989. Organizacja i działalność".

W.K.
Czytaj więcej o: Zebranie naukowe
Przejdź do - Wyniki konkursu "Namaluj mnie"

Wyniki konkursu "Namaluj mnie"

8 maja 2018

W Archiwum Państwowym w Łodzi w dniu 7 maja 2018 r. odbyło się posiedzenie jury konkursu plastycznego pt. „Namaluj mnie”, organizowanego przez: Archiwum Państwowe w Łodzi i Atlas sp. z o. o.

Zgodnie z założeniami organizatorów warunkiem uczestnictwa w konkursie było stworzenie plakatu, w technice dowolnej za wyjątkiem metod komputerowych, przedstawiającego ratusz łódzki – siedzibę Archiwum, ewentualnie pracę zatrudnionych w nim ludzi.

AGJ
Czytaj więcej o: Wyniki konkursu "Namaluj mnie"
Przejdź do - Wieczór w Archiwum

Wieczór w Archiwum

30 kwietnia 2018

Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi w związku z Nocą Muzeów 2018 zaprasza 19 maja 2018 r.  w godzinach 1600 - 2000 na WIECZÓR W ARCHIWUM.

Czytaj więcej o: Wieczór w Archiwum
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

25 kwietnia 2018

W dniu 20 kwietnia 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami z klasy drugiej Ponadgimnazjalnej Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Łodzi lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum w poszukiwaniu śladów naszej przeszłości”. Bohaterami przeprowadzonych zajęć były: archiwum, ratusz oraz genealogia.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Współpraca APŁ z Zarządem Archiwalnym Obwodu Swierdłowskiego

Współpraca APŁ z Zarządem Archiwalnym Obwodu Swierdłowskiego

18 kwietnia 2018

W dniu 11 kwietnia br. w Moskwie podpisany został list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy Archiwum Państwowym w Łodzi a Zarządem Archiwalnym Obwodu Swierdłowskiego. Współpraca ma obejmować między innymi wymianę doświadczeń archiwalnych, pracę z materiałami archiwalnymi, organizację wspólnych wystaw. Sygnatariuszem ze strony rosyjskiej był Naczelnik Zarządu Archiwalnego Obwodu Swierdłowskiego Aleksander Aleksandrowicz Kapustin, ze strony polskiej dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Piotr Zawilski.

PZ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

12 kwietnia 2018

W dniach 5 i 11 kwietnia 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami z klas: II i III z Prywatnej Szkoły Podstawowej Spółki Oświatowej „Scholasticus” w Łodzi oraz IIIb i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Łodzi, lekcje w formie pogadanki wzbogaconej prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum jest fajne, więc namaluj je”.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Fotoday w APŁ

Fotoday w APŁ

26 marca 2018

W sobotę 24 marca br. w budynku dawnego ratusza miejskiego przy pl. Wolności 1 miał miejsce fotoday w ramach projektu „Łódzkie drogi do niepodległości”. Tego dnia goscie mieli okazję spotkać się z urzędującym w swoim gabinecie pierwszym w II Rzeczypospolitej prezydentem Łodzi – Aleksym Rżewskim, otrzymać od niego „autograf”, a także obejrzeć poswięcony mu film. Dodatkową atrakcję stanowiło zwiedzanie budynku połączone z wejściem na wieżę zegarową.

AL
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

25 marca 2018

W dniu 23 III przeprowadzono zajęcia dla grupy studentów I roku uzupełniających studiów magisterskich na kierunku Gospodarka Przestrzenna (międzywydziałowa) na Uniwersytecie Łódzkim. Omówiono dostępne na stronie NDAP tematyczne bazy danych, zasady wyszukiwania informacji na portalu szukajwarchiwach.pl, prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), korzystanie z portalu Łódzkiego Ośrodka Geodezji (mapa.lodz.pl) oraz bibliotek łódzkich (bul.uni.lodz.pl, wbp.lodz.pl). Przedstawiono w jakich instytucjach należy szukać dokumentacji architektoniczno-technicznej: biblioteki, WKW właściwego terytorialnie Sądu, urzędy konserwatora, urzędy miast i gmin itp.

ŁJ
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

16 marca 2018

W dniu 15 marca br. w Archiwum Państwowym w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi, należących do koła historycznego oraz szkolnego koła Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Zajęcia dotyczyły poszukiwania przodków. Uczniowie oprócz zajęć w czytelni zwiedzili także magazyny oraz zapoznali się w pracowni konserwacji i reprografii z metodami zabezpieczania materiałów archiwalnych.

WK
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

15 marca 2018

W dniu 14 III przeprowadzono zajęcia dla dwóch grup studentów IV roku kierunku Rewitalizacja Miast powołanym przez Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Łódzki. Omówiono na nich łódzkie instytucje zajmujące się ochroną zabytków, dostępne na stronie NDAP tematyczne bazy danych, zasady wyszukiwania informacji na portalu szukalwarchiwach.pl, prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), korzystanie z portalu Łódzkiego Ośrodka Geodezji (mapa.lodz.pl) oraz Biblioteki Wojewódzkiej (wbp.lodz.pl).

ŁJ
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - Konkurs "Namaluj mnie"

Konkurs "Namaluj mnie"

7 marca 2018

Archiwum Państwowe w Łodzi ogłasza konkurs "Namaluj mnie".

Przeznaczony on jest dla uczniów szkół podstawowych. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest stworzenie plakatu przedstawiającego ratusz łódzki – siedzibę Archiwum, ewentualnie pracę zatrudnionych w nim ludzi. Prace należy składać w Archiwum Państwowym w Łodzi (czytelnia w budynku przy Pl. Wolności 1) , od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00, od dnia 16 kwietnia 2018 r. Termin składania prac upływa w dniu 27 kwietnia 2018 r.

Partnerem konkursu jest Atlas sp. z o. o.

AGJ
Czytaj więcej o: Konkurs "Namaluj mnie"
Przejdź do - Zawiadomienie o śmierci pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi, Moniki Kamińskiej

Zawiadomienie o śmierci pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi, Moniki Kamińskiej

6 marca 2018

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że po długoletniej walce z ciężką chorobą zmarła Monika Kamińska. Mama, Żona, Przyjaciółka, Archiwistka. Rodzinie i przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje i łączymy się w bólu.

Czytaj więcej o: Zawiadomienie o śmierci pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi, Moniki Kamińskiej
Przejdź do - Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi

Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi

2 marca 2018

W dniu 2 III 2018 r. odbyło się zebranie roczne pracowników APŁ. Podsumowano na nim działalność Archiwum w 2017 r.

AD
Czytaj więcej o: Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - Odznaczenie dla pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi

Odznaczenie dla pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi

9 lutego 2018

Dnia 8 II 2018 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, za ponad trzydziestoletnią zawodową pracę w APŁ, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, odznaczony został nasz pracownik Ilona Drakoniewicz.

AD
Przejdź do - 1918 - Luty

1918 - Luty

5 lutego 2018

Miesiąc luty - kolejna kartka z kalendarza i kolejne materiały archiwalne dotyczace wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskię niepodległości na stronie projektu APŁ "1918"

Tomasz Walkiewicz
Przejdź do - Przejście na emeryturę pracownika APŁ

Przejście na emeryturę pracownika APŁ

19 stycznia 2018

Dnia 18 XII 2017 r. koleżanki i koledzy Archiwum Państwowego w Łodzi uroczyście pożegnali długoletnią pracownicę łódzkiego Archiwum koleżankę Barbarę Malangiewicz.

Barbara Malangiewicz przepracowała w Archiwum 45 lat. Pracę rozpoczęła 2 XI 1972 r. i do czasu przejścia na emeryturę z dniem 27 XI 2017 r. zatrudniona była na stanowisku konserwatora archiwalnego.

AD
Czytaj więcej o: Przejście na emeryturę pracownika APŁ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

19 stycznia 2018

W dniu 18 stycznia 2018 r., w Archiwum Państwowym w Łodzi przy al. Kościuszki 121, odbyły się zajęcia archiwalne, zorganizowane dla studentów I roku Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci obejrzeli pokaz multimedialny przedstawiający historię, organizację, zadania i zasób łódzkiego Archiwum.

TWA
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Słownik Biograficzny Archiwistów Polskich

Słownik Biograficzny Archiwistów Polskich

18 stycznia 2018

Pod koniec ubiegłego roku ukazał się, wydany przez naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, tom III Słownika Biograficznego Archiwistów Polskich pod redakcją naukową dr Ewy Rosowskiej.

W Słowniku znalazły się również życiorysy łódzkich archiwistów: Mieczysława Bandurki, Juliana Baranowskiego, Zofii Dziewińskiej, Jana Kozłowskiego, Alojzy Łyszkowskiej-Żebrowskiej, Bolesława Pełki, Marii Redeł i Marii Wisińskiej-Kluby. Autorami ich są byli i obecni pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi: Adriana Bryk, Andrzej Drakoniewicz, Julianna Wasiak i Piotr Zawilski.

AD
Czytaj więcej o: Słownik Biograficzny Archiwistów Polskich
Przejdź do - 1918

1918

12 stycznia 2018

Archiwum Państwowe w Łodzi rusza z nową inicjatywą. Co miesiąc, aż do końca roku, będziemy przedstawiać wybrane materiały z zasobu APŁ,  związane tematycznie z odzyskaniem w roku 1918 przez Polskę Niepodległości.

 

Czytaj więcej o: 1918

Zajęcia w APŁ

11 stycznia 2018

W ramach wymiany polsko-niemieckiej w dniach 10 i 12 stycznia 2018 roku czytelnię przy pl. Wolności 1 odwiedzili uczniowie (dwie grupy po 20 osób) dla zapoznania się z aktami dotyczącymi deportacji żydowskich mieszkańców Emden do Litzmannstadt Getto. Pierwszego dnia starsi uczniowie wzięli udział w warsztatach, wyszukując w kartach pracy z getta dokumenty dotyczące deportowanych z Emden, w drugim terminie organizatorzy przeprowadzili zajęcia w grupach z młodszymi uczestnikami. Archiwum odwiedziła młodzież z Liceum Politechniki Łódzkiej oraz Berufsbildende Schulen II w Emden i Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozorkowie oraz Max-Windmüller Gymnasium w Emden.

AL

Zajęcia ze studentami w APŁ

19 grudnia 2017

W dniu 12 grudnia 2017 r. Archiwum Państwowe w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci Politechniki Łódzkiej z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Geomatyki, pod kierunkiem dr hab. Ewy Klimy, prof. PŁ. W ramach seminarium dyplomowego (IV rok studiów) kustosz, Tomasz Walkiewicz, zorganizował dla nich szkolenie archiwalne. W trakcie zajęć zapoznał studentów z historią, organizacją i zadaniami łódzkiego Archiwum. Omówił jego zasób, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji kartograficznej i budowlanej. Następnie przedstawił zasady samodzielnego korzystania z materiałów archiwalnych i pomoce ewidencyjno-informacyjne dostępne w czytelni i Internecie. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny oraz prezentacja oryginalnych dokumentów – map i planów architektonicznych.

TWA

Zajęcia ze studentami w APŁ

18 grudnia 2017

W dniu 6-go grudnia 2017 r. w czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 zostały przeprowadzone zajęcia dla 9-osobowej grupy studentów I r. studiów magisterskich Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, specjalność geografia urbanistyczna. Opiekunem grupy była dr Marzena Makowska- Iskierka. Studenci zostali zapoznani z historią archiwum, rodzajem przechowywanych materiałów archiwalnych oraz zasadami korzystania z zasobu. Na zakończenie wykładu pokazano wybrane jednostki archiwalne. Zajęcia prowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

AKa
Przejdź do - Wizyta uczniów w APŁ

Wizyta uczniów w APŁ

22 listopada 2017

W dniach 17 i 21 listopada 2017 r. Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedzili uczniowie z klas 4B i 4C ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Łodzi, którzy uczestniczyli oni w zajęciach pod tytułem: „Na tropie własnej rodziny”. W trakcie zajęć przyszli badacze historii własnych rodzin, dowiedzieli się: co to jest genealogia, jak rysować drzewa genealogiczne oraz w jakich dokumentach można odnaleźć poszukiwane informacje. Zajęcia prowadziła starszy kustosz Agnieszka Janik, która także oprowadziła naszych gości po budynku archiwum przy al. Kościuszki 121. Po obejrzeniu magazynów uczniowie dotarli do pracowni konserwacji, gdzie pracownicy tego działu pokazali im w dużym skrócie na czym polega praca konserwatora papieru.

AGJ
Przejdź do - Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War

Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War

2 listopada 2017

Ukazała się nowa pozycja na rynku wydawniczym pt. "Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War". Książka zawiera wybrane referaty przedstawione podczas międzynarodowej konferencji pt. "Wielka Wojna. W stulecie wybuchu", która odbyła się w dniach 20-22 listopada 2014 r.

W.K.
Czytaj więcej o: Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War
Przejdź do - Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego - wersja anglojęzyczna

Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego - wersja anglojęzyczna

13 października 2017

Ukazała się anglojęzyczna wersja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego". Jest to wydawnictwo Archiwum Państwowego w Łodzi, wydane dzięki wsparciu finansowemu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Autorami książki są Adam Sitarek i Ewa Wiatr we współpracy z Robertem M. Shapiro, Piotrem Zawilskim i Jackiem Walickim.

W.K.
Przejdź do - Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

12 października 2017

W dniu 30 września 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury odbyła się uroczystość obchodów Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski.

AGJ
Czytaj więcej o: Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa

12 października 2017

W dniu 3 października 2017 roku w Archiwum Państwowym w Płocku – Oddział w Łęczycy miał miejsce odczyt „Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa”.

AL
Czytaj więcej o: Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa
Przejdź do - "Muzeum to ja"

"Muzeum to ja"

14 czerwca 2017

Zapraszamy na inaugurację projektu pn."Muzeum to ja!". 16 czerwca o godz. 15.00 na Placu Wolności pod Zduńskowolskim Centrum Integracji "Ratusz" będzie można zobaczyć wystawę o historii dawnego Rynku, osady Czekay i Ratusza. Każdy mieszkaniec będzie mógł dołożyć do niej swoje współczesne wspomnienia związane z tym miejscem i wziąć udział w nagrywaniu filmu o Zduńskiej Woli.

A.B.
Czytaj więcej o: "Muzeum to ja"
Przejdź do - Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

13 czerwca 2017

W dniu 10 czerwca 2017 r.  w Archiwum Państwowym w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbył się wernisaż wystawy "Archiwum jest fajne". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

31 maja 2017

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi organizuje w dniu 10 czerwca w 2017 r.  w godzinach 1000 -1800 wystawę pt.: „Archiwum jest fajne”.

Wystawa skierowana jest do mieszkańców Łodzi i ma za zadanie przybliżyć szerokiemu kręgowi społeczeństwa zasób archiwum i zachęcić do samodzielnego korzystania z niego.

A.J.
Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

15 maja 2017

W dniu 11 maja 2017 r. w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla 11 osobowej grupy studentów  Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy był dr Łukasz Musiaka. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi informacjami dotyczącymi korzystania z zasobu  APŁ oraz rodzajem przechowywanych materiałów archiwalnych. Prelekcji towarzyszył pokaz wybranych jednostek archiwalnych ze zbioru kartograficznego. Zajęcia prowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

A.Ka.

Zajęcia ze studentami w APŁ

9 maja 2017

W dniu 9 maja br. w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla studentów Kolegium Gospodarki Przestrzennej Politechniki Łódzkiej. Podczas spotkania studenci zapoznali się z zasadami korzystania, historią, oraz zasobem APŁ. Podczas prezentacji szczególny nacisk został położony na Zbiór kartograficzny. Zajęcia poprowadził starszy archiwista Wojciech Kowaluk.

W.K.

Zajęcia ze studentami w APŁ

26 kwietnia 2017

W dniu 24 kwietnia 2017 r. w sali wystawienniczo-konferencyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy placu Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla dwóch grup studentów I roku historii Sztuki na UŁ. Pierwsza grupa liczyła dwadzieścia osób, druga dziewięć. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi informacjami dotyczącymi korzystania z zasobu  APŁ oraz rodzajem przechowywanych materiałów archiwalnych. Prelekcji towarzyszył pokaz wybranych jednostek archiwalnych związanych ze sztuką i architekturą. Zajęcia prowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

A.Ka.
Przejdź do - Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

24 kwietnia 2017

W dniu 1 maja 2017 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w godzinach od 13 do 18 odbędzie się festyn "Majówka. Z wizytą w małomiasteczkowej aptece". Tematem wydarzenie będzie historia aptekarstwa i ziołolecznictwa. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa pt. "W małomiasteczkowej aptece", ukazująca wnętrze apteki oraz zielarnię, w której przybliżone zostaną zagadnienia związane z dawnym lecznictwem. Archiwum Państwowe w Łodzi jest partnerem wydarzenia. Serdecznie zapraszamy.

W.K.
Przejdź do - Archiwum w filmie o biodeterioracji

Archiwum w filmie o biodeterioracji

17 lutego 2017

AP w Łodzi wzięło udział w przygotowaniu filmu edukacyjnego związanego z badaniami Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej nad biodeterioracją, czyli niszczeniem materiałów przez organizmy żywe.

Film

P.S.
Czytaj więcej o: Archiwum w filmie o biodeterioracji
Przejdź do - Wystawa "La grande retata" w Busalli

Wystawa "La grande retata" w Busalli

30 stycznia 2017

W dniu 26 styczna br. w Urzędzie Miasta Busalla (Ge) we Włoszech odbyło się otwarcie wystawy Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana "La Grande Retata. Settembre 1942".

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa "La grande retata" w Busalli

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-04-30
Data publikacji:2015-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:20610