Jesteś tutaj: Start / Aktualności

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - Wizyta uczniów w APŁ

Wizyta uczniów w APŁ

22 listopada 2017

W dniach 17 i 21 listopada 2017 r. Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedzili uczniowie z klas 4B i 4C ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Łodzi, którzy uczestniczyli oni w zajęciach pod tytułem: „Na tropie własnej rodziny”. W trakcie zajęć przyszli badacze historii własnych rodzin, dowiedzieli się: co to jest genealogia, jak rysować drzewa genealogiczne oraz w jakich dokumentach można odnaleźć poszukiwane informacje. Zajęcia prowadziła starszy kustosz Agnieszka Janik, która także oprowadziła naszych gości po budynku archiwum przy al. Kościuszki 121. Po obejrzeniu magazynów uczniowie dotarli do pracowni konserwacji, gdzie pracownicy tego działu pokazali im w dużym skrócie na czym polega praca konserwatora papieru.

AGJ
Przejdź do - Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War

Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War

2 listopada 2017

Ukazała się nowa pozycja na rynku wydawniczym pt. "Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War". Książka zawiera wybrane referaty przedstawione podczas międzynarodowej konferencji pt. "Wielka Wojna. W stulecie wybuchu", która odbyła się w dniach 20-22 listopada 2014 r.

W.K.
Czytaj więcej o: Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War
Przejdź do - Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego - wersja anglojęzyczna

Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego - wersja anglojęzyczna

13 października 2017

Ukazała się anglojęzyczna wersja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego". Jest to wydawnictwo Archiwum Państwowego w Łodzi, wydane dzięki wsparciu finansowemu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Autorami książki są Adam Sitarek i Ewa Wiatr we współpracy z Robertem M. Shapiro, Piotrem Zawilskim i Jackiem Walickim.

W.K.
Przejdź do - Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

12 października 2017

W dniu 30 września 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury odbyła się uroczystość obchodów Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski.

AGJ
Czytaj więcej o: Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa

12 października 2017

W dniu 3 października 2017 roku w Archiwum Państwowym w Płocku – Oddział w Łęczycy miał miejsce odczyt „Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa”.

AL
Czytaj więcej o: Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa
Przejdź do - "Muzeum to ja"

"Muzeum to ja"

14 czerwca 2017

Zapraszamy na inaugurację projektu pn."Muzeum to ja!". 16 czerwca o godz. 15.00 na Placu Wolności pod Zduńskowolskim Centrum Integracji "Ratusz" będzie można zobaczyć wystawę o historii dawnego Rynku, osady Czekay i Ratusza. Każdy mieszkaniec będzie mógł dołożyć do niej swoje współczesne wspomnienia związane z tym miejscem i wziąć udział w nagrywaniu filmu o Zduńskiej Woli.

A.B.
Czytaj więcej o: "Muzeum to ja"
Przejdź do - Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

13 czerwca 2017

W dniu 10 czerwca 2017 r.  w Archiwum Państwowym w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbył się wernisaż wystawy "Archiwum jest fajne". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

31 maja 2017

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi organizuje w dniu 10 czerwca w 2017 r.  w godzinach 1000 -1800 wystawę pt.: „Archiwum jest fajne”.

Wystawa skierowana jest do mieszkańców Łodzi i ma za zadanie przybliżyć szerokiemu kręgowi społeczeństwa zasób archiwum i zachęcić do samodzielnego korzystania z niego.

A.J.
Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

15 maja 2017

W dniu 11 maja 2017 r. w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla 11 osobowej grupy studentów  Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy był dr Łukasz Musiaka. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi informacjami dotyczącymi korzystania z zasobu  APŁ oraz rodzajem przechowywanych materiałów archiwalnych. Prelekcji towarzyszył pokaz wybranych jednostek archiwalnych ze zbioru kartograficznego. Zajęcia prowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

A.Ka.

Zajęcia ze studentami w APŁ

9 maja 2017

W dniu 9 maja br. w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla studentów Kolegium Gospodarki Przestrzennej Politechniki Łódzkiej. Podczas spotkania studenci zapoznali się z zasadami korzystania, historią, oraz zasobem APŁ. Podczas prezentacji szczególny nacisk został położony na Zbiór kartograficzny. Zajęcia poprowadził starszy archiwista Wojciech Kowaluk.

W.K.

Zajęcia ze studentami w APŁ

26 kwietnia 2017

W dniu 24 kwietnia 2017 r. w sali wystawienniczo-konferencyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy placu Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla dwóch grup studentów I roku historii Sztuki na UŁ. Pierwsza grupa liczyła dwadzieścia osób, druga dziewięć. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi informacjami dotyczącymi korzystania z zasobu  APŁ oraz rodzajem przechowywanych materiałów archiwalnych. Prelekcji towarzyszył pokaz wybranych jednostek archiwalnych związanych ze sztuką i architekturą. Zajęcia prowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

A.Ka.
Przejdź do - Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

24 kwietnia 2017

W dniu 1 maja 2017 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w godzinach od 13 do 18 odbędzie się festyn "Majówka. Z wizytą w małomiasteczkowej aptece". Tematem wydarzenie będzie historia aptekarstwa i ziołolecznictwa. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa pt. "W małomiasteczkowej aptece", ukazująca wnętrze apteki oraz zielarnię, w której przybliżone zostaną zagadnienia związane z dawnym lecznictwem. Archiwum Państwowe w Łodzi jest partnerem wydarzenia. Serdecznie zapraszamy.

W.K.
Przejdź do - Archiwum w filmie o biodeterioracji

Archiwum w filmie o biodeterioracji

17 lutego 2017

AP w Łodzi wzięło udział w przygotowaniu filmu edukacyjnego związanego z badaniami Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej nad biodeterioracją, czyli niszczeniem materiałów przez organizmy żywe.

Film

P.S.
Czytaj więcej o: Archiwum w filmie o biodeterioracji
Przejdź do - Wystawa "La grande retata" w Busalli

Wystawa "La grande retata" w Busalli

30 stycznia 2017

W dniu 26 styczna br. w Urzędzie Miasta Busalla (Ge) we Włoszech odbyło się otwarcie wystawy Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana "La Grande Retata. Settembre 1942".

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa "La grande retata" w Busalli
Przejdź do - Kino ulotne - polskie programy filmowe cz. 1

Kino ulotne - polskie programy filmowe cz. 1

13 stycznia 2017

Na portalu "Cyfrowym Muzeum Kinematografii" została zaprezentowana wystawa "Kino ulotne - polskie programy filmowe cz. 1" zrealizowana dzięki współpracy Muzeum Kinematografii w Łodzi i Archiwum Państwowego w Łodzi, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tą wystawą  Muzeum Kinematografii w Łodzi wkracza w dziedzinę "kultury cyfrowej" - udostępnianie szerokiej publiczności zdigitalizowanych kolekcji tematycznych ze zbiorów własnych i partnerów.

W.K.
Czytaj więcej o: Kino ulotne - polskie programy filmowe cz. 1
Przejdź do - Bitewnik Łódzki 1914. Numer specjalny.

Bitewnik Łódzki 1914. Numer specjalny.

28 grudnia 2016

Ukazał się numer specjalny Bitewnika Łódzkiego 1914. Jest to jubileuszowa edycja wszystkich dotychczasowych dziesięciu numerów, które ukazały się w ciągu siedmiu lat. Redaktorzy dokonali wyboru artykułów, nadali im nowy układ, oraz zamieścili kilka wcześniej nie publikowanych tekstów i materiałów. 

Przejdź do - 90-lecie Archiwum Państwowego w Łodzi w 190-letnim ratuszu

90-lecie Archiwum Państwowego w Łodzi w 190-letnim ratuszu

28 listopada 2016

Pod takim tytułem w dniu 24 listopada 2016 r. Archiwum Państwowe w Łodzi obchodziło 90-lecie swojej działalności. Jubileusz nawiązywał do zorganizowanego w 1926 r. Archiwum Akt Dawnych m. Łodzi oraz 190-lecia budowy pierwszej i głównej siedziby Archiwum mieszczącej się w dawnym ratuszu przy pl. Wolności 1. Uroczystość odbyła się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wśród zaproszonych gości, byli m.in.: dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, senator Ryszard Bonisławski, posłanka Małgorzata Niemczyk, Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, ks. dr Kazimierz Dąbrowski, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Piotr Machlański, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, dyrektorzy archiwów państwowych oraz profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W.K., A.D.
Czytaj więcej o: 90-lecie Archiwum Państwowego w Łodzi w 190-letnim ratuszu
Przejdź do - Archiwum Państwowe w Łodzi - 90 lat tradycji

Archiwum Państwowe w Łodzi - 90 lat tradycji

21 listopada 2016

Zapraszamy do obejrzenia wystawy obrazującej 90 lat działalności archiwum samorządowego i państwowego w Łodzi. Ukazuje ona życie Archiwum nie widoczne na co dzień dla jego użytkowników oraz przybliża niektórych z jego byłych pracowników.

A.D.
Przejdź do - Konferencja "Niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji - jesień 1939 r."

Konferencja "Niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji - jesień 1939 r."

10 listopada 2016

W dniu 25 listopada br. o godzinie 10.00 w Jagiellońskim Centrum Kultury, ul. Wspólna 6 w Łodzi odbędzie się konferencja "Niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji - jesień 1939 r.". Organizatorem konferencji jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

W.K.
Przejdź do - 10 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

10 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

8 listopada 2016

Nowy numer nieregularnika okolicznościowego popularyzującego historię I wojny światowej w regionie łódzkim został przygotowany w październiku 2016 r. Pismo wydano z pomocą Archiwów Państwowych w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim. Wśród autorów artykułów są pracownicy APŁ: Kamila Pawełczyk-Dura, Adriana Bryk oraz Piotr Zawilski. Artykuły w przystępnej formie przybliżają wojskowe i społeczne aspekty działań wojennych. Liczące dwanaście stron czasopismo tradycyjnie zostało wzbogacone licznymi reprodukcjami fotografii, druków i ogłoszeń z ówczesnej epoki. Jest ono współfinansowane ze środków Unii Europejskiej i dostępne bezpłatnie w siedzibach APŁ.

Przejdź do - Zajęcia ze słuchaczami Profesjonalnej Szkoły Policealnej Kwalifikacji Zawodowych w Zgierzu

Zajęcia ze słuchaczami Profesjonalnej Szkoły Policealnej Kwalifikacji Zawodowych w Zgierzu

2 listopada 2016

W dniu 28 października 2016 r. w budynku przy al. Kościuszki 121 starsi archiwiści Anna Drzewiecka i Wojciech Kowaluk poprowadzili zajęcia z grupą słuchaczy kierunku archiwistyki z Zespołu Szkół i Placówek Kwalifikacji Zawodowych w Zgierzu. W czasie zajęć omówiono zasób archiwalny i księgozbiór biblioteczny oraz zasady korzystania. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny oraz prezentacja wybranych akt i wydawnictw. Po zajęciach w pracowni naukowej słuchacze przeszli do Oddziału Konserwacji i Reprografii, gdzie pracownicy zaprezentowali prace konserwatorskie.

A.Dr.
Przejdź do - Zeskanowany spis ludności dawnej Łodzi jest dostępny w Internecie

Zeskanowany spis ludności dawnej Łodzi jest dostępny w Internecie

25 października 2016

Prawie kompletnie zachowana ewidencja mieszkańców miasta sprzed blisko stulecia przechowywana jest w zbiorach Archiwum Państwowego w Łodzi.
W latach 2013-2014, dzięki dofinansowaniu w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, wykonano kopie cyfrowe kart. Obecnie, przy współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym, blisko 270 tys. kart zostało opublikowanych na stronie www.szukajwarchiwach.pl.

P.S.
Czytaj więcej o: Zeskanowany spis ludności dawnej Łodzi jest dostępny w Internecie
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

19 października 2016

W dniu 19 października 2016 r. w budynku przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla grupy studentów i pedagogów, którzy uczestniczą w 10 Międzynarodowych Warsztatach Intermedialnych "Ja Tu i Teraz" organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kuratorem warsztatów jest pani Karolina Zaborska. Goście zostali zapoznani z historią, zasobem oraz zasadami korzystania w Archiwum Państwowym w Łodzi. Zajęcia poprowadził starszy archiwista Wojciech Kowaluk.

W.K.
Przejdź do - Wystawa "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"

Wystawa "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"

4 października 2016

W dniu 1 października br. odbyło się otwarcie wystawy pt. "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

Przejdź do - Otwarcie wystawy "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"

Otwarcie wystawy "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"

16 września 2016

W dniu 1 października br. o godzinie 16.00 w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy. Pl. Wolności 1 odbędzie się otwarcie wystawy "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna". Wystawę będzie można oglądać do 18 listopada br. w godzinach 9.00-15.00.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"
Przejdź do - Archiwalia z zasobu APŁ w nowej publikacji

Archiwalia z zasobu APŁ w nowej publikacji

1 września 2016

"Monety Getta Łódzkiego 1940-1944" autorstwa Jacka Sarosieka to nowość wydawnicza poruszająca zagadnienie pieniądza getta łódzkiego. W książce wykorzystano liczne materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, między innymi z zespołu Przełożony Starszeństwa Żydów w Getcie Łódzkim z lat 1939-1944.

W.K.
Przejdź do - POST 41. Relacje z Litzmannstadt Getto.

POST 41. Relacje z Litzmannstadt Getto.

29 sierpnia 2016

W  ramach obchodów 72 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto 29 sierpnia o godzinie 14 w Oddziale Stacja Radegast w Łodzi zostanie otwarta wystawa "Post 41. Relacje z Litzmannstadt-Getto". Jest to część polsko-austriackiego projektu poświęconego upamiętnieniu Żydów deportowanych w 1941 r. z Wiednia do Litzmannstadt. Jej podstawą są karty pocztowe ze zbioru Archiwum Państwowego  w Łodzi. Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2017 r.

W.K.
Czytaj więcej o: POST 41. Relacje z Litzmannstadt Getto.
Przejdź do - Prace laureatów konkursu genealogicznego „Ja i moja Rodzina”

Prace laureatów konkursu genealogicznego „Ja i moja Rodzina”

20 czerwca 2016

Archiwum Państwowe w Łodzi ma zaszczyt przedstawić prace laureatów konkursu genealogicznego „Ja i moja Rodzina” zorganizowanego przy współudziale Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski. Przypominamy, że finał konkursu i wręczenie nagród odbył się 3 czerwca 2016 r.

Organizatorzy informują, że prace można odbierać w siedzibie archiwum od 20 czerwca br. , po kontakcie telefonicznym 42 632 62 01 w. 23.

 

Agnieszka Janik
Czytaj więcej o: Prace laureatów konkursu genealogicznego „Ja i moja Rodzina”
Przejdź do - Fotorelacja z Dni Otwartych APŁ

Fotorelacja z Dni Otwartych APŁ

14 czerwca 2016

W dniach 10-11.06.2016 w Archiwum Państwowym w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbyły się "Dni Otwarte". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.
Przejdź do - Wręczenie nagród laureatom konkursu "Ja i moja Rodzina"

Wręczenie nagród laureatom konkursu "Ja i moja Rodzina"

8 czerwca 2016

Poniżej prezentujemy fotorelację z wręczenia nagród konkursu "Ja i moja Rodzina".

W.K.
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

2 czerwca 2016

W dniu 2 czerwca 2016 r. w budynku przy al. Kościuszki 121 starsze archiwistki Anna Drzewiecka i Anna Kaniewska poprowadziły zajęcia archiwalne dla studentów Katedry Historii Państwa i Prawa Polskiego, Wydział Prawa i Administracji, UŁ. Opiekunem grupy była dr Joanna Machut-Kowalczyk. W czasie zajęć został omówiony zasób archiwalny i księgozbiór biblioteczny oraz zasady korzystania. Prelekcji towarzyszyła prezentacja wybranych akt sądowych i publikacji książkowych oraz pokaz multimedialny.

ADr
Przejdź do - Dni Otwarte APŁ

Dni Otwarte APŁ

31 maja 2016

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi zorganizowało w 2016 r.  „Dni Otwarte”, których program podajemy poniżej:

- 3 czerwca 2016 r., godz. 12.00 – finał konkursu genealogicznego „ Ja i moja Rodzina”

- 10 - 11 czerwca 2016 r. „Dni Otwarte” w Archiwum Państwowym w Łodzi

- 10 czerwca 2016 r., godz. 12.00 – uroczyste otwarcie wystawy: „Początki łódzkiej geodezji”

- 11 czerwca 2016 r. 10.00-18.00 – zwiedzanie wystawy.

Czytaj więcej o: Dni Otwarte APŁ

Finał konkursu "Ja i moja Rodzina"

30 maja 2016
W dniu 3 czerwca 2016 r. o godzinie 12.00 w naszej siedzibie przy Pl. Wolności 1 zostaną wręczone nagrody dla laureatów konkursu “Ja i moja Rodzina”.
Nagrodzone prace będzie można zobaczyć podczas finału konkursu oraz w dniach 10-11 czerwca w czasie Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Serdecznie zapraszamy.
A.J.
Przejdź do - Rozstrzygnięcie konkursu genealogicznego "Ja i moja Rodzina"

Rozstrzygnięcie konkursu genealogicznego "Ja i moja Rodzina"

23 maja 2016

W Archiwum Państwowym w Łodzi w dniu 19 maja 2016 r. odbyło się posiedzenie jury konkursu pt. Ja i moja Rodzina”, organizowanego przez: Archiwum Państwowe w Łodzi (APŁ), Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Łodzi oraz Towarzystwo Genealogiczne Centralnej Polski (TGCP). Konkurs został ogłoszony w styczniu 2016 r. i był skierowany do uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI oraz gimnazjów. W okresie od 1 do 15 maja br. zostało przyjętych 179 prac konkursowych w dwóch kategoriach. W kategorii I (szkół podstawowych) przyjęto 132 prace, natomiast w kategorii II (gimnazjów) – 47. Po sprawdzeniu nadesłanych prac okazało się, że 21 nie spełniało warunków konkursu (16 +5), co dyskwalifikowało je z udziału w konkursie. Ostatecznie ocenie zostało poddanych 158 prac.

Czytaj więcej o: Rozstrzygnięcie konkursu genealogicznego "Ja i moja Rodzina"

APŁ nieczynne 27 maja

18 maja 2016

Uprzejmie informujemy, że Archiwum Państwowe w Łodzi, jako urząd administracji rządowej, będzie nieczynne w dniu 27 maja 2016 roku (piątek).

W zamian Archiwum będzie otwarte w sobotę, 4 czerwca. 

Prelekcja dla pracowników Muzeum POLIN i ŻIH

17 maja 2016

W dniu 16 maja 2016 r. Archiwum Państwowe w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Starszy archiwista, Tomasz Walkiewicz, zapoznał ich z historią, organizacją i zadaniami łódzkiego Archiwum. Przedstawił zasady samodzielnego korzystania z materiałów archiwalnych i pomoce ewidencyjno-informacyjne dostępne w pracowni naukowej i internecie. Następnie przybliżył dzieje Żydów łódzkich i omówił akta dotyczące tematyki żydowskiej przechowywane w zasobie APŁ. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny oraz prezentacja oryginalnych dokumentów i publikacji książkowych Archiwum dotyczących omawianej tematyki.

TWA
Czytaj więcej o: Prelekcja dla pracowników Muzeum POLIN i ŻIH
Przejdź do - Warsztaty w APŁ

Warsztaty w APŁ

16 maja 2016

W dniach 10 i 12 maja 2016 r. odbyły się w APŁ jednodniowe warsztaty poświęcone odczytywaniu i tłumaczeniu materiałów archiwalnych powstałych w trakcie działalności kancelarii rosyjskiej. Uczestniczyło w nich 17 osób z archiwów w: Białymstoku, Katowicach, Radomiu, Toruniu oraz przedstawiciele Archiwum Akt Nowych, Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego w Warszawie.

M.J.
Czytaj więcej o: Warsztaty w APŁ
Przejdź do - Wystawa APŁ o Henryku Sienkiewiczu

Wystawa APŁ o Henryku Sienkiewiczu

5 maja 2016

W roku 2016 obchodzimy 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji  zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej poświęconej słynnemu pisarzowi, laureatowi literackiej Nagrody Nobla. Prezentuje ona materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi związane z osobą i twórczością  autora Trylogii.

TWA
Przejdź do - Zajęcia ze studentami PŁ

Zajęcia ze studentami PŁ

20 kwietnia 2016

W dniu 20 kwietnia 2016 r. starszy archiwista Wojciech Kowaluk poprowadził zajęcia archiwalne dla studentów gospodarki przestrzennej. Opiekunem grupy była pani prof. nadzw. dr hab. Ewa Klima z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.

W.K.
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami PŁ

Zajęcia ze studentami UŁ

13 kwietnia 2016

Dnia 04 kwietnia 2016 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz A. Janik przeprowadziła ze studentami etnologii UŁ zajęcia w formie wykładu. Opiekunem grupy był prof. nadzw. dr hab. Andrzej Lech. Podczas zajęć studenci mogli się zapoznać z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania APŁ, z przechowywanymi źródłami archiwalnymi, pomocami naukowymi oraz z zasadami korzystania z placówki.

AGJ
Przejdź do - Zajęcia archiwalne w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

11 kwietnia 2016

W dniach 1 i 8 kwietnia 2016 r. pracownię Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci I roku Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim pod opieką dr Agnieszki Świętosławskiej. Zostały zorganizowane dla nich zajęcia archiwalne, które poprowadzili pracownicy Oddziału III, starsi archiwiści Anna Kaniewska i Tomasz Walkiewicz.

AKA/TWA
Czytaj więcej o: Zajęcia archiwalne w APŁ
Przejdź do - Zajęcia archiwalne w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

30 marca 2016

W dniu 30 marca br. w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 starszy archiwista Wojciech Kowaluk poprowadził zajęcia dla 10 osobowej grupy studentów Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego w ramach przedmiotu pracownia magisterska. Opiekunem grupy był dr Łukasz Musiaka. Podczas zajęć studenci zostali zapoznani z zasadami korzystania z materiałów archiwalnych, zasobem Archiwum oraz przykładowymi jednostkami z zasobu APŁ. Lekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna.

W.K.

Zajęcia w APŁ

23 marca 2016

W dniach 8, 15, 16 i 22 marca 2016 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz A. Janik przeprowadziła z uczniami Szkół Podstawowych i Gimnazjum z: Kurowic, Strykowa i Łodzi, zajęcia w formie pogadanki wzbogaconej prezentacją multimedialną.  Tematem przeprowadzonych lekcji była „Genealogia – na tropie własnej rodziny”.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

7 marca 2016

Dnia 3 marca w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla 5 osobowej grupy studentów uzupełniających studiów magisterskich kierunku Geografii Wydziału Nauk Geograficznych UŁ w ramach przedmiotu „pracownia magisterska”. Zajęcia w formie wykładu przybliżyły podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania APŁ oraz rodzaju przechowywanych materiałów archiwalnych jak również ich przydatności jako bazy źródłowej do przygotowywany prac magisterskich. Zajęcia poprowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

A.K.
Przejdź do - Konkurs genealogiczny "Ja i moja rodzina"

Konkurs genealogiczny "Ja i moja rodzina"

26 stycznia 2016

Archiwum Państwowe w Łodzi i Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

Zapraszają uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziały w konkursie genealogicznym:

„JA i MOJA RODZINA”

AGJ
Czytaj więcej o: Konkurs genealogiczny "Ja i moja rodzina"
Przejdź do - Wystawa "La grande retata" w San Giovanni in Persiceto

Wystawa "La grande retata" w San Giovanni in Persiceto

25 stycznia 2016

W dniu 23 stycznia br. w San Giovanni in Persciteo w prowincji Bolonia została otwarta wystawa Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana "La grande retata. Settembre 1942".

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa "La grande retata" w San Giovanni in Persiceto

Wspieranie działań archiwalnych 2016

22 stycznia 2016

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie działalności organizacji pozarządowych w zakresie m.in. ochrony i udostępniania zbiorów archiwalnych.

W.K.
Czytaj więcej o: Wspieranie działań archiwalnych 2016
Przejdź do - Wystawa w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Wystawa w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

13 stycznia 2016

W dniu 18 stycznia w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola o godzinie 14 zostanie otwarta wystawa „AKOWCY […] a zwycięstwo będzie waszą nagrodą […]". Na wystawie zostaną zaprezentowane dokumenty, fotografie związane z działalnością Armii Krajowej na terenie Zduńskiej Woli, Szadku i Zapolic. Współorganizatorem wystawy jest Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu.

A.B.
Czytaj więcej o: Wystawa w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Przejdź do - 74. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto

74. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto

10 stycznia 2016

12 stycznia br. w Łodzi odbędą się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto. Organizatorami uroczystości są: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Urząd miasta Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: 74. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto
Przejdź do - "Niedopowiedziana Historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego"

"Niedopowiedziana Historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego"

23 grudnia 2015

Nasza najnowsza publikacja - Niedopowiedziana Historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego - zainteresuje tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o historii gett prowincjonalnych i o losach zwykłych ludzi w gettach mieszkających.

A.B.
Czytaj więcej o: "Niedopowiedziana Historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego"
Przejdź do - Nowe skany w portalu Szukaj w Archiwach

Nowe skany w portalu Szukaj w Archiwach

21 grudnia 2015

W portalu www.szukajwarchiwach.pl Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kolejne skany materiałów archiwalnych z zasobu APŁ.

P.S.
Czytaj więcej o: Nowe skany w portalu Szukaj w Archiwach
Przejdź do - "Encyklopedia getta” otrzymała Nagrodę KLIO 2015

"Encyklopedia getta” otrzymała Nagrodę KLIO 2015

27 listopada 2015

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Archiwum Państwowe w Łodzi i Żydowski Instytut Historyczny otrzymali Nagrodę Historyczną KLIO 2015 w kategorii edytorskiej za książkę pt. "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego".

W.K.
Czytaj więcej o: "Encyklopedia getta” otrzymała Nagrodę KLIO 2015
Przejdź do - Nowy zbiór fotografii w zasobie APŁ

Nowy zbiór fotografii w zasobie APŁ

19 listopada 2015

W dniu 18 listopada br. Archiwum Państwowe w Łodzi pozyskało nowy zbiór fotografii, negatywów i diapozytywów, powstałych w latach 60. i 70. w wyniku działalności zawodowej i hobbystycznej Pana Mariana Wieczorka, projektanta Biura Projektów Kolejowych w Łodzi.
Pan Marian, prywatnie pasjonat fotografii, zdecydował się przekazać Archiwum swoje zbiory, na które składają się m.in. zdjęcia Łodzi i okolic, relacje z wycieczek po Polsce i Europie wraz z PTTK oraz fotografie dokumentujące jego pobyt służbowy w Misuracie i Tobruku (Libia).

IZU
Czytaj więcej o: Nowy zbiór fotografii w zasobie APŁ
Przejdź do - Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha

Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha

19 października 2015

W dniu 17 października br. w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi w sali konferencyjno-wystawienniczej przy Pl. Wolności 1 odbyła się uroczystość otwarcia wystawy pt. "Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha".

Ekspozycję będzie można oglądać do 11 grudnia br. w godzinach 9.00-15.00.

WK
Czytaj więcej o: Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha
Przejdź do - Akt erekcyjny w Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli

Akt erekcyjny w Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli

7 października 2015

W Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli z okazji 190-lecia miasta do 6 listopada br. można oglądać akt erekcyjny miasta Zduńska Wola. Akt ten został wypożyczony z Archiwum Państwowego w Łodzi.  Na co dzień przechowywany jest w skarbcu APŁ.

WK
Przejdź do - Wystawa w Muzeum Żydowskim w Wiedniu

Wystawa w Muzeum Żydowskim w Wiedniu

2 października 2015

W dniu 30 września br w Judische Museum w Wiedniu miało miejsce otwarcie wystawy Post41 Berichte aus dem Getto Litzmannstadt, której współorganizatorem było także Archiwum Państwowe w Łodzi. Wystawa poświęcona deportowanym do łódzkiego getta wiedeńskim Żydom prezentuje liczne oryginalne dokumenty z naszego zasobu. W Wiedniu będzie pokazywana do 6 marca 2016 r. potem przyjedzie do Łodzi. Wernisażowi towarzyszyła prezentacja książki przygotowanej w dwóch wersjach językowych niemieckiej i angielskiej Post41 Berichte aus dem Getto Litzmannstadt Reports from LitzmannstadtGhetto.

AD
Przejdź do - Wystawa „Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha”

Wystawa „Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha”

28 września 2015

Archiwum Państwowe w Łodzi w 2015 r. organizuje w swojej siedzibie przy pl. Wolności 1 w Łodzi projekt wystawienniczy: „Historia miasta opowiedziana kolekcjami łodzian”.

Jego tematyką będą archiwa rodzinne łodzian.

W dniu 17 października 2015 r. o godz. 15.00 odbędzie się uroczyste otwarcie trzeciej wystawy p.t.: „Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha”.

AJ
Czytaj więcej o: Wystawa „Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha”
Przejdź do - Wycieczka rowerowa “Szlakiem cmentarzy pierwszowojennych”

Wycieczka rowerowa “Szlakiem cmentarzy pierwszowojennych”

17 września 2015

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zapraszają na wycieczkę rowerową “Szlakiem cmentarzy pierwszowojennych”. Start 19 wrzesień br., godzina 14 spod budynku MHMZW, ul. Złotnickiego 7.

AB
Przejdź do - 9 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

9 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

18 sierpnia 2015

W siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi dostępny jest już dziewiąty numer "nieregularnika okolicznościowego" poświęconego popularyzacji wiedzy o wydarzeniach I wojny światowej w regionie łódzkim, pod redakcją Michała Jagiełło, Zbigniewa Janeczka i Piotra Zawilskiego. Periodyk, zawierający m.in. kopie dokumentów z zasobu APŁ, wydano z pomocą Archiwum Państowego w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.

WK
Przejdź do - Promocja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego"

Promocja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego"

24 lipca 2015

Dnia 27 sierpnia br. o godzinie 17.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbędzie się promocja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego". Jest to publikacja przygotowana przez pracowników Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi i Żydowskim Instytutem Historycznym. Książkę można zakupić m.in. w księgarni Wydawnictwa UŁ.

WK
Przejdź do - Wizyta studentów historii z Niemiec

Wizyta studentów historii z Niemiec

25 czerwca 2015

W dniu 23 czerwca 2015 r. Archiwum Państwowe w Łodzi gościło studentów z Instytutu Historii Uniwersytetu w Ratyzbonie, uczestników kursów archiwistycznych. Studenci zwiedzili budynek łódzkiego Archiwum przy al. Kościuszki 121. W Pracowni Naukowej starsi archiwiści, Tomasz Walkiewicz i Anna Miller, przedstawili im historię Archiwum oraz omówili jego zasoby: archiwalny i biblioteczny. Prelekcji towarzyszył pokaz wybranych akt i publikacji książkowych w języku niemieckim. Następnie goście zwiedzili magazyny archiwalne i odwiedzili Pracownię Konserwacji. Jej działalność przybliżyli im: kierownik Oddziału, Piotr Strembski, oraz pracownicy, Barbara Malangiewicz i Zofia Adamska.

TWA
Przejdź do - Wystawa "W obiektywie Romana Wajnikonisa "

Wystawa "W obiektywie Romana Wajnikonisa "

15 czerwca 2015

Od 15 czerwca do 30 września br. w godzinach 9.00-15.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 będzie można zobaczyć wystawę  pt. "W obiektywie Romana Wajnikonisa". Uroczyste otwarcie wystawy nastąpiło 13 czerwca br.  podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu zwiedzania wystawy. Tel. kontaktowy: 42 632 62 01 wew. 23.

W.K.
Przejdź do - Drzwi Otwarte APŁ

Drzwi Otwarte APŁ

15 czerwca 2015

W dniu 13 czerwca br. w Archiwum Państwowym w Łodzi przy pl. Wolności 1 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów odbyły się "Drzwi Otwarte". Podczas uroczystości nastąpiło otwarcie wystawy przygotowanej przez starszego kustosza Agnieszkę Janik pt. "W obiektywie Romana Wajnikonisa". Można było zobaczyć prezentacje multimedialne przygotowane z tej okazji oraz wejść na wieżę zegarową byłego ratusza.

W.K.
Przejdź do - Promocja książki o Józefie Niewiadomskim

Promocja książki o Józefie Niewiadomskim

3 czerwca 2015

Drugiego czerwca br. w sali wystawowo-konferencyjnej APŁ przy pl. Wolności 1 miała miejsce promocja książki Anny Kulik "Józef Niewiadomski. Wywiad rzeka z prezydentem Łodzi w latach 1978-1985". Publikacja ukazała się nakładem Księżego Młyna Domu Wydawniczego, a jej autorka przeprowadzała kwerendę m.in. w zasobie APŁ.

AL
Czytaj więcej o: Promocja książki o Józefie Niewiadomskim
Przejdź do - "Drzwi Otwarte" w APŁ

"Drzwi Otwarte" w APŁ

29 maja 2015

Archiwum Państwowe w Łodzi zaprasza wszystkich zainteresowanych na "Drzwi Otwarte", które odbędą się w budynku byłego ratusza przy Placu Wolności 1 w dniu 13 czerwca br. w godzinach 12.00 - 18.00. W programie przygotowanym z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów znajdą się: wernisaż wystawy "W obiektywie Romana Wajnikonisa", prezentacje multimedialne oraz zwiedzanie wieży zegarowej. 

WK
Przejdź do - Lekcja archiwalna

Lekcja archiwalna

8 maja 2015

Dnia 7 maja 2015 r. Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu gościło uczniów II i III klasy Publicznego Gimnazjum nr 5 w Zduńskiej Woli. W lekcji archiwalnej wzięli udział uczestnicy konkursu pt. "Rodzinne historie". Konkurs jest organizowany przez Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola oraz Oddział w Sieradzu Archiwum Państwowego w Łodzi.

AB
Czytaj więcej o: Lekcja archiwalna
Przejdź do - Zebranie naukowe

Zebranie naukowe

7 maja 2015

Dnia 30 kwietnia 2015 r w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyło się zebranie naukowe, na którym został przedstawiony referat Andrzeja Drakoniewicza pt. "Źródła do dziejów szkolnictwa w zasobie Archiwum Państwowego w Łodzi".

AK
Czytaj więcej o: Zebranie naukowe
Przejdź do - Rocznik Łódzki T.62

Rocznik Łódzki T.62

5 maja 2015

W najnowszym tomie wydawnictwa Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Łodzi oraz Archiwum Państwowego w Łodzi, możemy znaleźć prace pracowników APŁ.

WK
Czytaj więcej o: Rocznik Łódzki T.62
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

21 kwietnia 2015

W dniu 20 kwietnia 2015 r. starszy archiwista Tomasz Walkiewicz poprowadził zajęcia archiwalne dla studentów historii sztuki trzeciego roku studiów pierwszego stopnia (licencjackich). Opiekunem grupy była pani mgr Katarzyna Jarno-Cichosz z Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego.

TWA
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - Zajęcia archiwalne w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

30 marca 2015

Dnia 27 marca w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla dwóch 11 osobowych grup studentów uzupełniających studiów magisterskich kierunku Geografii Wydziału Nauk Geograficznych UŁ w ramach przedmiotu "pracownia magisterska".

AK
Czytaj więcej o: Zajęcia archiwalne w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

27 marca 2015

Dnia 26 marca 2015 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz A. Janik przeprowadziła ze studentami etnologii UŁ zajęcia dotyczące możliwości wykorzystania zasobu APŁ w badaniach naukowych oraz z zasad korzystania z tej placówki. Wykład był wzbogacony o prezentację przykładowych źródeł archiwalnych i pomocy naukowych oraz o prezentację multimedialną. Dodatkowo studenci zwiedzili wystawę "Nakielscy i Wieliszkowie - historia rodziny z Łodzią w tle. Zbiory rodziny Nakielskich", którą można oglądać w sali wystawienniczej do 29 maja br.

AGJ
Przejdź do - Zajęcia archiwalne w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

24 marca 2015

W dniu 23 marca br. pracownię naukową APŁ przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci II roku historii sztuki Uniwersytetu Łódzkiego - uczestnicy ćwiczeń prowadzonych przez dr. Błażeja Ciarkowskiego z historii architektury XIX w. Dla studentów zostały zorganizowane godzinne zajęcia archiwalne w trakcie których mogli zapoznać się z historią Archiwum Państwowego w Łodzi, jego zadaniami i zasobem. 

TWA
Czytaj więcej o: Zajęcia archiwalne w APŁ
Przejdź do - Wernisaż wystawy "Nakielscy i Wieliszkowie"

Wernisaż wystawy "Nakielscy i Wieliszkowie"

16 marca 2015

W dniu 14 marca br. w sali wystawienniczo-konferencyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy Placu Wolności 1 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pt. "Nakielscy i Wieliszkowie - historia rodziny z Łodzią w tle. Zbiory rodziny Nakielskich".

WK
Czytaj więcej o: Wernisaż wystawy "Nakielscy i Wieliszkowie"
Przejdź do - Promocja książki o ofiarach zbrodni katyńskiej

Promocja książki o ofiarach zbrodni katyńskiej

9 marca 2015

W dniu 5 marca br., w 75. rocznicę podjętej przez Biuro Polityczne KC WKP(b) decyzji o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych przetrzymywanych w sowieckich obozach i więzieniach na terenie ZSRS, odbyła się promocja książki pt. "Funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Państwowej w Łodzi - ofiary Zbrodni Katyńskiej".

TWA
Czytaj więcej o: Promocja książki o ofiarach zbrodni katyńskiej
Przejdź do - Wystawa Nakielscy i Wieliszkowie w APŁ

Wystawa Nakielscy i Wieliszkowie w APŁ

23 lutego 2015

W dniu 14 marca br. o godzinie 15.00 w budynku byłego ratusza przy Placu Wolności 1 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy pt. "Nakielscy i Wieliszkowie - historia rodziny z Łodzią w tle. Zbiory rodziny Nakielskich". Wystawę będzie można zwiedzać od 16 marca do 29 maja w godzinach 9.00-15.00.

WK
Czytaj więcej o: Wystawa Nakielscy i Wieliszkowie w APŁ
Przejdź do - Promocja publikacji APŁ w 75 rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Promocja publikacji APŁ w 75 rocznicę Zbrodni Katyńskiej

19 lutego 2015

W dniu 5 marca br. w Auli Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi (ul Lutomierska 108/112) odbędzie się uroczyste otwarcie obchodów 75 rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

WK
Czytaj więcej o: Promocja publikacji APŁ w 75 rocznicę Zbrodni Katyńskiej
Przejdź do - Wystawa "La grande retata" w Collegno

Wystawa "La grande retata" w Collegno

4 lutego 2015

W dniu 5 lutego br. w miejscowości Collegno w prowincji Turyn zostanie otwarta wystawa Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana pt. "La grande retata".

WK
Czytaj więcej o: Wystawa "La grande retata" w Collegno
Przejdź do - Rocznik Łódzki T.61

Rocznik Łódzki T.61

26 stycznia 2015

Ukazał się 61 tom Rocznika Łódzkiego. Jest to czasopismo poświęcone dziejom Łodzi i ziem województwa łódzkiego, wydawane przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Łodzi i Archiwum Państwowe w Łodzi. Niniejszy tom poświęcony został prof. dr hab. Alicji Szymczak. Tom ten można nabyć w Archiwum Państwowym w Łodzi na pl. Wolności 1.

WK
Przejdź do - Wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich

Wystawa w Muzeum Historii Żydów Polskich

13 stycznia 2015

26 stycznia o godzinie 18.00 w siedzibie Muzeum Historii Zydów Polskich POLIN w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy "Twarz Getta. Zdjęcia fotografów żydowskich z getta litzmannstadt 1940-1944." Wystawa została przygotowana przez Fundację Topografii Terroru w Berlinie przy współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi. Wystawa czynna będzie do 30 marca br.

WK
Przejdź do - Wizyta ambasadorów w APŁ

Wizyta ambasadorów w APŁ

13 stycznia 2015

W dniu 13 stycznia br. siedzibę Archiwum Państwowego w Łodzi odwiedzili: dr Thomas M. Buchsbaum - ambasador Austrii, Jakub Karfík - ambasador Republiki Czech oraz dr Michael Groß - minister pełnomocny ambasady Republiki Federalnej Niemiec.

WK
Czytaj więcej o: Wizyta ambasadorów w APŁ
Przejdź do - Wystawa "La grande retata - settembre 1942" w Turynie

Wystawa "La grande retata - settembre 1942" w Turynie

12 stycznia 2015

W dniu 12 stycznia br. w sali wystaw regionu Piemontu zaprezentowana zostanie wystawa Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana pt. "La grande retata - settembre 1942. Wielka Szpera - Wrzesień 1942".

WK
Czytaj więcej o: Wystawa "La grande retata - settembre 1942" w Turynie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-04-30
Data publikacji:2015-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:11564