Jesteś tutaj: Start / Aktualności
Zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Archiwum Państwowe w Łodzi wprowadziło klauzulę informacyjną, która jest dostępna na stronie BIP APŁ.

Aktualności

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Przejdź do - 12 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

12 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

14 listopada 2018

Ukazał się kolejny numer bezpłatnego "nieregularnika okolicznościowego" poświęconego popularyzacji wiedzy o wydarzeniach I wojny światowej w regionie łódzkim, pod redakcją Michała Jagiełło, Zbigniewa Janeczka i Piotra Zawilskiego. Periodyk, zawierający m.in. kopie dokumentów z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, wydano przy wsparciu finansowym Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Czasopismo jest dostępne bezpłatnie m.in. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: 12 numer Bitewnika Łódzkiego 1914
Przejdź do - Lekcje archiwalne dla uczniów w APŁ

Lekcje archiwalne dla uczniów w APŁ

30 października 2018

W dniach 22 i 29 października 2018 r., w sali konferencyjno-wystawienniczej APŁ przy pl. Wolności 1, odbyły się zajęcia archiwalne pt. „Tadeusz Kościuszko – polski bohater narodowy”. Podczas zajęć kustosz Archiwum, Tomasz Walkiewicz, przedstawił życie i działalność Tadeusza Kościuszki oraz tradycje obchodów uroczystości kościuszkowskich w XIX i XX w. Wyjaśnił również fenomen popularności Tadeusza Kościuszki w społeczeństwie polskim.

TWA
Czytaj więcej o: Lekcje archiwalne dla uczniów w APŁ
Przejdź do - Zebranie naukowe APŁ

Zebranie naukowe APŁ

9 października 2018

W dniu 5 X 2018 r. w Archiwum Państwowym w Łodzi odbyło się kolejne zebranie naukowe. Referat pt. Od Sarajewa do „Cudu nad Wisłą” – działalność popularyzatorska Archiwum Państwowego w Łodzi w latach 2009-2018 przedstawił kustosz Tomasz Walkiewicz.

AD
Czytaj więcej o: Zebranie naukowe APŁ
Przejdź do - Konferencja "Archiwa Niepodległej..."

Konferencja "Archiwa Niepodległej..."

24 września 2018

W dniach 20-21 września 2018 r. w siedzibie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Warszawie odbyła się konferencja pt. "Archiwa Niepodległej. Źródła do badań odzyskiwania przez Polskę  niepodległości w archiwach państwowych”.

WK
Czytaj więcej o: Konferencja "Archiwa Niepodległej..."
Przejdź do - Komiks "Listopadowe Zdjęcia"

Komiks "Listopadowe Zdjęcia"

6 września 2018

"Listopadowe Zdjęcia" to komiks stworzony na podstawie zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

BG, WK
Czytaj więcej o: Komiks "Listopadowe Zdjęcia"
Przejdź do - Legiony Polskie. "Bo za naszą Polskę poszli w bój…" - wirtualna wystawa

Legiony Polskie. "Bo za naszą Polskę poszli w bój…" - wirtualna wystawa

16 sierpnia 2018

Zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy pt. Legiony Polskie. "Bo za naszą Polskę poszli w bój…". Wystawa składa się ze 100 wybranych materiałów archiwalnych z zasobu APŁ, dotyczących Legionów Polskich. Wystawie towarzyszy prezentacja multimedialna Legiony Polskie. Fotografie z pola walki 1914–1916którą można obejrzeć na portalu YouTube. Autorem wystawy jest kustosz Tomasz Walkiewicz.

W.K.
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

12 lipca 2018

W dniu 10 lipca 2018 r. Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedziły dzieci z półkolonii zorganizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Brójcach, które uczestniczyły w zajęciach pod tytułem: „Na tropie własnej rodziny”. W trakcie zajęć przyszli badacze historii własnych rodzin, dowiedzieli się: co to jest genealogia, jak rysować drzewa genealogiczne oraz w jakich dokumentach można odnaleźć poszukiwane informacje. Zajęcia prowadziła starszy kustosz Agnieszka Janik, która także oprowadziła naszych gości po budynku archiwum przy Pl. Wolności 1. Nasi młodzi goście mieli okazję zdobyć wieżę zegarową ratusza oraz dawną salę posiedzeń rady Miejskiej, w której obecnie mieści się Czytelnia.

AGJ
Przejdź do - Lekcja w APŁ

Lekcja w APŁ

11 lipca 2018

W dniu 15 czerwca  2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła, z uczniami z gimnazjalistami z Parzęczewa, lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum jest fajne”. Bohaterami przeprowadzonych zajęć były: archiwum, ratusz.

AGJ
Czytaj więcej o: Lekcja w APŁ
Przejdź do - Szkolenie dla pracowników UMŁ

Szkolenie dla pracowników UMŁ

3 lipca 2018

W dniach 13.06. i 19.06.2018 r. odbyło się w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi, przy Pl. Wolności 1 szkolenie dla pracowników Urzędu Miasta Łodzi związane z korzystaniem z dokumentacji archiwalnej przydatnej w postępowaniach prowadzonych przez UMŁ.

BG
Czytaj więcej o: Szkolenie dla pracowników UMŁ
Przejdź do - Archiwum Jarosława Warzechy w APŁ

Archiwum Jarosława Warzechy w APŁ

27 czerwca 2018

W dniu 26.06.2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi odbyło się uroczyste przekazanie archiwum prywatnego Pana Jarosława Warzechy znanego łódzkiego dziennikarza, dramaturga i prozaika.

IMA
Czytaj więcej o: Archiwum Jarosława Warzechy w APŁ
Przejdź do - Archiwum rodziny Bartoszewiczów dostępne na szukajwarchiwach.pl

Archiwum rodziny Bartoszewiczów dostępne na szukajwarchiwach.pl

27 czerwca 2018

Jeden z najcenniejszych zespołów przechowywanych w Archiwum Państwowym w Łodzi dostępny jest już on-line na portalu szukajwarchiwach.pl

https://szukajwarchiwach.pl/39/592/0/str/39/100?ps=True#tabJednostki

W.K.
Czytaj więcej o: Archiwum rodziny Bartoszewiczów dostępne na szukajwarchiwach.pl
Przejdź do - ARCHEION TOM CXVIII

ARCHEION TOM CXVIII

25 czerwca 2018

Ukazał się CXVIII tom czasopisma „Archeion” wydawanego przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. W najnowszym wydaniu znalazły się 4 artykuły pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi.

AD
Czytaj więcej o: ARCHEION TOM CXVIII
Przejdź do - Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

12 czerwca 2018

W dniu 9 czerwca 2018 r.  w Archiwum Państwowym w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbył się wernisaż wystawy "Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi - początki". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

5 czerwca 2018

W dniu 4 czerwca br. w Archiwum Państwowym w Łodzi odbyły  się zajęcia dla uczniów następujących szkół: XXVI LO w Łodzi, XXV LO w Łodzi, Publiczne Gimnazjum nr 28 w Łodzi oraz Zespół Szkół Rzemiosła w Łodzi. Spotkanie odbyło się w ramach projektu Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego „Łódź literami malowana”, celem którego jest popularyzacja publikacji dotyczących naszego miasta w tym literatury pięknej i popularnonaukowej, wspomnień, biografii oraz artykułów prasowych. Temat spotkania brzmiał „Łódź w latach 1914-1920 w dokumentach i publikacjach”.

ADr
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

23 maja 2018

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi organizuje w dniu 9 czerwca w 2018 r.  w godzinach 1000 -1800 wystawę pt.: „Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi - początki”.

AGJ
Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ
Przejdź do - Fotorelacja z "Wieczoru w Archiwum"

Fotorelacja z "Wieczoru w Archiwum"

21 maja 2018

W dniu 19 maja br. w siedzibie przy pl. Wolności 1 w związku z Nocą Muzeów odbył się "Wieczór w Archiwum". Poniżej prezentujemy fotorelację z wydarzenia.

W.K.
Przejdź do - Wręczenie nagród laureatom konkursu "Namaluj mnie"

Wręczenie nagród laureatom konkursu "Namaluj mnie"

19 maja 2018

W dniu 18 maja br. w siedzibie APŁ przy pl. Wolności 1 odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego "Namaluj mnie". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.

Zajęcia w APŁ

15 maja 2018

W dniu 14 maja 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia dla 15 osobowej grupy uczniów z XV Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kasprowicza w Łodzi, realizujących projekt „Zapomniane kina w Łodzi”, w ramach programu Młodzi
w Akcji. W trakcie zajęć  została przedstawiona historia, struktura i zadania archiwum, rodzaje przechowywanych materiałów archiwalnych, ze szczególnym uwzględnieniem grupy akt wykorzystywanych w poszukiwaniach dotyczących rozwoju kinematografii w Łodzi.  Na zakończenie wykładu pokazano wybrane jednostki archiwalne. Zajęcia prowadziła starsza archiwistka Anna Kaniewska.

AKa
Przejdź do - Zebranie naukowe

Zebranie naukowe

15 maja 2018

Dnia 11 maja 2018 r. w sali konferencyjno-wystawienniczej Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbyło się zebranie naukowe, na którym został przedstawiony referat Jacka Hermana pt. "Towarzystwa i organizacje społeczno-polityczne w województwie łódzkim w latach 1952-1989. Organizacja i działalność".

W.K.
Czytaj więcej o: Zebranie naukowe
Przejdź do - Wyniki konkursu "Namaluj mnie"

Wyniki konkursu "Namaluj mnie"

8 maja 2018

W Archiwum Państwowym w Łodzi w dniu 7 maja 2018 r. odbyło się posiedzenie jury konkursu plastycznego pt. „Namaluj mnie”, organizowanego przez: Archiwum Państwowe w Łodzi i Atlas sp. z o. o.

Zgodnie z założeniami organizatorów warunkiem uczestnictwa w konkursie było stworzenie plakatu, w technice dowolnej za wyjątkiem metod komputerowych, przedstawiającego ratusz łódzki – siedzibę Archiwum, ewentualnie pracę zatrudnionych w nim ludzi.

AGJ
Czytaj więcej o: Wyniki konkursu "Namaluj mnie"
Przejdź do - Wieczór w Archiwum

Wieczór w Archiwum

30 kwietnia 2018

Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi w związku z Nocą Muzeów 2018 zaprasza 19 maja 2018 r.  w godzinach 1600 - 2000 na WIECZÓR W ARCHIWUM.

Czytaj więcej o: Wieczór w Archiwum
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

25 kwietnia 2018

W dniu 20 kwietnia 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami z klasy drugiej Ponadgimnazjalnej Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Łodzi lekcję w formie pogadanki, wzbogaconą prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum w poszukiwaniu śladów naszej przeszłości”. Bohaterami przeprowadzonych zajęć były: archiwum, ratusz oraz genealogia.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Współpraca APŁ z Zarządem Archiwalnym Obwodu Swierdłowskiego

Współpraca APŁ z Zarządem Archiwalnym Obwodu Swierdłowskiego

18 kwietnia 2018

W dniu 11 kwietnia br. w Moskwie podpisany został list intencyjny w sprawie nawiązania współpracy pomiędzy Archiwum Państwowym w Łodzi a Zarządem Archiwalnym Obwodu Swierdłowskiego. Współpraca ma obejmować między innymi wymianę doświadczeń archiwalnych, pracę z materiałami archiwalnymi, organizację wspólnych wystaw. Sygnatariuszem ze strony rosyjskiej był Naczelnik Zarządu Archiwalnego Obwodu Swierdłowskiego Aleksander Aleksandrowicz Kapustin, ze strony polskiej dyrektor Archiwum Państwowego w Łodzi Piotr Zawilski.

PZ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

12 kwietnia 2018

W dniach 5 i 11 kwietnia 2018 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1, starszy kustosz Agnieszka Janik przeprowadziła z uczniami z klas: II i III z Prywatnej Szkoły Podstawowej Spółki Oświatowej „Scholasticus” w Łodzi oraz IIIb i IIIc ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Łodzi, lekcje w formie pogadanki wzbogaconej prezentacją multimedialną pod tytułem: „Archiwum jest fajne, więc namaluj je”.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Fotoday w APŁ

Fotoday w APŁ

26 marca 2018

W sobotę 24 marca br. w budynku dawnego ratusza miejskiego przy pl. Wolności 1 miał miejsce fotoday w ramach projektu „Łódzkie drogi do niepodległości”. Tego dnia goscie mieli okazję spotkać się z urzędującym w swoim gabinecie pierwszym w II Rzeczypospolitej prezydentem Łodzi – Aleksym Rżewskim, otrzymać od niego „autograf”, a także obejrzeć poswięcony mu film. Dodatkową atrakcję stanowiło zwiedzanie budynku połączone z wejściem na wieżę zegarową.

AL
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

25 marca 2018

W dniu 23 III przeprowadzono zajęcia dla grupy studentów I roku uzupełniających studiów magisterskich na kierunku Gospodarka Przestrzenna (międzywydziałowa) na Uniwersytecie Łódzkim. Omówiono dostępne na stronie NDAP tematyczne bazy danych, zasady wyszukiwania informacji na portalu szukajwarchiwach.pl, prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), korzystanie z portalu Łódzkiego Ośrodka Geodezji (mapa.lodz.pl) oraz bibliotek łódzkich (bul.uni.lodz.pl, wbp.lodz.pl). Przedstawiono w jakich instytucjach należy szukać dokumentacji architektoniczno-technicznej: biblioteki, WKW właściwego terytorialnie Sądu, urzędy konserwatora, urzędy miast i gmin itp.

ŁJ
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

16 marca 2018

W dniu 15 marca br. w Archiwum Państwowym w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla uczniów klasy VII Szkoły Podstawowej nr 11 im. Marii Kownackiej w Łodzi, należących do koła historycznego oraz szkolnego koła Towarzystwa Przyjaciół Łodzi. Zajęcia dotyczyły poszukiwania przodków. Uczniowie oprócz zajęć w czytelni zwiedzili także magazyny oraz zapoznali się w pracowni konserwacji i reprografii z metodami zabezpieczania materiałów archiwalnych.

WK
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

15 marca 2018

W dniu 14 III przeprowadzono zajęcia dla dwóch grup studentów IV roku kierunku Rewitalizacja Miast powołanym przez Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Łódzki. Omówiono na nich łódzkie instytucje zajmujące się ochroną zabytków, dostępne na stronie NDAP tematyczne bazy danych, zasady wyszukiwania informacji na portalu szukalwarchiwach.pl, prowadzenie kwerendy genealogicznej na stronie Polskiego Towarzystwa Genealogicznego (genealodzy.pl), korzystanie z portalu Łódzkiego Ośrodka Geodezji (mapa.lodz.pl) oraz Biblioteki Wojewódzkiej (wbp.lodz.pl).

ŁJ
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami w APŁ
Przejdź do - Konkurs "Namaluj mnie"

Konkurs "Namaluj mnie"

7 marca 2018

Archiwum Państwowe w Łodzi ogłasza konkurs "Namaluj mnie".

Przeznaczony on jest dla uczniów szkół podstawowych. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest stworzenie plakatu przedstawiającego ratusz łódzki – siedzibę Archiwum, ewentualnie pracę zatrudnionych w nim ludzi. Prace należy składać w Archiwum Państwowym w Łodzi (czytelnia w budynku przy Pl. Wolności 1) , od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00, od dnia 16 kwietnia 2018 r. Termin składania prac upływa w dniu 27 kwietnia 2018 r.

Partnerem konkursu jest Atlas sp. z o. o.

AGJ
Czytaj więcej o: Konkurs "Namaluj mnie"
Przejdź do - Zawiadomienie o śmierci pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi, Moniki Kamińskiej

Zawiadomienie o śmierci pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi, Moniki Kamińskiej

6 marca 2018

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że po długoletniej walce z ciężką chorobą zmarła Monika Kamińska. Mama, Żona, Przyjaciółka, Archiwistka. Rodzinie i przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje i łączymy się w bólu.

Czytaj więcej o: Zawiadomienie o śmierci pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi, Moniki Kamińskiej
Przejdź do - Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi

Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi

2 marca 2018

W dniu 2 III 2018 r. odbyło się zebranie roczne pracowników APŁ. Podsumowano na nim działalność Archiwum w 2017 r.

AD
Czytaj więcej o: Zebranie roczne pracowników Archiwum Państwowego w Łodzi
Przejdź do - Odznaczenie dla pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi

Odznaczenie dla pracownika Archiwum Państwowego w Łodzi

9 lutego 2018

Dnia 8 II 2018 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, za ponad trzydziestoletnią zawodową pracę w APŁ, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę, odznaczony został nasz pracownik Ilona Drakoniewicz.

AD
Przejdź do - 1918 - Luty

1918 - Luty

5 lutego 2018

Miesiąc luty - kolejna kartka z kalendarza i kolejne materiały archiwalne dotyczace wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskię niepodległości na stronie projektu APŁ "1918"

Tomasz Walkiewicz
Przejdź do - Przejście na emeryturę pracownika APŁ

Przejście na emeryturę pracownika APŁ

19 stycznia 2018

Dnia 18 XII 2017 r. koleżanki i koledzy Archiwum Państwowego w Łodzi uroczyście pożegnali długoletnią pracownicę łódzkiego Archiwum koleżankę Barbarę Malangiewicz.

Barbara Malangiewicz przepracowała w Archiwum 45 lat. Pracę rozpoczęła 2 XI 1972 r. i do czasu przejścia na emeryturę z dniem 27 XI 2017 r. zatrudniona była na stanowisku konserwatora archiwalnego.

AD
Czytaj więcej o: Przejście na emeryturę pracownika APŁ
Przejdź do - Zajęcia w APŁ

Zajęcia w APŁ

19 stycznia 2018

W dniu 18 stycznia 2018 r., w Archiwum Państwowym w Łodzi przy al. Kościuszki 121, odbyły się zajęcia archiwalne, zorganizowane dla studentów I roku Katedry Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego. Studenci obejrzeli pokaz multimedialny przedstawiający historię, organizację, zadania i zasób łódzkiego Archiwum.

TWA
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ
Przejdź do - Słownik Biograficzny Archiwistów Polskich

Słownik Biograficzny Archiwistów Polskich

18 stycznia 2018

Pod koniec ubiegłego roku ukazał się, wydany przez naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych, tom III Słownika Biograficznego Archiwistów Polskich pod redakcją naukową dr Ewy Rosowskiej.

W Słowniku znalazły się również życiorysy łódzkich archiwistów: Mieczysława Bandurki, Juliana Baranowskiego, Zofii Dziewińskiej, Jana Kozłowskiego, Alojzy Łyszkowskiej-Żebrowskiej, Bolesława Pełki, Marii Redeł i Marii Wisińskiej-Kluby. Autorami ich są byli i obecni pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi: Adriana Bryk, Andrzej Drakoniewicz, Julianna Wasiak i Piotr Zawilski.

AD
Czytaj więcej o: Słownik Biograficzny Archiwistów Polskich
Przejdź do - 1918

1918

12 stycznia 2018

Archiwum Państwowe w Łodzi rusza z nową inicjatywą. Co miesiąc, aż do końca roku, będziemy przedstawiać wybrane materiały z zasobu APŁ,  związane tematycznie z odzyskaniem w roku 1918 przez Polskę Niepodległości.

 

Czytaj więcej o: 1918

Zajęcia w APŁ

11 stycznia 2018

W ramach wymiany polsko-niemieckiej w dniach 10 i 12 stycznia 2018 roku czytelnię przy pl. Wolności 1 odwiedzili uczniowie (dwie grupy po 20 osób) dla zapoznania się z aktami dotyczącymi deportacji żydowskich mieszkańców Emden do Litzmannstadt Getto. Pierwszego dnia starsi uczniowie wzięli udział w warsztatach, wyszukując w kartach pracy z getta dokumenty dotyczące deportowanych z Emden, w drugim terminie organizatorzy przeprowadzili zajęcia w grupach z młodszymi uczestnikami. Archiwum odwiedziła młodzież z Liceum Politechniki Łódzkiej oraz Berufsbildende Schulen II w Emden i Szkoły Podstawowej nr 2 w Ozorkowie oraz Max-Windmüller Gymnasium w Emden.

AL

Zajęcia ze studentami w APŁ

19 grudnia 2017

W dniu 12 grudnia 2017 r. Archiwum Państwowe w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci Politechniki Łódzkiej z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, Zakładu Gospodarki Przestrzennej i Geomatyki, pod kierunkiem dr hab. Ewy Klimy, prof. PŁ. W ramach seminarium dyplomowego (IV rok studiów) kustosz, Tomasz Walkiewicz, zorganizował dla nich szkolenie archiwalne. W trakcie zajęć zapoznał studentów z historią, organizacją i zadaniami łódzkiego Archiwum. Omówił jego zasób, ze szczególnym uwzględnieniem dokumentacji kartograficznej i budowlanej. Następnie przedstawił zasady samodzielnego korzystania z materiałów archiwalnych i pomoce ewidencyjno-informacyjne dostępne w czytelni i Internecie. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny oraz prezentacja oryginalnych dokumentów – map i planów architektonicznych.

TWA

Zajęcia ze studentami w APŁ

18 grudnia 2017

W dniu 6-go grudnia 2017 r. w czytelni Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 zostały przeprowadzone zajęcia dla 9-osobowej grupy studentów I r. studiów magisterskich Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, specjalność geografia urbanistyczna. Opiekunem grupy była dr Marzena Makowska- Iskierka. Studenci zostali zapoznani z historią archiwum, rodzajem przechowywanych materiałów archiwalnych oraz zasadami korzystania z zasobu. Na zakończenie wykładu pokazano wybrane jednostki archiwalne. Zajęcia prowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

AKa
Przejdź do - Wizyta uczniów w APŁ

Wizyta uczniów w APŁ

22 listopada 2017

W dniach 17 i 21 listopada 2017 r. Archiwum Państwowe w Łodzi odwiedzili uczniowie z klas 4B i 4C ze Szkoły Podstawowej nr 37 w Łodzi, którzy uczestniczyli oni w zajęciach pod tytułem: „Na tropie własnej rodziny”. W trakcie zajęć przyszli badacze historii własnych rodzin, dowiedzieli się: co to jest genealogia, jak rysować drzewa genealogiczne oraz w jakich dokumentach można odnaleźć poszukiwane informacje. Zajęcia prowadziła starszy kustosz Agnieszka Janik, która także oprowadziła naszych gości po budynku archiwum przy al. Kościuszki 121. Po obejrzeniu magazynów uczniowie dotarli do pracowni konserwacji, gdzie pracownicy tego działu pokazali im w dużym skrócie na czym polega praca konserwatora papieru.

AGJ
Przejdź do - Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War

Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War

2 listopada 2017

Ukazała się nowa pozycja na rynku wydawniczym pt. "Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War". Książka zawiera wybrane referaty przedstawione podczas międzynarodowej konferencji pt. "Wielka Wojna. W stulecie wybuchu", która odbyła się w dniach 20-22 listopada 2014 r.

W.K.
Czytaj więcej o: Beyond the Trenches - The Social and Cultural Impact of the Great War
Przejdź do - Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego - wersja anglojęzyczna

Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego - wersja anglojęzyczna

13 października 2017

Ukazała się anglojęzyczna wersja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego". Jest to wydawnictwo Archiwum Państwowego w Łodzi, wydane dzięki wsparciu finansowemu Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych. Autorami książki są Adam Sitarek i Ewa Wiatr we współpracy z Robertem M. Shapiro, Piotrem Zawilskim i Jackiem Walickim.

W.K.
Przejdź do - Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

12 października 2017

W dniu 30 września 2017 r. w Łódzkim Domu Kultury odbyła się uroczystość obchodów Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski.

AGJ
Czytaj więcej o: Jubileuszu 10-lecia działalności Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski

Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa

12 października 2017

W dniu 3 października 2017 roku w Archiwum Państwowym w Płocku – Oddział w Łęczycy miał miejsce odczyt „Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa”.

AL
Czytaj więcej o: Z Łęczycy rodem – gangsterska droga Ślepego Maksa
Przejdź do - "Muzeum to ja"

"Muzeum to ja"

14 czerwca 2017

Zapraszamy na inaugurację projektu pn."Muzeum to ja!". 16 czerwca o godz. 15.00 na Placu Wolności pod Zduńskowolskim Centrum Integracji "Ratusz" będzie można zobaczyć wystawę o historii dawnego Rynku, osady Czekay i Ratusza. Każdy mieszkaniec będzie mógł dołożyć do niej swoje współczesne wspomnienia związane z tym miejscem i wziąć udział w nagrywaniu filmu o Zduńskiej Woli.

A.B.
Czytaj więcej o: "Muzeum to ja"
Przejdź do - Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

Fotorelacja z Międzynarodowego Dnia Archiwów w APŁ

13 czerwca 2017

W dniu 10 czerwca 2017 r.  w Archiwum Państwowym w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbył się wernisaż wystawy "Archiwum jest fajne". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.
Przejdź do - Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

31 maja 2017

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi organizuje w dniu 10 czerwca w 2017 r.  w godzinach 1000 -1800 wystawę pt.: „Archiwum jest fajne”.

Wystawa skierowana jest do mieszkańców Łodzi i ma za zadanie przybliżyć szerokiemu kręgowi społeczeństwa zasób archiwum i zachęcić do samodzielnego korzystania z niego.

A.J.
Czytaj więcej o: Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

15 maja 2017

W dniu 11 maja 2017 r. w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla 11 osobowej grupy studentów  Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Opiekunem grupy był dr Łukasz Musiaka. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi informacjami dotyczącymi korzystania z zasobu  APŁ oraz rodzajem przechowywanych materiałów archiwalnych. Prelekcji towarzyszył pokaz wybranych jednostek archiwalnych ze zbioru kartograficznego. Zajęcia prowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

A.Ka.

Zajęcia ze studentami w APŁ

9 maja 2017

W dniu 9 maja br. w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla studentów Kolegium Gospodarki Przestrzennej Politechniki Łódzkiej. Podczas spotkania studenci zapoznali się z zasadami korzystania, historią, oraz zasobem APŁ. Podczas prezentacji szczególny nacisk został położony na Zbiór kartograficzny. Zajęcia poprowadził starszy archiwista Wojciech Kowaluk.

W.K.

Zajęcia ze studentami w APŁ

26 kwietnia 2017

W dniu 24 kwietnia 2017 r. w sali wystawienniczo-konferencyjnej Archiwum Państwowego w Łodzi przy placu Wolności 1 zostały przeprowadzone zajęcia archiwalne dla dwóch grup studentów I roku historii Sztuki na UŁ. Pierwsza grupa liczyła dwadzieścia osób, druga dziewięć. Uczestnicy zostali zapoznani z podstawowymi informacjami dotyczącymi korzystania z zasobu  APŁ oraz rodzajem przechowywanych materiałów archiwalnych. Prelekcji towarzyszył pokaz wybranych jednostek archiwalnych związanych ze sztuką i architekturą. Zajęcia prowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

A.Ka.
Przejdź do - Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

Majówka w Muzeum Wsi Radomskiej

24 kwietnia 2017

W dniu 1 maja 2017 r. w Muzeum Wsi Radomskiej w godzinach od 13 do 18 odbędzie się festyn "Majówka. Z wizytą w małomiasteczkowej aptece". Tematem wydarzenie będzie historia aptekarstwa i ziołolecznictwa. Imprezie towarzyszyć będzie wystawa pt. "W małomiasteczkowej aptece", ukazująca wnętrze apteki oraz zielarnię, w której przybliżone zostaną zagadnienia związane z dawnym lecznictwem. Archiwum Państwowe w Łodzi jest partnerem wydarzenia. Serdecznie zapraszamy.

W.K.
Przejdź do - Archiwum w filmie o biodeterioracji

Archiwum w filmie o biodeterioracji

17 lutego 2017

AP w Łodzi wzięło udział w przygotowaniu filmu edukacyjnego związanego z badaniami Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej nad biodeterioracją, czyli niszczeniem materiałów przez organizmy żywe.

Film

P.S.
Czytaj więcej o: Archiwum w filmie o biodeterioracji
Przejdź do - Wystawa "La grande retata" w Busalli

Wystawa "La grande retata" w Busalli

30 stycznia 2017

W dniu 26 styczna br. w Urzędzie Miasta Busalla (Ge) we Włoszech odbyło się otwarcie wystawy Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana "La Grande Retata. Settembre 1942".

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa "La grande retata" w Busalli
Przejdź do - Kino ulotne - polskie programy filmowe cz. 1

Kino ulotne - polskie programy filmowe cz. 1

13 stycznia 2017

Na portalu "Cyfrowym Muzeum Kinematografii" została zaprezentowana wystawa "Kino ulotne - polskie programy filmowe cz. 1" zrealizowana dzięki współpracy Muzeum Kinematografii w Łodzi i Archiwum Państwowego w Łodzi, przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tą wystawą  Muzeum Kinematografii w Łodzi wkracza w dziedzinę "kultury cyfrowej" - udostępnianie szerokiej publiczności zdigitalizowanych kolekcji tematycznych ze zbiorów własnych i partnerów.

W.K.
Czytaj więcej o: Kino ulotne - polskie programy filmowe cz. 1
Przejdź do - Bitewnik Łódzki 1914. Numer specjalny.

Bitewnik Łódzki 1914. Numer specjalny.

28 grudnia 2016

Ukazał się numer specjalny Bitewnika Łódzkiego 1914. Jest to jubileuszowa edycja wszystkich dotychczasowych dziesięciu numerów, które ukazały się w ciągu siedmiu lat. Redaktorzy dokonali wyboru artykułów, nadali im nowy układ, oraz zamieścili kilka wcześniej nie publikowanych tekstów i materiałów. 

Przejdź do - 90-lecie Archiwum Państwowego w Łodzi w 190-letnim ratuszu

90-lecie Archiwum Państwowego w Łodzi w 190-letnim ratuszu

28 listopada 2016

Pod takim tytułem w dniu 24 listopada 2016 r. Archiwum Państwowe w Łodzi obchodziło 90-lecie swojej działalności. Jubileusz nawiązywał do zorganizowanego w 1926 r. Archiwum Akt Dawnych m. Łodzi oraz 190-lecia budowy pierwszej i głównej siedziby Archiwum mieszczącej się w dawnym ratuszu przy pl. Wolności 1. Uroczystość odbyła się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Wśród zaproszonych gości, byli m.in.: dr Wojciech Woźniak, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych, senator Ryszard Bonisławski, posłanka Małgorzata Niemczyk, Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, ks. dr Kazimierz Dąbrowski, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Piotr Machlański, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, dyrektorzy archiwów państwowych oraz profesorowie Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W.K., A.D.
Czytaj więcej o: 90-lecie Archiwum Państwowego w Łodzi w 190-letnim ratuszu
Przejdź do - Archiwum Państwowe w Łodzi - 90 lat tradycji

Archiwum Państwowe w Łodzi - 90 lat tradycji

21 listopada 2016

Zapraszamy do obejrzenia wystawy obrazującej 90 lat działalności archiwum samorządowego i państwowego w Łodzi. Ukazuje ona życie Archiwum nie widoczne na co dzień dla jego użytkowników oraz przybliża niektórych z jego byłych pracowników.

A.D.
Przejdź do - Konferencja "Niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji - jesień 1939 r."

Konferencja "Niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji - jesień 1939 r."

10 listopada 2016

W dniu 25 listopada br. o godzinie 10.00 w Jagiellońskim Centrum Kultury, ul. Wspólna 6 w Łodzi odbędzie się konferencja "Niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji - jesień 1939 r.". Organizatorem konferencji jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi oraz Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

W.K.
Przejdź do - 10 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

10 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

8 listopada 2016

Nowy numer nieregularnika okolicznościowego popularyzującego historię I wojny światowej w regionie łódzkim został przygotowany w październiku 2016 r. Pismo wydano z pomocą Archiwów Państwowych w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim. Wśród autorów artykułów są pracownicy APŁ: Kamila Pawełczyk-Dura, Adriana Bryk oraz Piotr Zawilski. Artykuły w przystępnej formie przybliżają wojskowe i społeczne aspekty działań wojennych. Liczące dwanaście stron czasopismo tradycyjnie zostało wzbogacone licznymi reprodukcjami fotografii, druków i ogłoszeń z ówczesnej epoki. Jest ono współfinansowane ze środków Unii Europejskiej i dostępne bezpłatnie w siedzibach APŁ.

Przejdź do - Zajęcia ze słuchaczami Profesjonalnej Szkoły Policealnej Kwalifikacji Zawodowych w Zgierzu

Zajęcia ze słuchaczami Profesjonalnej Szkoły Policealnej Kwalifikacji Zawodowych w Zgierzu

2 listopada 2016

W dniu 28 października 2016 r. w budynku przy al. Kościuszki 121 starsi archiwiści Anna Drzewiecka i Wojciech Kowaluk poprowadzili zajęcia z grupą słuchaczy kierunku archiwistyki z Zespołu Szkół i Placówek Kwalifikacji Zawodowych w Zgierzu. W czasie zajęć omówiono zasób archiwalny i księgozbiór biblioteczny oraz zasady korzystania. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny oraz prezentacja wybranych akt i wydawnictw. Po zajęciach w pracowni naukowej słuchacze przeszli do Oddziału Konserwacji i Reprografii, gdzie pracownicy zaprezentowali prace konserwatorskie.

A.Dr.
Przejdź do - Zeskanowany spis ludności dawnej Łodzi jest dostępny w Internecie

Zeskanowany spis ludności dawnej Łodzi jest dostępny w Internecie

25 października 2016

Prawie kompletnie zachowana ewidencja mieszkańców miasta sprzed blisko stulecia przechowywana jest w zbiorach Archiwum Państwowego w Łodzi.
W latach 2013-2014, dzięki dofinansowaniu w ramach Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+, wykonano kopie cyfrowe kart. Obecnie, przy współpracy z Narodowym Archiwum Cyfrowym, blisko 270 tys. kart zostało opublikowanych na stronie www.szukajwarchiwach.pl.

P.S.
Czytaj więcej o: Zeskanowany spis ludności dawnej Łodzi jest dostępny w Internecie
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

19 października 2016

W dniu 19 października 2016 r. w budynku przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla grupy studentów i pedagogów, którzy uczestniczą w 10 Międzynarodowych Warsztatach Intermedialnych "Ja Tu i Teraz" organizowanych przez Akademię Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kuratorem warsztatów jest pani Karolina Zaborska. Goście zostali zapoznani z historią, zasobem oraz zasadami korzystania w Archiwum Państwowym w Łodzi. Zajęcia poprowadził starszy archiwista Wojciech Kowaluk.

W.K.
Przejdź do - Wystawa "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"

Wystawa "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"

4 października 2016

W dniu 1 października br. odbyło się otwarcie wystawy pt. "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

Przejdź do - Otwarcie wystawy "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"

Otwarcie wystawy "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"

16 września 2016

W dniu 1 października br. o godzinie 16.00 w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi przy. Pl. Wolności 1 odbędzie się otwarcie wystawy "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna". Wystawę będzie można oglądać do 18 listopada br. w godzinach 9.00-15.00.

Czytaj więcej o: Otwarcie wystawy "Wajnikonisowie. W obiektywie ojca i syna"
Przejdź do - Archiwalia z zasobu APŁ w nowej publikacji

Archiwalia z zasobu APŁ w nowej publikacji

1 września 2016

"Monety Getta Łódzkiego 1940-1944" autorstwa Jacka Sarosieka to nowość wydawnicza poruszająca zagadnienie pieniądza getta łódzkiego. W książce wykorzystano liczne materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, między innymi z zespołu Przełożony Starszeństwa Żydów w Getcie Łódzkim z lat 1939-1944.

W.K.
Przejdź do - POST 41. Relacje z Litzmannstadt Getto.

POST 41. Relacje z Litzmannstadt Getto.

29 sierpnia 2016

W  ramach obchodów 72 rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto 29 sierpnia o godzinie 14 w Oddziale Stacja Radegast w Łodzi zostanie otwarta wystawa "Post 41. Relacje z Litzmannstadt-Getto". Jest to część polsko-austriackiego projektu poświęconego upamiętnieniu Żydów deportowanych w 1941 r. z Wiednia do Litzmannstadt. Jej podstawą są karty pocztowe ze zbioru Archiwum Państwowego  w Łodzi. Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2017 r.

W.K.
Czytaj więcej o: POST 41. Relacje z Litzmannstadt Getto.
Przejdź do - Prace laureatów konkursu genealogicznego „Ja i moja Rodzina”

Prace laureatów konkursu genealogicznego „Ja i moja Rodzina”

20 czerwca 2016

Archiwum Państwowe w Łodzi ma zaszczyt przedstawić prace laureatów konkursu genealogicznego „Ja i moja Rodzina” zorganizowanego przy współudziale Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Towarzystwa Genealogicznego Centralnej Polski. Przypominamy, że finał konkursu i wręczenie nagród odbył się 3 czerwca 2016 r.

Organizatorzy informują, że prace można odbierać w siedzibie archiwum od 20 czerwca br. , po kontakcie telefonicznym 42 632 62 01 w. 23.

 

Agnieszka Janik
Czytaj więcej o: Prace laureatów konkursu genealogicznego „Ja i moja Rodzina”
Przejdź do - Fotorelacja z Dni Otwartych APŁ

Fotorelacja z Dni Otwartych APŁ

14 czerwca 2016

W dniach 10-11.06.2016 w Archiwum Państwowym w Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów odbyły się "Dni Otwarte". Poniżej prezentujemy fotorelację z uroczystości.

W.K.
Przejdź do - Wręczenie nagród laureatom konkursu "Ja i moja Rodzina"

Wręczenie nagród laureatom konkursu "Ja i moja Rodzina"

8 czerwca 2016

Poniżej prezentujemy fotorelację z wręczenia nagród konkursu "Ja i moja Rodzina".

W.K.
Przejdź do - Zajęcia ze studentami w APŁ

Zajęcia ze studentami w APŁ

2 czerwca 2016

W dniu 2 czerwca 2016 r. w budynku przy al. Kościuszki 121 starsze archiwistki Anna Drzewiecka i Anna Kaniewska poprowadziły zajęcia archiwalne dla studentów Katedry Historii Państwa i Prawa Polskiego, Wydział Prawa i Administracji, UŁ. Opiekunem grupy była dr Joanna Machut-Kowalczyk. W czasie zajęć został omówiony zasób archiwalny i księgozbiór biblioteczny oraz zasady korzystania. Prelekcji towarzyszyła prezentacja wybranych akt sądowych i publikacji książkowych oraz pokaz multimedialny.

ADr
Przejdź do - Dni Otwarte APŁ

Dni Otwarte APŁ

31 maja 2016

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi zorganizowało w 2016 r.  „Dni Otwarte”, których program podajemy poniżej:

- 3 czerwca 2016 r., godz. 12.00 – finał konkursu genealogicznego „ Ja i moja Rodzina”

- 10 - 11 czerwca 2016 r. „Dni Otwarte” w Archiwum Państwowym w Łodzi

- 10 czerwca 2016 r., godz. 12.00 – uroczyste otwarcie wystawy: „Początki łódzkiej geodezji”

- 11 czerwca 2016 r. 10.00-18.00 – zwiedzanie wystawy.

Czytaj więcej o: Dni Otwarte APŁ

Finał konkursu "Ja i moja Rodzina"

30 maja 2016
W dniu 3 czerwca 2016 r. o godzinie 12.00 w naszej siedzibie przy Pl. Wolności 1 zostaną wręczone nagrody dla laureatów konkursu “Ja i moja Rodzina”.
Nagrodzone prace będzie można zobaczyć podczas finału konkursu oraz w dniach 10-11 czerwca w czasie Międzynarodowego Dnia Archiwów.
Serdecznie zapraszamy.
A.J.
Przejdź do - Rozstrzygnięcie konkursu genealogicznego "Ja i moja Rodzina"

Rozstrzygnięcie konkursu genealogicznego "Ja i moja Rodzina"

23 maja 2016

W Archiwum Państwowym w Łodzi w dniu 19 maja 2016 r. odbyło się posiedzenie jury konkursu pt. Ja i moja Rodzina”, organizowanego przez: Archiwum Państwowe w Łodzi (APŁ), Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych w Łodzi oraz Towarzystwo Genealogiczne Centralnej Polski (TGCP). Konkurs został ogłoszony w styczniu 2016 r. i był skierowany do uczniów szkół podstawowych kl. IV-VI oraz gimnazjów. W okresie od 1 do 15 maja br. zostało przyjętych 179 prac konkursowych w dwóch kategoriach. W kategorii I (szkół podstawowych) przyjęto 132 prace, natomiast w kategorii II (gimnazjów) – 47. Po sprawdzeniu nadesłanych prac okazało się, że 21 nie spełniało warunków konkursu (16 +5), co dyskwalifikowało je z udziału w konkursie. Ostatecznie ocenie zostało poddanych 158 prac.

Czytaj więcej o: Rozstrzygnięcie konkursu genealogicznego "Ja i moja Rodzina"

APŁ nieczynne 27 maja

18 maja 2016

Uprzejmie informujemy, że Archiwum Państwowe w Łodzi, jako urząd administracji rządowej, będzie nieczynne w dniu 27 maja 2016 roku (piątek).

W zamian Archiwum będzie otwarte w sobotę, 4 czerwca. 

Prelekcja dla pracowników Muzeum POLIN i ŻIH

17 maja 2016

W dniu 16 maja 2016 r. Archiwum Państwowe w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili pracownicy Żydowskiego Instytutu Historycznego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Starszy archiwista, Tomasz Walkiewicz, zapoznał ich z historią, organizacją i zadaniami łódzkiego Archiwum. Przedstawił zasady samodzielnego korzystania z materiałów archiwalnych i pomoce ewidencyjno-informacyjne dostępne w pracowni naukowej i internecie. Następnie przybliżył dzieje Żydów łódzkich i omówił akta dotyczące tematyki żydowskiej przechowywane w zasobie APŁ. Prelekcji towarzyszył pokaz multimedialny oraz prezentacja oryginalnych dokumentów i publikacji książkowych Archiwum dotyczących omawianej tematyki.

TWA
Czytaj więcej o: Prelekcja dla pracowników Muzeum POLIN i ŻIH
Przejdź do - Warsztaty w APŁ

Warsztaty w APŁ

16 maja 2016

W dniach 10 i 12 maja 2016 r. odbyły się w APŁ jednodniowe warsztaty poświęcone odczytywaniu i tłumaczeniu materiałów archiwalnych powstałych w trakcie działalności kancelarii rosyjskiej. Uczestniczyło w nich 17 osób z archiwów w: Białymstoku, Katowicach, Radomiu, Toruniu oraz przedstawiciele Archiwum Akt Nowych, Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Państwowego w Warszawie.

M.J.
Czytaj więcej o: Warsztaty w APŁ
Przejdź do - Wystawa APŁ o Henryku Sienkiewiczu

Wystawa APŁ o Henryku Sienkiewiczu

5 maja 2016

W roku 2016 obchodzimy 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza. Z tej okazji  zapraszamy do obejrzenia wystawy wirtualnej poświęconej słynnemu pisarzowi, laureatowi literackiej Nagrody Nobla. Prezentuje ona materiały archiwalne z zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi związane z osobą i twórczością  autora Trylogii.

TWA
Przejdź do - Zajęcia ze studentami PŁ

Zajęcia ze studentami PŁ

20 kwietnia 2016

W dniu 20 kwietnia 2016 r. starszy archiwista Wojciech Kowaluk poprowadził zajęcia archiwalne dla studentów gospodarki przestrzennej. Opiekunem grupy była pani prof. nadzw. dr hab. Ewa Klima z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.

W.K.
Czytaj więcej o: Zajęcia ze studentami PŁ

Zajęcia ze studentami UŁ

13 kwietnia 2016

Dnia 04 kwietnia 2016 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz A. Janik przeprowadziła ze studentami etnologii UŁ zajęcia w formie wykładu. Opiekunem grupy był prof. nadzw. dr hab. Andrzej Lech. Podczas zajęć studenci mogli się zapoznać z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcjonowania APŁ, z przechowywanymi źródłami archiwalnymi, pomocami naukowymi oraz z zasadami korzystania z placówki.

AGJ
Przejdź do - Zajęcia archiwalne w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

11 kwietnia 2016

W dniach 1 i 8 kwietnia 2016 r. pracownię Archiwum Państwowego w Łodzi przy al. Kościuszki 121 odwiedzili studenci I roku Historii Sztuki na Uniwersytecie Łódzkim pod opieką dr Agnieszki Świętosławskiej. Zostały zorganizowane dla nich zajęcia archiwalne, które poprowadzili pracownicy Oddziału III, starsi archiwiści Anna Kaniewska i Tomasz Walkiewicz.

AKA/TWA
Czytaj więcej o: Zajęcia archiwalne w APŁ
Przejdź do - Zajęcia archiwalne w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

30 marca 2016

W dniu 30 marca br. w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 starszy archiwista Wojciech Kowaluk poprowadził zajęcia dla 10 osobowej grupy studentów Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego w ramach przedmiotu pracownia magisterska. Opiekunem grupy był dr Łukasz Musiaka. Podczas zajęć studenci zostali zapoznani z zasadami korzystania z materiałów archiwalnych, zasobem Archiwum oraz przykładowymi jednostkami z zasobu APŁ. Lekcji towarzyszyła prezentacja multimedialna.

W.K.

Zajęcia w APŁ

23 marca 2016

W dniach 8, 15, 16 i 22 marca 2016 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy Pl. Wolności 1, starszy kustosz A. Janik przeprowadziła z uczniami Szkół Podstawowych i Gimnazjum z: Kurowic, Strykowa i Łodzi, zajęcia w formie pogadanki wzbogaconej prezentacją multimedialną.  Tematem przeprowadzonych lekcji była „Genealogia – na tropie własnej rodziny”.

AGJ
Czytaj więcej o: Zajęcia w APŁ

Zajęcia archiwalne w APŁ

7 marca 2016

Dnia 3 marca w pracowni naukowej przy al. Kościuszki 121 odbyły się zajęcia dla 5 osobowej grupy studentów uzupełniających studiów magisterskich kierunku Geografii Wydziału Nauk Geograficznych UŁ w ramach przedmiotu „pracownia magisterska”. Zajęcia w formie wykładu przybliżyły podstawowe informacje dotyczące funkcjonowania APŁ oraz rodzaju przechowywanych materiałów archiwalnych jak również ich przydatności jako bazy źródłowej do przygotowywany prac magisterskich. Zajęcia poprowadziła starszy archiwista Anna Kaniewska.

A.K.
Przejdź do - Konkurs genealogiczny "Ja i moja rodzina"

Konkurs genealogiczny "Ja i moja rodzina"

26 stycznia 2016

Archiwum Państwowe w Łodzi i Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych

Zapraszają uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych do udziały w konkursie genealogicznym:

„JA i MOJA RODZINA”

AGJ
Czytaj więcej o: Konkurs genealogiczny "Ja i moja rodzina"
Przejdź do - Wystawa "La grande retata" w San Giovanni in Persiceto

Wystawa "La grande retata" w San Giovanni in Persiceto

25 stycznia 2016

W dniu 23 stycznia br. w San Giovanni in Persciteo w prowincji Bolonia została otwarta wystawa Archiwum Państwowego w Łodzi oraz Centrum Dialogu im. Marka Edelmana "La grande retata. Settembre 1942".

W.K.
Czytaj więcej o: Wystawa "La grande retata" w San Giovanni in Persiceto

Wspieranie działań archiwalnych 2016

22 stycznia 2016

Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie działalności organizacji pozarządowych w zakresie m.in. ochrony i udostępniania zbiorów archiwalnych.

W.K.
Czytaj więcej o: Wspieranie działań archiwalnych 2016
Przejdź do - Wystawa w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

Wystawa w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola

13 stycznia 2016

W dniu 18 stycznia w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola o godzinie 14 zostanie otwarta wystawa „AKOWCY […] a zwycięstwo będzie waszą nagrodą […]". Na wystawie zostaną zaprezentowane dokumenty, fotografie związane z działalnością Armii Krajowej na terenie Zduńskiej Woli, Szadku i Zapolic. Współorganizatorem wystawy jest Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu.

A.B.
Czytaj więcej o: Wystawa w Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
Przejdź do - 74. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto

74. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto

10 stycznia 2016

12 stycznia br. w Łodzi odbędą się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto. Organizatorami uroczystości są: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi oraz Urząd miasta Łodzi.

W.K.
Czytaj więcej o: 74. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Litzmannstadt Getto
Przejdź do - "Niedopowiedziana Historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego"

"Niedopowiedziana Historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego"

23 grudnia 2015

Nasza najnowsza publikacja - Niedopowiedziana Historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego - zainteresuje tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o historii gett prowincjonalnych i o losach zwykłych ludzi w gettach mieszkających.

A.B.
Czytaj więcej o: "Niedopowiedziana Historia. Karty pocztowe z getta łódzkiego"
Przejdź do - Nowe skany w portalu Szukaj w Archiwach

Nowe skany w portalu Szukaj w Archiwach

21 grudnia 2015

W portalu www.szukajwarchiwach.pl Narodowe Archiwum Cyfrowe udostępniło kolejne skany materiałów archiwalnych z zasobu APŁ.

P.S.
Czytaj więcej o: Nowe skany w portalu Szukaj w Archiwach
Przejdź do - "Encyklopedia getta” otrzymała Nagrodę KLIO 2015

"Encyklopedia getta” otrzymała Nagrodę KLIO 2015

27 listopada 2015

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Archiwum Państwowe w Łodzi i Żydowski Instytut Historyczny otrzymali Nagrodę Historyczną KLIO 2015 w kategorii edytorskiej za książkę pt. "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego".

W.K.
Czytaj więcej o: "Encyklopedia getta” otrzymała Nagrodę KLIO 2015
Przejdź do - Nowy zbiór fotografii w zasobie APŁ

Nowy zbiór fotografii w zasobie APŁ

19 listopada 2015

W dniu 18 listopada br. Archiwum Państwowe w Łodzi pozyskało nowy zbiór fotografii, negatywów i diapozytywów, powstałych w latach 60. i 70. w wyniku działalności zawodowej i hobbystycznej Pana Mariana Wieczorka, projektanta Biura Projektów Kolejowych w Łodzi.
Pan Marian, prywatnie pasjonat fotografii, zdecydował się przekazać Archiwum swoje zbiory, na które składają się m.in. zdjęcia Łodzi i okolic, relacje z wycieczek po Polsce i Europie wraz z PTTK oraz fotografie dokumentujące jego pobyt służbowy w Misuracie i Tobruku (Libia).

IZU
Czytaj więcej o: Nowy zbiór fotografii w zasobie APŁ
Przejdź do - Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha

Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha

19 października 2015

W dniu 17 października br. w budynku Archiwum Państwowego w Łodzi w sali konferencyjno-wystawienniczej przy Pl. Wolności 1 odbyła się uroczystość otwarcia wystawy pt. "Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha".

Ekspozycję będzie można oglądać do 11 grudnia br. w godzinach 9.00-15.00.

WK
Czytaj więcej o: Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha
Przejdź do - Akt erekcyjny w Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli

Akt erekcyjny w Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli

7 października 2015

W Muzeum Historii Miasta Zduńskiej Woli z okazji 190-lecia miasta do 6 listopada br. można oglądać akt erekcyjny miasta Zduńska Wola. Akt ten został wypożyczony z Archiwum Państwowego w Łodzi.  Na co dzień przechowywany jest w skarbcu APŁ.

WK
Przejdź do - Wystawa w Muzeum Żydowskim w Wiedniu

Wystawa w Muzeum Żydowskim w Wiedniu

2 października 2015

W dniu 30 września br w Judische Museum w Wiedniu miało miejsce otwarcie wystawy Post41 Berichte aus dem Getto Litzmannstadt, której współorganizatorem było także Archiwum Państwowe w Łodzi. Wystawa poświęcona deportowanym do łódzkiego getta wiedeńskim Żydom prezentuje liczne oryginalne dokumenty z naszego zasobu. W Wiedniu będzie pokazywana do 6 marca 2016 r. potem przyjedzie do Łodzi. Wernisażowi towarzyszyła prezentacja książki przygotowanej w dwóch wersjach językowych niemieckiej i angielskiej Post41 Berichte aus dem Getto Litzmannstadt Reports from LitzmannstadtGhetto.

AD
Przejdź do - Wystawa „Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha”

Wystawa „Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha”

28 września 2015

Archiwum Państwowe w Łodzi w 2015 r. organizuje w swojej siedzibie przy pl. Wolności 1 w Łodzi projekt wystawienniczy: „Historia miasta opowiedziana kolekcjami łodzian”.

Jego tematyką będą archiwa rodzinne łodzian.

W dniu 17 października 2015 r. o godz. 15.00 odbędzie się uroczyste otwarcie trzeciej wystawy p.t.: „Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha”.

AJ
Czytaj więcej o: Wystawa „Łódź w fotografii: Kraski, Kasprowicza i Wacha”
Przejdź do - Wycieczka rowerowa “Szlakiem cmentarzy pierwszowojennych”

Wycieczka rowerowa “Szlakiem cmentarzy pierwszowojennych”

17 września 2015

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Archiwum Państwowe w Łodzi Oddział w Sieradzu oraz Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola zapraszają na wycieczkę rowerową “Szlakiem cmentarzy pierwszowojennych”. Start 19 wrzesień br., godzina 14 spod budynku MHMZW, ul. Złotnickiego 7.

AB
Przejdź do - 9 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

9 numer Bitewnika Łódzkiego 1914

18 sierpnia 2015

W siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi dostępny jest już dziewiąty numer "nieregularnika okolicznościowego" poświęconego popularyzacji wiedzy o wydarzeniach I wojny światowej w regionie łódzkim, pod redakcją Michała Jagiełło, Zbigniewa Janeczka i Piotra Zawilskiego. Periodyk, zawierający m.in. kopie dokumentów z zasobu APŁ, wydano z pomocą Archiwum Państowego w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim.

WK
Przejdź do - Promocja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego"

Promocja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego"

24 lipca 2015

Dnia 27 sierpnia br. o godzinie 17.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Łodzi przy pl. Wolności 1 odbędzie się promocja książki "Encyklopedia getta. Niedokończony projekt archiwistów z getta łódzkiego". Jest to publikacja przygotowana przez pracowników Centrum Badań Żydowskich Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Archiwum Państwowym w Łodzi i Żydowskim Instytutem Historycznym. Książkę można zakupić m.in. w księgarni Wydawnictwa UŁ.

WK

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2015-04-30
Data publikacji:2015-04-30
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:16090