"Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi"

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
14 listopada 2019

Ukazał się album pt. Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi, przygotowany z okazji setnej rocznicy podpisania przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego dekretu o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami.

Autorami wydawnictwa są: Anna Drzewiecka, Anna Kaniewska, Wojciech Kowaluk, Tomasz Walkiewicz.

Publikacja powstała dzięki dofinansowaniu Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych i została wydana w ramach serii Najcenniejsze archiwalia z okazji 100-lecia podpisania dekretu o organizacji archiwów państwowych.

Album zawiera reprodukcje blisko 150 archiwaliów z zasobu Centrali łódzkiego Archiwum. Ułożono je w porządku chronologiczno-rzeczowym i zaprezentowano w siedmiu działach odpowiadających epokom i okresom historycznym: średniowiecze, nowożytność, XIX wiek, I wojna światowa, 20-lecie międzywojenne, II wojna światowa, okres powojenny. Przyjęty przez autorów taki właśnie układ archiwaliów pozwala czytelnikowi prześledzić, jak zmieniała się forma dokumentu na przestrzeni kilkuset lat. Wśród wybranych materiałów można znaleźć: dokumenty pergaminowe, poszyty i księgi, akta pisane i maszynopisy, materiały ikonograficzne, kartografię, dokumentację techniczną oraz druki ulotne. Dzięki temu prezentowany wybór oddaje złożoność, różnorodność i bogactwo zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi, który stanowi kopalnię wiedzy dla badaczy, mogących poszukiwać w nim informacji do historii życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i politycznego, przede wszystkim Łodzi i regionu łódzkiego, ale także innych miejscowości z terenu centralnej Polski.

Cześć albumową poprzedzają: słowo wstępne Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka oraz „Wprowadzenie”, w którym autorzy publikacji przybliżyli historię i zasób łódzkiego Archiwum oraz scharakteryzowali wybrane materiały archiwalne.

Warto podkreślić, że wydawnictwo Zapisana pamięć. Najcenniejsze i najciekawsze materiały archiwalne Archiwum Państwowego w Łodzi jest pierwszą tego typu publikacją, przybliżającą w atrakcyjnej albumowej formie zasób APŁ.

Kliknij, aby pobrac książkę w formacie PDF

Kliknij aby pobrać książkę w formacie EPUB

Autor: W.K., TWA

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-11-14
Data publikacji:2019-11-14
Osoba sporządzająca dokument:W.K., TWA
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:342