Międzynarodowy Dzień Archiwów w APŁ

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 maja 2018

W związku z Międzynarodowym Dniem Archiwów Archiwum Państwowe w Łodzi organizuje w dniu 9 czerwca w 2018 r.  w godzinach 1000 -1800 wystawę pt.: „Osiedle Montwiłła-Mireckiego w Łodzi - początki”.

Partnerami projektu są; Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych w Warszawie, Rada Osiedla im. Montwiłła-Mireckiego, Stowarzyszenie Mieszkańców Osiedla im. Montwiłła-Mireckiego „Polesie”.

W 2018 roku Osiedle Montwiłła-Mireckiego obchodzi 90 lat swojego istnienia, w związku z powyższym Archiwum Państwowe w Łodzi postanowiło przedstawić na wystawie jego początki. Osiedle to znane także jako Osiedle na Polesiu Konstantynowskim, zbudowane zostało w latach 1928-1932. Była to sztandarowa inwestycja Magistratu Łódzkiego w okresie międzywojennym, będąca wzorem dla innych w tym okresie na terenie II RP. Wykorzystano wówczas najświeższe nowinki techniczne, które w dużym stopniu odbiły się na funkcjonalności założenia urbanistycznego. Pomyślano przy tym wówczas nie tylko o samych blokach mieszkalnych ich wyposażeniu ale również  o szkole dla dzieci i młodzieży oraz o miejscach wypoczynku. Nadzór nad budową osiedla powierzono wybitnemu przedstawicielowi architektury art deco inż.  Wiesławowi Lisowskiemu. Obecnie jest ono dzięki swojemu nietypowemu kształtowi oraz założeniom architektonicznym wpisane do rejestru zabytków. Podczas wystawy obok dokumentów oraz zdjęć archiwalnych nalężących do zasobu Archiwum Państwowego w Łodzi zostaną zaprezentowane zdjęcia będące własnością mieszkańców osiedla i jego miłośników. Na zdjęciach i archiwaliach zobaczyć będzie można jak powstawało i rozwijało się osiedle w pierwszych latach jego istnienia. 

W wyżej wymienionym dniu po raz kolejny łodzianie będą mieli możliwość zwiedzania wieży znajdującej się na budynku dawnego ratusza miejskiego, którego ozdobą jest znajdujący się na niej zegar.

Przez cały czas pracownicy Archiwum służyć będą fachową informacją odwiedzającym Archiwum.

Przybyli goście otrzymają m.in. specjalnie przygotowaną ulotkę reklamującą wystawę, widokówki, numer 11 „Bitewnika Łódzkiego”.

Ekspozycję będzie można także zwiedzać od 11 czerwca do 26 września 2018 r. w godzinach 900-1500.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze telefoniczne uzgodnienie terminu zwiedzania wystawy.

Osoba do kontaktu: Agnieszka Janik, tel. 42 632-62-01 w. 23.

Autor: AGJ

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-05-23
Data publikacji:2018-05-23
Osoba sporządzająca dokument:AGJ
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:1152