Archiwum w filmie o biodeterioracji

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
17 lutego 2017

AP w Łodzi wzięło udział w przygotowaniu filmu edukacyjnego związanego z badaniami Instytutu Technologii Fermentacji i Mikrobiologii Politechniki Łódzkiej nad biodeterioracją, czyli niszczeniem materiałów przez organizmy żywe.

Film

Papier jest nośnikiem większości naszych zbiorów. Jest on narażony na stopniowy rozkład, głównie przez bakterie i grzyby. Aby spowolnić wzrost mikroorganizmów w archiwach wymagane jest przede wszystkim zapewnienie czystości oraz odpowiednich warunków mikroklimatycznych w magazynach.
Materiały archiwalne, w których procesy powolnego niszczenia przez bakterie i grzyby już następują, wymagają dezynfekcji. Za metodę najbardziej skuteczną, a jednocześnie bezpieczną dla papieru, uważa się obecnie fumigację tlenkiem etylenu.
Następnie archiwalia wymagają przeprowadzenia czasochłonnych prac konserwatorskich, aby na ile to możliwe, odtworzyć i zabezpieczyć przed dalszymi zniszczeniami oryginały. W krótkim filmie zobaczyć można niektóre prace wykonywane przez Archiwum Państwowe w Łodzi: czyszczenie akt i uzupełnianie ubytków w pracowni konserwacji, digitalizację dokumentów, oraz sposób przechowywania materiałów archiwalnych.

Autor: P.S.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-17
Data publikacji:2017-02-17
Osoba sporządzająca dokument:P.S.
Osoba wprowadzająca dokument:Wojciech Kowaluk
Liczba odwiedzin:2075